ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 20.01.2019
ÎNSCRIS: 08.07.11
JAN-2019

la PMM* = 310 AED

Hotel Atana - recomand cu caldura

In vacanta de iarna petrecuta in Dubai, am ales pentru cazare acest hotel de patru stele din Dubai si nu am regretat. Totul a fost la superlativ.

In primul rand, hotelul se afla la 7 minute de mers pe jos de statia de metrou Dubai Internet City, exista linie de metrou directa de la aeroportul DXB, terminal 3 (si 1). Cu toate ca am ajuns cu mult inaintea orei 14 cand se facea check-in-ul, am primit camera si ne-am odihnit dupa zborul de noapte.

Am fost cazati in turnul Eva, existand si turnul Adam, fireste...

Micul dejun l-am luat in gradina hotelului, a fost foarte variat, mancare arata senzational, de nota 10!

Am fost si la piscina hotelului. Tot de la piscina am luat prosoape cand am plecat catre plaja.

Un alt punct forte: shuttel-urile catre diverse destinatii. Noi l-am folosit pe cel pentru plaja din Dubai Marina si pentru dus si pentru retur. Chiar daca sunt cateva minute de mers pe jos pana la metrou, exista shuttle si pana acolo.

Cand ne-am cazat, am primit o foaie cu orar-ul acestor masini. Este bine sa veniti cu cateva minute bune (sa zicem 15 min) inainte de ora de plecare, pentru ca se formeaza cozi. In ziua in care am fost la plaja, s-a umplut primul shuttel si a plecat mai devreme, dar au anuntat ca va veni altul ca sa preia toti turistii.

Camera este foarte spatioasa, se face curatanie zilnic; din partea hotelului primeam sticle cu apa in fiecare dimineata; am vazut multi romani in hotel probabil ca s-au tot scris review-uri favorabile despre el.

Am citit si eu impresii si la un moment dat am gasit cateva in care se mentiona ca au fost rezervarile anulate pentru ca nu au fost facute cu carduri de credit (sau poate nu erau suficienti bani pe cele de debit). Nu stiu daca este chiar asa, dar pentru linistea dumneavoastra, cand faceti rezervarea si aveti un astfel de card, este bine sa il folositi.

Trimis de PISICAANA in 20.01.19 17:29:52
Validat / Publicat: 20.01.19 19:22:35
  • A fost prima sa vizită/vacanță în ORIENTUL MIJLOCIU

VIZUALIZĂRI: 3244 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (PISICAANA); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P08 Camera de 3 persoane
  • AŢI PUTEA rezerva o cameră aici, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 310.00 AED pe cameră

• ECOURI la acest review - pg. 1 / 2

se afișează ecourile [1 - 30] din total 31
    [20.01.19 19:22:21]

@PISICAANA: Mulțumiri pentru amabilitatea cu care ai dat curs invitației de a scrie propriul set de impresii din această vacanță.

[20.01.19 19:33:57]

@webmaster26: intrarea in hotel este in partea cu grand millenium, nu din soseaua principala.

[20.01.19 19:43:32]

@PISICAANA: Mulțam fain. Am modificat "cursorul", rezultând noua poziționare de aici.

În plus, am adnotat coordonatele drept confirmate.

eddyz
    [24.01.19 00:56:48]

Super review, chiar zilele trecute am rezervat la Atana Hotel pentru perioada de Paște, culmea, tot o camera tripla!

Cei de la Atana mi-au spus prin Booking ca pretul final este cel afisat in rezervare (inclusiv toate taxele de oras, 10% TVA, etc), insa in unele review-uri cu Dubai am citit ca aceste taxe nu sunt incluse. Cum a fost in cazul tau la acest hotel?

[24.01.19 12:30:47]

@eddyz: Multumesc pentru aprecieri. Anul trecut, cand am facut rezervarea, la pretul afisat s-au adagat taxele, TVA-ul etc. In mesajul primit de la booking scria clar ca nu sunt incluse: 5 %TVA, Taxă turistică de 15 AED per noapte, 10 %taxă de servicii, 10 %taxă de oraş. Deci la pretul afisat in confirmare (AED 4.290) m-au anuntat ca "veți plăti 5.488,95 în AED. ". Poate or fi modificat intre timp pe booking, pentru ca multi nu erau atenti si erau nemultumiti ca fata de pretul initial ajungeam sa plateasca cu 25 % in plus...

Ilie OLIVIA
    [27.01.19 16:14:22]

Va rog, ati schimbat euro sau dolari? Care este cursul, orientativ? Multumesc.

Olivia

[28.01.19 09:30:59]

@Ilie OLIVIA: O parte am schimbat din tara (ron in AED la cursul 1.19); am mai schimbat in Dubai euro, la o casa de schimb valutar de la metrou Dubai Internet City si la alta din Dubai Mall (aici a fost cursul mai bun). Daca imi amintesc bine, am schimbat cu 4.14. In aeroport este cursul mic. Atentie sa nu aiba comisioane casa de schimb.

[30.01.19 08:27:14]

@PISICAANA:

In Dubai toate casele de schimb au comision.

Acesta e o suma fixa care se aplica la fiecare tranzactie. De aceea e de preferat sa se faca mai putine tranzacții, fiecare fiind comisionata.

Comisionul nu este insa mare, nu imi mai aduc aminte exact.

[30.01.19 08:30:56]

@eddyz:

Trebuie sa citesti cu atentie ce scrie pe booking, ce comisioane sunt incluse si care nu sunt incluse.

Oricum cei de la booking sunt transparenti, acestea sunt mentionate si nu vei avea surprize.

[06.03.19 15:23:46]

As dori sa intreb cu ce fel de card ati facut rezervarea la Atana. Eu am rezervat cu un card de debit si am primit confirmarea rezervarii de la booking. E posibil sa am probleme acolo la hotel ptca nu am folosit un card de credit?

Si ca sa avem toti AED pt cazare trebuie sa schimbam in aeroport nu?

Vom pleca in aprilie si tare mi-e frica ca ne vom rataci pe acolo, mi se pare greu, nu stiu cum ne vom descurca.

Multumesc.

[06.03.19 15:33:52]

@lianna:

Noi am facut cu un card de debit. Totul a fost ok pana in ziua sosirii, cand am primit acel email ca se anuleaza rezervarea.

Noi am avut zborul seara, poate daca aveti dimineata poate ca nu vor fi probleme.

Ideea este ca nu am mai facut nimic, am ajuns la hotel si totul a fost ok. De platit am platit cu acelasi card. In aeroport nu am schimbat, cazarea am achitat-o fix cu cardul de rezervare.

Nu trebuie sa va faceti griji, sunt indicatoare, puteti intreba... se vorbeste si engleza.

[06.03.19 15:47:02]

@lianna: Am citit si eu cateva review-uri ca au fost probleme cu cardul si ca sa stau linistita, am facut un card de credit si am schimbat cardul de debit cu care facusem rezervarea initial (pe booking).

De descurcat va veti descurca cu siguranta: totul este clar, sunt indicatoare peste tot in limba engleza. Am avut putine emotii, dar toate au disparut in momentul in care am ajuns in aeroportul din Dubai.

Legat de AED: am schimbat si din Romania, dar si acolo. Nu de la aeroport, cursul nu este asa de bun. Am schimbat la statia de metrou si in Dubai Mall.

[06.03.19 15:53:48]

@PISICAANA: Multumesc pt raspuns. Deci acolo in rezervarea mea unde este actualizare card se poate schimba cu unncard de credit? nu stiam. ma gandeam ca daca am primit confirmarea rezervarii nu mi se poate anula. Dar daca aveau de anulat nu anulau pana acum sau nu mi se spunea in momentul rezervarii ca acest card de debit nu este valabil? Eu am mai rezervat in strainatate cu acest card de debit si nu am avut probleme nici macar nu stiam ca ar trebui unul de credit.

[06.03.19 16:00:13]

@lianna:

Si eu am rezervat mereu cu acel card. Dar se pare ca ei sunt mai reticenti.

Si da, se poate schimba cardul din cont ul de booking.

Oricum cand primesti notificarea de anulare fix asta ti se cere: sa verifici datele cardului sau sa inlocuiesti cu alt card.

[06.03.19 16:01:43]

@tripyy: Si noi tot cu avionul de noapte Flydubai plecam. Anularea venise de la Atana sau Booking?

Am inteles de la PISICAANA ca se poate schimba in rezervarea deja facuta tipul cardului de debit cu unul de credit.

Nu stiu ce sa fac, sunt deja stresata ma si vad fara camera acolo.

[06.03.19 16:03:54]

@tripyy: Multumesc mult pentru raspunsuri. Imi fac card de credit sa fie acolo si platesc cash. mersiiiiiiiiiiiii!!!

[06.03.19 16:10:13]

@lianna:

Cursul nu e avantajos in aeroport.

Ideea este ca la acest hotel plata se face la check in. Asa ca ori cauti sa cumperi din Romania ori platesti cu cardul.

[06.03.19 16:13:07]

@lianna:

Da. Poti sa schimbi cardul.

Noi am fost cu wizz si am aterizat pe la 10 seara... cam asa...

Deci voi plecati cu zborul de noapte si ajungeti acolo dimineata? Daca da, despre asta ziceam, ai sanse sa fie totul ok.

[06.03.19 16:21:29]

@lianna: Nu, nu a anulat rezervarea. Pentru ca ei verifica acest card cu foarte putin timp inainte de check-in. Am luat legatura cu ei si i-am rugat sa verifice cardul (chiar sa imi opreasca un avans) si mi-au ei mi-au dat acest raspuns. Asa ca am preferat sa imi fac un card de credit pe care l-am schimbat in rezervare cu vreo 2 luni inainte de check-in. Si am platit cash la check-in.

"Dear Sir/ Madam, Greetings from the Atana Hotel – Dubai! Please note that since your booking with the flexibale rate so we will charge your booking 2 days before arrival. Should there be any further inquiries feel free to contact us. "

[06.03.19 16:44:44]

@PISICAANA: Si pe cardul de credit aveati toata suma necesara platii cazarii? pe noi 3 pers. ne costa hotelul 5000lei. Trebuie sa am acesti bani pe cardul de credit? Nu mai inteleg nimic. Sau daca ar costa 8000 lei trebuie sa fie toti pe card?

[06.03.19 16:47:03]

@tripyy: Tot intreb pe aici. Schimb cardul de debit cu unul de credit si pe acesta trebuie sa am toata suma pe care treb sa o platesc adica 5000 lei? Nici nu stiu daca pot sa-mi fac card de credit cu aceasta suma.

[06.03.19 17:00:00]

@lianna:

Din pacate eu nu stiu concret caci nu am facut cu card de credit...

Din cate am auzit pe cardul de credit ai o suma maxima disponibila in functie de venituri. Adica tb sa dovedesti ce salariu ai atunci cand faci cardul. Cel mai bine tb sa intrebi la banca.

Insa eu cred ca nu verifica pentru toata suma. Verifica in conditii care e taxa pt neprezentare. Posibil sa fie contravaloarea unei nopti.

[06.03.19 21:23:54]

@PISICAANA: pe cardul de credit facut nou ati avut toata suma necesara platii? eu nu cred ca pot avea 5000 lei cat ma costa hotelul. Eu as vrea sa schimb acolo euro si sa platesc in AED si cardul de credit pe care o sa-l fac cred ca mai mult de 3000 nu pot avea si sa fie doar daca controleaza ei.

[07.03.19 08:55:02]

@lianna: Eu am avut pe cardul de credit mai mult decat a fost cazarea. Nu am platit cu banii de pe card, am platit cash la hotel. Unii spun ca si cardul de debit este ok, atata timp cat ai bani pe el.

O varianta mai buna ar fi sa te inregistrezi cu un card de credit pe booking (si pentru linistea ta sa ai toata suma pentru cazare) si sa platesti cu cardul Revolute la hotel (daca ai acest card; daca nu, platesti cash).

Cel mai sigur ar fi sa suni la booking si sa pui intrebari legate de cardul de credit si suma care sa fie pe card. Cei de la booking iau legatura cu hotelul si iti pot spune care este politica hotelului legata de plata. [...]

Poti sa pui aceste intrebari si direct hotelului (tot prin booking, ai o rubrica in rezervarea pe care ai primit-o; aici intrebarile le pui in engleza); poti afla daca accepta la plata cardul Revolute, de exemplu.

Atentie daca faci plata cu cardul in Dubai (indiferent de card) ca in unele locatii nu poti plati cu cardul daca nu are activata banda magnetica - acesta se activeaza foarte simplu, cu cateva zile ianinte sa pleci in Dubai, sunand la banca de unde ai cardul.

[07.03.19 14:22:27]

@PISICAANA: Multumesc tare mult. Nu cred ca pot sa-mi pun toata suma pe cardul de credit. insa am suma pe cardul de debit desi vreau sa platesc cash. O sa am ambele carduri la mine. Sper sa nu raman fara camera asta e problema desi ma gandesc ca in momentul rezervarii ma atentiona booking ca nu e bun cardul de debit. Eu confirmarea o am ar trebui sa fie ok. Adica ajung la hotel cu confirmarea listata si ei sa zica ca nu e buna?? OMG!!

[07.03.19 14:40:46]

@lianna: Booking te atentioneaza in momentul in care hotelul face verificarea cardului. Nu te anunta cand faci rezervarea ca nu este ok cardul. Fiecare hotel are propria politica legata de carduri. Unele verifica cu cateva zile ianinte de check-in, altele cum ai facut rezervarea. In cazul in care sunt fonduri insuficiente, te anunta. In cazul in care nu este ok cardul, il poti schimba in rezervare si iei legatura cu hotelul sa faca verificarea noului card. Si noi am avut emotii legate de camera, te inteleg perfect! Incearca sa obtii informatii de la angajatii booking (telefonic). M-au ajutat de fiecare data si au fost foarte promti.

[07.03.19 15:50:44]

@PISICAANA: am cautat dar nu am dat de nr de la booking. Am gasit ca doar prin email ii poti contacta. Si la telefon in engleza? si daca trimit email tot in engleza nu?

[07.03.19 15:54:41]

@lianna: l-am scris in raspuns, dar nu il mai vad. Trimit acum mesaj personal cu nr de telefon.

[02.05.19 23:20:02]

@PISICAANA: Multumesc pt indicatiile date. Am schimbat cardul de debit cu unul de credit pt rezervare si nu am avut probleme.

A fost de vis in Dubai. Nu ne-am ratacit asa cum credeam.

Cu metroul este ff. usor de mers.

La Atana a fost superb din toate punctele de vedere.

O sa mai mergem cu siguranta, mai avem de vazut multe.

va multumesc!!

[02.05.19 23:28:06]

@lianna:

A fost de vis in Dubai. [... ] La Atana a fost superb din toate punctele de vedere.

Ne-am bucura să putem citi impresiile tale de acolo scrise ca review nou.

Procedând astfel, ai avea ocazia ca prin notele şi evaluările proprii să contribui la o medie mai reprezentativă a acestor destinaţii.

Poţi folosi linkul SCRIE IMPRESII (se deschide într-o fereastră nouă)

eddyz, Ilie OLIVIA, lianna, PISICAANA, tripyy
    Alte impresii din această RUBRICĂAtana Hotel: