ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 28.03.2019
ÎNSCRIS: 14.07.09
JUN-2018

la PMM* = 82 USD

M-a cucerit

Cea mai grea decizie de cand mergem in vacante. Riscam in Egipt, sau nu, e sigur? Nu sunt atentate? Nu se prabuseste avionul? Nu se intampla aia, dar aia, dar poate aia? Doamne, unde imi duc familia? Prietenii se uitau cam chioras, iar parintii isi faceau cruce.

Nimic mai fals. Egiptul e o destinatie de vis. De fapt, nu stiu daca tot Egiptul, ca noi nu am iesit din hotel, ci Albatros Palace e de vis. Dupa 4 ani de Turcia, am crezut ca nimic nu poate fi wow dupa Antalya.

Ba da, Albatros Palace e wow, wow, wow. De ce? Pentru ca e mare, luxos, cu servicii de calitate, cu un personal de nota 10, cu mancare diversificata si gustoasa si evident, desi nu e meritul hotelului, cu o mare incredibila!!!

Camera mare, spatioasa, curata, cu fotolii in balcon, cu tot ce trebuie.

Mi-a placut si stilul, nemaintalnit la alte resorturi, masa se putea servi in oricare din cele 5 restaurante fiecare cu alt specific, deschise toate in acelasi timp si in sistem de bufet.

Puteai sa iei un fel dintr-un restaurant si urmatorul fel din altul, iar desertul din altul. Mai problematic era cand nu mai stiai unde le-ai vazut si trebuia sa le parcurgi de la capat.

Mai slabut au stat la capitolul divertisment seara, dar am pus acest aspect pe seama campionatului mondial de fotbal.

Foarte util pontonul, desi atentie, soarele e neiertator in Egipt dupa ora 10, astfel incat noi am intrat in apa cu tricouri albe de bumbac pentru a ne proteja spatele, lucru pe care vi-l recomand, mai ales ca pe ponton nu erau umbrele. Mai ciudat e ca se intuneca pe la 18.30.

Superba piscina, locuri libere mereu, periodic trecea un baiat cu o toneta cu sucuri, apa si bauturi.

Hotelul, ca singur minus, e izolat, in sensul ca de la aeroport pleaca o autostrada pana cine stie unde si care are cam din 50-50 metri, intrarile la hoteluri. Problema e ca nu ai unde sa te duci daca iesi din resort, pentru ca e desert si doar autostrada in fata intrarii.

Exista in hotel un serviciu de taxi care te poate duce pana in Hurgada, insa din acelasi motiv de campionat mondial nu ne-am aventurat.

La vreo 3 km de hotel este un bazar- Cleopatra cu preturi fixe din care pot fi achizitionate suveniruri si obiecte de plaja, masti, saltele, papuci si nelipsitele huse pentru telefonul mobil, pentru fotografiile subacvatice.

Recomand cu caldura excursia la Insula paradisului, cu opririle pentru snorkeling. Acolo sunt mai multi pesti decat la reciful din fata hotelului si reciful in sine e spectaculos.

Excursia am luat-o de pe plaja hotelului de la agentia hotelului, nu uitati daca plecati in excursie sa nu mai predati prosoapele de plaja seara, plecarea e la 8 dimineata si nu e deschis standul cu prosoape, noi n-am inteles si dimineata ne-am trezit ca nu avem prosoape si am tras toti de unul singur luat de acasa.

Mi-a placut mult vacanta in Egipt si sincer, parca as repeta experienta, desi ne-am propus sa nu mergem de doua ori in aceeasi tara, insa oricat ma uit pe oferte imi dau seama de un singur lucru, mare ca Marea Rosie nu mai exista, in hai sa-i zicem, zona noastra.

Mergeti fara emotii in Egipt, nu am avut nici un moment sentimentul de nesiguranta, am vazut avioanele aterizand unul dupa altul, hotelul era plin, ei sunt foarte atenti la masurile de siguranta si nu poti intra in hotel decat dupa verificari minutioase, scaneaza inclusiv geamantanele.

Le place teribil daca le lasi 1 euro, sunt foarte recunoscatori.

Deci, in concluzie, Marea Rosie m-a cucerit definitiv si daca va place marea, snorkeling-ul, pestii, peisaje subacvatice de vis si servicii de calitate, veniti in Egipt si cu siguranta veti spune acelasi lucru: M-a cucerit!

Trimis de Lisa in 28.03.19 20:57:47
Validat / Publicat: 28.03.19 21:43:07
  • A fost prima sa vizită/vacanță în EGIPT

VIZUALIZĂRI: 3237 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Lisa); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P02 Vedere din camera
  • rezervă o cameră la acest hotel, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 82.00 USD pe cameră

krisstinna
    [28.03.19 22:12:23]

@Lisa: Faza cu șerpii este îngrozitoare, terifiantă, nici pentru bani nu m-aș oferi cobai

adrianan
    [02.04.19 12:24:42]

@Lisa: Noi vom merge in aprilie 2019 la Albatros Park, cel cu parcul de distractii cu tobogane, din acelasi complex, dar situat peste sosea. Ati fost acolo? ne puteti spune ceva despre? Multumesc

viorelpop
    [27.04.20 16:08:31]

Buna Lisa, verificam ceva pe aici, am vazut unecou mai vechi la o impresie de a mea in care iti exprimai intentia de a vizita Egiptul si vad ca ai facuto! ai ales bine, chiar un albatros era pe lista noastra...

adrianan, viorelpop
    Alte impresii din această RUBRICĂAlbatros Palace Resort & SPA: