ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 14.02.2019
DIN: ploiesti
ÎNSCRIS: 23.01.11
JUN-2017

Hipodromul in haine de sarbatoarea Ramadanului

Alegerea perioadei sejurului a fost aleatorie si faptul ca am prins sarbatoarea de Ramadan in Istanbul, nu a umbrit cu nimic aceasta vacanta, viata orasului isi continua sirul firesc, din contra am vazut orasul in haine de sarbatoare asa cum nu il vazusem niciodata, seara la restaurante, in parcuri, in zone deschise, erau asezate mese lungi asteptand oamenii la masa de iftar si asta era organizat tot orasul, chiar si pe Hipodrom.

Aici ca de fiecare data de Ramadan, se organizeaza un targ mestesugaresc superb, sunt zeci de tarabe dispuse ordonat, cu mestesugari din toata tara si din toate domeniile de hand made: lemn, piele, sticla, metal, henna, dulciuri, cafea, sucuri traditionale, boza si multe altele.

Acest targ este organizat de catre Primaria Municipala si chiar isi dau interesul sa iasa ceva frumos, pentru oamenii orasului. Nu am vazut nicaieri ca Primaria se aiba atata grija de oameni ca aici iar serviciul Bayaz Masa ''Alo 153'', este un serviciu dedicat cetatenilor si problemelor lor de zi cu zi, iar acesta distribuia tuturor vizitatorilor acestui targ, evantaie gratis, excelente pe canicula de la pranz si seara. Cautati va rog pe FB, pagina dedicata acestui serviciu, unde clipurile lor sunt destul de relevante pentru ceea ce fac pentru cetateni.

Totul era pus la punct aici, organizare, securitate, informatii, standuri cu apa de baut, cabinet medical de urgenta, unde femeile isi puteau improspatau si infasa bebelusii. Atmosfera era calma, fara galagie, fara tiganeala, fara furturi, politia umbla inarmata printre oameni dar si in civil si cred ca rea vai de mama aluia care indraznea sa fure aici si in Ramadan.

Pentru seara erau intinse mese lungi, asteptand oamenii sa vina si sa serveasca masa de iftar si cred ca aici era vorba de masa sociala. Spun asta deoarece aici in Parcul Sultanahmet si pe Hipodrom, seara soseau sute de familii cu mancare, masute, butelii, ibrice de ceai si dupa apusul soarelui, incepeau sa manance civilizat, fiecare ces-si aducea in traista. Multi isi faceau cumparaturile de la un magazin Sok din apropiere, dupa sacosi, chiar si noi mergeam in cele 3 seri cat am petrecut in zona, ne luam ceva de mancare si stateam aici pe Hipodrom, mancam si urmaream multimea sarbatorind. Bine, mai mult mancau si nu prea vorbeau dupa o zi intreaga de post, dar ceea ce m-a uimit era faptul ca veneau si oameni amarati, tineri in special, care nu isi aduceau mancare ci doar un pepene sau porumb, iar alte familii veneau cu pachetele si caserole si le imparteau din mancarea lor.

Frumos si induiosator, am fost privilegiat sa pot participa la o asemenea sarbatoare aici in acest cadru istoric, exotic, targul a fost exceptional iar seara impreuna cu mii de oameni, am facut parte dintr-o mare familie.

Dupa terminarea perioadei de Ramadan, dimineata umblau pe strada barbati cu tobe, anuntand sfarsitul acestei peroade si inceputul a Şeker Bayramı parca...

Trimis de ireedeejay in 14.02.19 05:54:25
Validat / Publicat: 14.02.19 09:35:53
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în TURCIA.

VIZUALIZĂRI: 424 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (ireedeejay); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P09 Targul de Ramadan

[14.02.19 09:34:41]

Mutat în rubrica "Hipodromul din Constantinopole, ISTANBUL" (nou-creată pe sait)

mihaelavoicu
[14.02.19 10:19:52]

Po4. Turcul mătură alături de un copil care mănâncă înghețată?

[14.02.19 11:58:14]

@webmasterX: Este ok, nici o problema! Multumesc!

[14.02.19 12:53:00]

@mihaelavoicu: Pai da, se intampla si la case mai mari... omul isi facea treaba pentru care era platit, cred ca daca era atent la fiecare din zona, isi lua o gramada de pauze... La noi de exemplu! ????????????

Yoda
[14.02.19 19:50:08]

Si in plus, nici nu cred ca era inghetata. Mai degraba pare un sandvis, sau un hot dog.

[14.02.19 20:08:16]

@Yoda: Cine are ochi de vultur! ???????? Doamna are intr-un fel dreptate, dar trebuie sa recunoastem ca tot ce inseamna mancare gatita, ca e lokanta sau street food, au o problema cu igiena... nu sunt aspectoase aceste locuri din pdv igienic, dar daca ei mananca de acolo, clar nu e nici un pericol plus ca mancarea lor e gustoasa... deci de-aia nu prea se cramponeaza ei ca un copil mananxa si el da cu matura... si cum mai spuneam prietenilor, dupa tot ce am mancat la ei, nu am dat nici un părț in plus dar sa ne imbolnavim ????... am colegi care au mancat la bulgari si au dat o gramada de bani pe pastile in urma indigestiei sau toxiinfectiei alimentare...

Yoda
[15.02.19 10:01:31]

@ireedeejay: Nu, eu nu am reprosat nimic a propos de igiena. Doar glumeam.

Cat despre gustul mancarii, cand mergeam in delegatie in Turcia, eu preferam sa imi iau seara (ca la pranz mancam la birou) un kebab de la un chiosc de pe strada decat sa mananc la hotel. Hotelurile erau de 4 si 5 stele, dar in afara ca mancarea era foarte scumpa (ma rog, nu plateam eu) si de fite, era fara gust. In schimb, kebaburile pe care le luam de la chiosc erau enorme si extraordinar de gustoase (imi vine apa in gura cand scriu...). Pretul era derizoriu, cred ca sub un dolar.

Si n-am avut nici o problema cu stomacul.

[15.02.19 10:32:08]

@Yoda: Stai linistit, nu m-am referit la cineva anume... ☺ Sunt constient ca la igiena sunt delasatori, nu prea pun ei punct pe estetic, doar pe gust... sunt un fan al street-food si confirm cele spuse de tine! ????????????????Bafta multa!

ireedeejay, mihaelavoicu, Yoda
Alte impresii din această RUBRICĂHipodromul din Constantinopole: