ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 06.04.2019

încărcat de pe telefon!
  • Informatii sau rezervări: pe sait sau tel. +39 324 981 3672
  • TIMP CITIRE: 5 MIN

Tropea, un oraș medieval

Gasind o oferta de zbor atractiva (38€... 42cu tot cu taxe) am ales ca urmatoarea destinatie sa fie Lamezia Terme si de aici ne am orientat spre Tropea.

(Atentie: Wizz-ul a schimbat politica bagajului, la dus n am avut probleme, dar la intors a trebuit sa platim 20 € pt “prioritate”. Ce inainte era inclus in pret si anume bagajul de mana, acum doar cine are achitata si prioritatea).

Din Lamezia spre Tropea se pleaca cu trenul (rapid si curat).

Dupa iesirea din aeroport pe partea dreapta se gaseste autobuzul care duce catre gara, de unde se poate lua trenul spre Tropea.

Din Lamezia doar cu trenul se poate ajunge in Tropea!

Bilete nu am stiut de unde le putem cumpara, asa ca ne-am urcat direct in autobuz crezand ca putem lua de la sofer, dar surpriza... soferul a fost dragut si nu ne-a luat niciun ban, gara fiind doar la o statie distanta de aeroport (maxim 10 minute).

La intrare in gara am luat bilete de la ghiseu cu 4.20€, avand timp o ora pana la sosirea trenului am decis sa facem niste cumparaturi. In zona se gaseste un Careffour asa ca ne-am alimentat ghiozdanul cu cate ceva. Am mai cumparat cate o felie de pizza din fata garii si ne-am urcat in tren. Biletele sunt foarte ciudate sau noi n-am stiut sa ne uitam unde trebuie, n-au nimic scris pe ele, nici ora, nici denumirea trenului, ne-a luat ceva timp sa ne linistim ca suntem in trenul potrivit. Am facut aproximativ o ora, trenul mergand destul de repede (dupa masuratoarea mea pe waze, 160 km/h) si iata ne ajunsi in Tropea.

Cazarea am ales sa o facem la fata locului, neintelegand din harti cum sunt exact strazile si hotelurile cu vedere la mare.

Initial am vrut sa stam la Sant'Antonio Accommodation, privelistea si pozitia fiind superbe daaar... ne-am razgandit facand o vizita live. Totul pare dezastruos, vechi si inchis, putin mai rau decat cladirile comuniste, dar tot raul spre bine...

Langa, se afla hotelul Valemare (ptr care voi face o descriere mai ampla in sectiunea cazare).

De jos nu parea a avea prea mare vedere la mare dar surpriza, privelistea e minunata. Camera, de fapt apartamentul cu 2 camere, 2 balcoane care dau spre puncte diferite cu priveliste minunata a costat 43 €/noapte cu mic dejun inclus (39€ cazare + 4€ md ptr 2 persoane).

Curat, spatios, pat matrimonial imens, ca dezavantaj as puncta dusul, nu aveai unde te spala pe picioare, avad doar dus pe tavan (nu rade, nu stiu cum sa-l numesc), alt minus ar fi fost papucii pe care nu-i am primit, dar pot spune ca a fost vina noastra ca nu ne-am luat de acasa, din moment ce stiam ca mergem la mare. Alt minus dar era de asteptat, a fost tv-ul care a “vorbit” doar italiana, nici un post strain. Ca avantaj am primit de la receptie o cheie cu care deschideam o poarta de acces ce ne ducea direct la mare, scurtand mult.

La receptie ne-am miscat repede, doamnele stiu engleza asa ca in 5 minute ne-am primit cheile si ne-am apucat de despachetat.

Seara 1.

Cazarea fiind aproape de centrul vechi am preferat sa iesim si sa “cercetam” zona, fiind un oras relativ mic am reusit sa cuprindem in mare parte ce era de vizitat.

A doua zi aveam in plan închirierea unui scuter si cercetarea altor zone, dar ne-am razgandit, lăsând pe urmatoarea zi.

Am mancat la hotel micul dejun si am pornit la pas iar prin imprejurimi, dar dupa o tura, vremea fiind buna de plaja ne-am decis sa lenevim putin la soare, tin sa mentionez ca ne-am rozalit in cateva ore. (perioada fiind 31-3 aprilie)

Seara 2.

Am iesit la plimbarea de seara, implicit ptr a servi cina in oras.

Dupa cateva ore de plimbare am hotarat sa ne oprim la un mic local din centrul vechi, de unde ne am luat cate o pizza (~3€) si ne-am asezat sa simtim spiritul Italiei.

Tot acolo am comandat si cate o portie de spaghete cu fructe de mare ~10€, un platou doar cu fructe de mare tot pe la 10€, bere autohtona la sticla ~3€ si o doza de cola ~ 2.5€.

Tin sa mentionez ca habar nu aveam ca am mancat o pizza doar cu ceapa renumita de Tropea si sos, era delicioasa... si uite asa am fost vegetarian fara voie :))

A treia zi neavand ce face, deoarece vremea nu mai era de plaja am ales inchirierea unui scuter sa ne putem deplasa mai rapid prin imprejurimi.

Am gasit un rent a car cam la 200 m de locatia noastra. Am negociat pretul unui scuter de la 28€/zi la 15€ (asigurare inclusa) gandindu-ne ca nu ne trebuie o zi intreaga, benzinaria e la alti 100 m pe soseaua principala, de unde am si alimentat cu 9€ (~5L full), pretul benzinei fiind de 1,64€/l si iata-ne la drum.

Am ales ca destinatie Capo Vaticano, fiind la 12 km departare de Tropea. Peisajul este minunat, deci a meritat. Ne am intors in Tropea si am decis sa mergem la gara pentru achiziționarea biletelor de intoarcere (acolo fiind un automat de bilete, cu care te poti descurca lejer).

Nici la sosire in gara din Tropea si nici la plecare nu am vazut lucratori feroviari, gara fiind pustie.

La intoarcerea de la gara, pe partea dreapta am gasit un drum rutier care ducea undeva in susul Tropeei asa ca, din curiozitatea explorarii, am urmat acel drum avand inca scuterul. Din varful dealului se poate vedea toata Tropea, peisaj minunat. App: accesul in centrul vechi pe scuter este interzis, sunt sute de camere urmarite de politie si amenda este foarte mare, din spusele celor de la inchirieri scutere.

Orasul este foarte linistit, totul se deruleaza pe "incet", perfect pentru relaxare.

Din punctul meu de vedere il vad ca pe un oras medieval, in sensul bun al cuvantului.

Casele, strazile pavate cu piatra de sute de ani sunt dovezi ale trecerii timpului.

In incheiere o sa fac un succint ghid de urmat (asta cautand si noi, dar negasind decat scurte informatii pe care le-am pus cap la cap) !

Din aeroport Lamezia - se ia singurul autobuz ce duce in gara (~1.5€), ~10 min.

Din gara se cumpara biletele de tren (de la ghiseul aflat chiar la intrare) spre Tropea 4.20€ / persoana.

Biletele de tren se valideaza la niste aparate montate in gari (de atunci incepe scurgerea timpului aferent biletului), altfel nu sunt valabile!

Se pare ca biletele au timp, nu km.

Sper sa va fie de ajutor si cine își doreste liniste si relaxare intr-un orasel cu aer "medieval", recomnad!!!

Trimis de Marinus2010 in 06.04.19 11:55:12
    Validat / Publicat: 06.04.19 13:05:12
    • Nu a fost singura vizită/vacanţă în ITALIA. A mai fost în/la: Roma, Milano

VIZUALIZĂRI: 3322 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Marinus2010); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

krisstinna [06.04.19 13:34:40] »

@Marinus2010: Noroc cu AFA, altfel nu vedeam nimic. Îi spun lui C despre articol și-mi zice: „aaa, am uitat să-ți spun, au fost în Italia”.

Normal, el vede pe Feisbuluceală, habar nu am cu cine se conversează sau ce minunății vede, e secret

Frumos Tropea ăsta, e pe gustul meu.

Aștept și cazarea, așa ai promis, ai zis că a fost super. Nu-mi imaginam că plecați acolo fără o rezervare pentru cazare, mna... tineretul e mai curajos decât băbuțele

Vă îmbrățișez cu drag pe toți trei

Marinus2010 [06.04.19 13:46:18] »

@krisstinna: Domnul C. să te informeze data viitoare mai rapid! ????

Si da, ar fi fost pe gustul vostru, aici o includ si pe mama!

Nu am plecat chiar la ghici, am avut cateva locatii notate de acasa, dar din cauza reliefului nu imi dadeam seama de pozitionarea lor si nefiind full sezon, ne-am permis sa mergem ad-hoc.

In cel mai rau caz, dormeam pe plajă (era si asta tot o aventura) ????

krisstinna [06.04.19 14:14:11] »

@Marinus2010: Da, ai dreptate cu gustul

Uite, dorința uriașă a mamei tale a fost Cappadocia, s-a rugat de domnul C să mă lase sa merg cu ea, acolo. Normal ca nu am fost, dar nici ea nu a ajuns, găsise o super oferta, așa cum e acum pe AFA.

Ia vezi tu oferta AFA, îți trimisesem eu un link dar cred că erați in Italia și nu ai avut timp de studiat.

Eu îi îndeplinesc dorinta (sper) anul acesta, o voi purta cu mine in suflet, acolo, la iubiții ei turcaleți și cel mai important: voi zbura cu balonul deasupra “falusurilor”, așa cum își dorea ea.

ungureanica [06.04.19 14:33:48] »

Frumos articol, minunate locuri, superbe fotografii. Vă salutăm cu drag!

Marinus2010 [06.04.19 15:44:46] »

@krisstinna: cel mai important : "ești nebuna" ????????????????

Marinus2010 [06.04.19 15:48:51] »

@ungureanica: multumim "pădurarule sub acoperire, care nu ai fost in Eforie" ????

crismis [06.04.19 16:00:31] »

@Marinus2010: Ce frumooos!

Mă bucur că a venit acest articol (eu, spre deosebire de alții, stiam că AțiFostAcolo????), îl aștept cu interes și pe cel de cazare, căci Tropea e de ceva vreme pe lista mea; totuși, parcă aș aborda-o un pic mai spre vară sau poate toamna... Of, anul ăsta în niciun caz...

Să vă fie de bine și să mai recidivati cam tot așa!

Dana2008 [06.04.19 16:19:18] »

@Marinus2010: Felicitări pentru articol si fotografiile minunate!

Mă bucur atunci când văd că oamenii știu să trăiască momentul, să se bucure de tot și toate fără a se stresa prea tare... (vezi cazarea, închirierea scuterului).

Mulțumesc pentru că ne-ai povestit și nouă atat de frumos despre vacanța voastră în Tropea și ne-ai dat sfaturi foarte utile în caz că vrem să vă calcăm pe urme.

Călătorii plăcute și cât mai multe!

krisstinna [06.04.19 18:12:47] »

@Marinus2010: Normal ca sunt, doar eram prietena cu a ta mamă, ne potriveam de minune. Ce-am mai făcut noi două pe Big Baba, of Doamne...

Am totul aranjat cu turcaleții, nu-mi pasă dacă “cineva” are frică de înălțime sau de stânci, voi zbura de una singură dacă e cazul

Aștept cazarea voastră dar și alte articole, știu că sunteți plimbăreți

krisstinna [06.04.19 18:17:59] »

@crismis:

Marinus2010 [07.04.19 16:33:48] »

@krisstinna: de ce vă pupați in ecourile mele? ????

crismis [07.04.19 16:48:20] »

@Marinus2010: Profităm și noi... Nu pierdem nicio ocazie!

@krisstinna:

roth [07.04.19 22:39:30] »

Frumos, am fost in Iunie 2018, imi reamintesc cu drag de zona, una foarte frumoasa si cu oameni primitori. Am intalnit un roman la un magazin de papusi si machete, am fost sa mancam la recomandarea lui, iar acolo patronul tare incantat si chiar mandru a spus ca are prieten roman, a sunat sa il cheme, era chiar bucuros sa ii fim oaspeti.

Am servit o masa (pt 2 zile) la nici 20 euro /om

crismis, Marinus2010, roth, ungureanica