ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 30.03.2019
ÎNSCRIS: 29.12.11
MAR-2019

Prea bun, prea ca la țară

La început de martie am fost invitat la o petrecere undeva în Țara Făgărașului, în centru țării. Am ales să ne cazăm la o pensiune foarte drăguță din satul Vad, comuna Șercaia. Acest sat este situat pe drumul frumos, dar mai puțin circulat (asta și din cauza gropilor) care de la Zărnești ajunge la Șercaia și se intersectează cu DN1 Brașov Sibiu.

Zona este foarte frumoasă, foarte ofertantă turistic! Se poate ajunge foarte facil în Poiana Narciselor, la rezervația naturală Peștera Comana, la Șinca Veche unde este grota rupestră și mânăstirea sau eventual la Moara de Apă de la Ohaba sau în orasul Făgăraș la renumita cetate. Evident și munții Făgăraș sunt în apropiere, cu al său celebru Transfăgărășan, dar și Mânăstirea Sâmbăta! Multe din aceste atracții eu deja le-am văzut cu ocazia altor vizite în zonă, așa că nu o să insist pe aceasta temă.

Pensiunea Silba din Vad este situată chiar la strada principală. Trebuie să fii foarte atent să o observi, norocul nostru cu nenea GPS-ul. Au o poartă mare la intrare și în curtea interioară sunt cam 5-6 locuri de parcare. Destul având în vedere, că au doar șase camere.

Rezervarea făcută pe booking costă 26 de euro camera pe noapte, iar dacă vorbești direct cu proprietarii 100 lei. Ai doar cazarea inclusă, fără mic dejun, dar despre asta o să vorbesc un pic mai încolo.

Pentru a ajunge la recepție trebuie să intri pe o ușă în lateral. Am fost întâmpinați de o doamnă foarte drăguța și foarte amabilă. Rapid am primit o cameră cu pat matrimonial la etaj. Accesul spre etaj se face pe o scară de lemn. După cum spuneam pensiunea are șase camere duble, din care două la parter și patru la etaj. Jumătate din acestea au și balcon.

Camera este mare. Mobilierul din lemn este de calitate. Ce m-a impresionat pe mine în mod deosebit este curățenia exemplară. Aveam un pat dublu. La cerere se mai poate adăuga unul de o persoană, iar costul pentru acesta e simbolic, anume 28 de lei.

In afară de patul matrimonial mai aveam un șifonier, două noptiere cu veiozele aferente, un dulăpior pe care stătea televizorul și un fotoliu. Dușumeaua era din parchet, dar ce m-a impresionat erau perdelele rustice din pânză topită și draperiile cusute manual. Baia era destul de mare și de modernă. Noi am avut cabină de duș. Am înțeles că doar o cameră beneficiază de cadă de baie, restul au cabină de duș. Eu cum prefer dușul, am fost foarte mulțumit. Produse de igienă de calitate erau puse deasemenea la dispoziția noastră. Bonus mai era un uscător de păr, special pentru buclele mele. Din păcate trecute, nu viitoare! =))

După ce ne-am luat camera în primire am coborât să explorăm zona. La parter, chiar la intrarea din fața pensiunii este o cameră mare, decorată cu gust, pe post de living. Ai aici două mese mari cu mai multe scaune, câteva canapele de piele, un tv LCD mărișor, dar și aparatură și boxe pentru o eventuală petrecere. Loc de socializare foarte șic. În plus ai și un joc de fotbal, jucăria copiilor, dar mai ales a adulților, în speță cei de sex masculin.

Alăturat există și o bucătărie super utilată, unde-ți poți prepara cafeaua, dar și câte ceva de mâncare. Pensiunea îți oferă toate facilitățile să te gospodărești singur. Evident că se poate, contra cost, să-ți ofere și micul dejun cu produse bio din gospodăria proprie. De data asta nu a fost cazul, deoarece nu am știut acest lucru și am venit gata aprovizionați cu de toate.

În spatele pensiuni ai la dispoziție un foișor din lemn rustic, dotat cu mese și scaune de lemn, dar și cu nelipsitul grătar al românilor. Pe lângă toate acestea există și un loc de joacă destinat copiilor, amenajat cu diverse jucării. Pentru adulți există instalat un joc de darts.

Bonus pe timp de vară se instalează o piscină, din aceea pe pământ, pentru bucuria copiilor și nu numai. Când am fost noi nu era instalată, fiind destul de frig.

În schimb am beneficiat de o altă facilitate pusă de gazde în mod gratuit, la dispoziția turiștilor și anume biciclete. Ne-am plimbat pe ulițele satului până la Poiana Narciselor. Evident narcisele nu înfloriseră, dar pentru noi a fost o mișcare benefică.

Concluzie. Recomand această pensiune ieftină și bună. Zona este deosebită și merită explorată. Totul a fost ok din punctul meu de vedere. Dacă pe viitor ar oferi și micul dejun în prețul camerei aș aprecia foarte tare. Evident ar fi un alt preț, dar cu siguranță merită.

Trimis de robert in 30.03.19 09:42:44
Validat / Publicat: 30.03.19 10:46:16
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în ȘINCA [BV].

VIZUALIZĂRI: 685 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P01 Pensiunea Silba Vad
  • rezervă o cameră la acest hotel, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 24.00 EUR pe cameră

[30.03.19 09:57:49]

rog melodia: https://www.youtube.com/watch?v=kVRbCQc8I5E

mersi frumos!

[30.03.19 10:10:35]

Mutat, la reorganizare, în rubrica "Pensiunea Silba [Vad], ȘINCA [BV]" (deja existentă pe sait)

[Rubrica inițială: BUFFER CAZARE]

[30.03.19 10:38:12]

@webmasterX: nu e corect! Acolo-i Zaragoza o pensiune mare cu piscina in aer liber!

Asta e chiar in Vad pe drumul spre Zarnesti!

P.S.Scuze e corect! Punctul roșu!

[30.03.19 10:45:48]

[30.03.19 10:47:23]

— (1) la momentul publicării, nu existau impresii recente în rubrica curentă;

[30.03.19 11:20:41]

@webmaster: mersi frumos!

Dan&Ema
    [30.03.19 14:20:35]

@robert:

La Vad peste vreo 2 saptamani infloreste cel mai mare cap de narcise din tara, rezervatie de altfel, din care, ofcors se ciordeste la greu inca din primele zile de inflorire a narciselor astfel ca exista sansa ca la 2 saptamani dupa prima imprimavarare cu narcise sa gasesti oha!

Felicitari pentru articol, scuze pentru deraiere!

Numai de bine! ????

crismis
    [30.03.19 19:11:33]

@robert: Știu (virtual) pensiunea, mi-au picat și mie la un moment dat ochii pe ea pe când făceam planuri pentru vacanța prin țară de la începutul verii trecute. M-a încântat foarte tare vecinătatea Poienii Narciselor, dar mai apoi a trebuit să decalăm excursia, narcisele se vor fi trecut de mult, și am căutat altceva. Oricum, e de reținut pentru o eventuală dată viitoare, mai ales că-i verificată de oameni de încredere!

[31.03.19 11:06:47]

@Dan&Ema: ce să faci mai Dane, asta-i țara în care trăim! Știu că e si un festival al narciselor, în care vine lumea buluc. Nefiind iubitor al aglomerației, chiar nu am ajuns în zonă, în acea perioadă! Iubesc natura pură, fără prea multă poluare fonică și de orice fel!

Noi să fim sănatoși! Mulțumesc pentru vizită și pentru comentariu! Toate bune și vouă, vă doresc!

[31.03.19 11:10:52]

@crismis: Proprietarii pensiunii stau într-o căsuță alăturată și sunt niste oameni deosebiți. Dacă ajungeți aici, o să-i cunoașteți și o să vedeți că fac tot posibilul, ca să vă simțiți bine!

În rest ce să zic, mulțumesc mult pentru vizită și pentru comentariu!

Zoazore
    [01.04.19 11:51:14]

@robert: Arata chiar bine!

E curat, rustic si cochet. Da, dac-ar prinde si MD in pretul camerei...

Sper, totusi, ca nu ti-ai turtit buclele, proaspat uscate cu uscatorul de par din baie, de tavanul mansardat al camerei!

[01.04.19 13:07:36]

@Zoazore: