ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 13.02.2019
DIN: ploiesti
ÎNSCRIS: 23.01.11
JUN-2017

Paine (lipie) si circ la maestrul Ali

Cine nu incearca street-food-ul din Istanbul, nu stie ce pierde... :)

In lista blogerilor de calatorii despre Istanbul, gasim si sfaturi despre unde mancam bine, ieftin si original, iar nume ca Ali Usta, Kral Kokoreç sau Midyeci Ahmet, Eminonu Balik Ekmek, apar tot mai mult la aceasta sectiune. Aceste locuri sunt cautate in special pentru produsele traditionale turcesti, locatia sau personajele originale.

Cautand detalii despre aceste locuri, am gasit pe YouTube o gramada de clipuri in special cu acest ''bufon'' local si un patron de local in strada destul de cautat, Ali Usta care prepara un çiğ köfte (carne cruda) destul de cautat, iar clientii care stau la coada sunt din diverse categorii sociale.

La ora pranzului coada este foarte mare, acesta incercand sa ordoneze multimea in stilul caracteristic care l-a facut faimos: sare pe varfuri cand framanta gramada de umplutura, tipa, boscorodeste, rade zgomotos si aliniaza lumea la coada. In acele clipuri parea destul de haios iar preparatul sau care se serveste impreuna cu nelipsitul ayran, arata destul de bine iar lumea il cumpara in draci.

Avand un drum la Istanbul in luna decembrie, am cautat locul acesta si tineam mortis sa vad acest spectacol cu ochii mei, dar sa incerc si produsul minune care facea acei oameni sa treaca peste isteriile mesterului Ali si sa asculte cuminti instructiunile de asteptat la coada.

In prima faza, nu era acolo cand l-am cautat, era ajutorul lui dar dupa cca 2 ore, a venit si el iar persoana cu care eram i-a spus ca am venit la el special din Romania, acesta a fost foarte de treaba si mi-a acordat cateva clipe din timpul lui pretios.

Dupa doi ani, am venit din nou la el impreuna cu sotia si fetita, ca sa le arat spectacolul si sa guste din produsul lui minune. L-am gasit in aceeasi stare, mereu e cineva care il tine de vorba, ce vorbesc doar ei stiu, se agita, rade zgomotos, tipa si aliniaza lumea, iar dupa ce le da produsul ii smuceste expediindu-i repede...

Locatia este pe strada Muzeului Postei, loclul este o firida de sticla cu o tejghia de inox intr-un zid si are cateva masute si scunele la care poti sta sa mananci sau doar in picioare ca multi clienti.

Acest çiğ köfte, nu este pentru oricine, nu prinde la toata lumea, initial este carne cruda amestecata cu boia picanta sau alte ingrediente, dar acum se pare ca este mai mult bulgur amestecat cu boia si condimente, fiind si foarte condimentat. Se serveste in foaie de laptuca cu lamaie ori in lipie si se stinge cu ayran.

Personal mie nu mi-a placut in mod special, dar tin sa incerc tot ce se poate manca pe lumea asta.

Daca esti foarte infometat, la pretul de 3 TL si cu un pahar de ayran, se poate satura burta zic eu...

Sotiei nu i-a placut, fetitei nici atat, in schimb kokorec-iul, a prins de minune, aducand cu drobul de la noi, dar mai picant. Aia este alta poveste de spus...

Trimis de ireedeejay in 13.02.19 17:50:08
Validat / Publicat: 13.02.19 18:55:32
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în TURCIA.

VIZUALIZĂRI: 1037 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (ireedeejay); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P16 Ali Usta
PUNCTAJ CRT: 1000 PMA (std) PLUS 22000 PMA (din 18 voturi)

[13.02.19 18:54:57]

Mutat, la reorganizare, în rubrica "Unde mâncăm în Istanbul? , ISTANBUL" (deja existentă pe sait)

[Rubrica inițială: BUFFER CĂLĂTORIE]

[13.02.19 19:01:16]

— (1) la momentul publicării, nu existau impresii recente în rubrica curentă;

ireedeejayAUTOR REVIEW
[13.02.19 19:11:54]

@webmaster: Multumesc frumos! ☺????????

ireedeejay
Alte impresii din această RUBRICĂUnde mâncăm în Istanbul? :