ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 08.05.2018
ÎNSCRIS: 02.06.16
MAY-2018

la PMM* = 310 AED

Atana - costuri deplasare prin Dubai

In perioada 28.04-05.05.2018 am fost cazati la acest hotel. Calitatea serviciiilor a fost excelenta, mancarea foarte buna si foarte variata. Nu vreau sa insist asupra celor scrise si de altii, ma voi focusa pe shuttle-urile care le au.

Problema mare sunt cele pentru plaja, care pleaca la ora 10, cand te bate soarele in cap. asa ca am spus pass, folosind taxiul (plaja o faceam de la 6 la 8:30, apoi mergeam la masa). Pana la JBR te costa 20-25 AED, indiferent daca suntem 4 sau 6 pesoane (au taxiuri pentru 6 pesoane, sunt un pic mai greu de gasit, dar de la hoteluri gasesti. Nu am gasit de 6 persoane de la The Frame si Creek, trebuind sa folosim cele de 4 persoane.

Noi am fost cand 6, cand 8, cand 12 pesoane, un grup mai mare). Nu poti face comanda la taxi daca nu ai telefon cu numar de Dubai! Asta am patit-o in Deira, cand a trebuit sa apelam la un vanzator dintr-un magazin.Eram 6 pesoane, si nu ne-a convenit sa luam 2 taxiuri de 4 persoane. Taxiurile de 4 persoane se pot opri, ele circuland non-stop in cautare de clienti. Tarifele de pornire variaza in functie de ora si de unde le iei ( cel mai mult a fost 12 aed din statia de taxi din moll of emirates, din fata de la Atana parca 4 aed, dar parca am mai luat de undeva cu pornirea de 8 aed.

Tarife de la Atana - Miracle Garden 40 aed, Moll of Emirates - 25 aed (nu poti merge direct, se inconjoara si te lase in statia de taxi din moll, The Frame 80 aed, Golden sook - 100-120 aed)

Varianta cea mai buna daca tot vrei sa fii domn si sa nu umblii in soare este a folosi shuttle-lurile (Pentru Creek, The Frame shutleulrile spre Mercato Moll sau La Mer si de acolo taxi, tariful dat la taxi micsorandu-se simtitor (50%)). Spre Burj Kalifa se poate lua cel spre City Walk, de acolo 10 minute pe jos si 20 minute pe jos prin tunelurile de acces la metou)

Pentru cei cu buget redus si persoane mai putine se poate folosi aplicatia de mobil Wojhati in care doar introduci de unde vrei sa pleci, unde vrei sa ajungi si ora si iti da ce mijloace de transport ai, la ce ora, de unde le iei (inclusiv daca schimbi 2-3-4 mijloace de transport in comun)

Functioneaza pentru metrou-autobuz si tramvai, dar iti da si pretul la taxi (majorati-l cu 50 %, nu ia in considerare decat distanta, nu si serpentinele pe autostrazi... De exemplu pana ajungi la Atana, de orinde, mai treci de vreo 2 ori pe langa hotel pana te lasa la intrare... asa este drumul facut.

Ca telefoane am folosit RDS-ul, a functionat impecabil, cu preturi minimale ( am verificat desfasuratorul). Cei care aveau Orange nu le puteau folosi, cu toate ca aveau rooming, chiar cu resetarea imei-ului.

Cel mai mult ne-a placut, avand in vedere ca am fost a doua oara, safari si The Frame. Safari l-as mai repeta de fiecare data can o sa mai vin, e o senzatie extraordinara. Avand in vedere ca prima data cand am fost am urcat la etajul 124, nu l-am mai luat in considerare.

Avand in vedere multitudinea de shuttle-uri, pe langa serviciile existente ( descrise foarte bine in alte articole) , recomand cu caldura acest hotel.

Trimis de Alfacorleone in 08.05.18 09:18:53
Validat / Publicat: 08.05.18 09:53:11
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în ORIENTUL MIJLOCIU. A mai fost în/la: Dubai, Hotel Marina View deluxe

VIZUALIZĂRI: 5511 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Alfacorleone); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P03 Ultima dupa amiaza, la umbra, langa piscina
  • AŢI PUTEA rezerva o cameră aici, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 310.00 AED pe cameră

[10.05.18 20:49:24]

Pret convorbire in Romania prin rooming RDS = 0.2 euro minutul, Rata de schimb cu ridicare numerer de la ATM = 1.06 lei/1 dirhan, plata cu cardul la comercianti 1.05 lei / 1 dirhan (asta in functie de evolutia dolarului) Rata de schimb la vanzare era 1 dolar = 3.66 dirhani, 1 euro = 4.56 dirhani (la data cand am fost acolo, la casele de schimb din moll sau piete, la hoteluri, banci si aeroport e mult mai prost, de ex in Al Maktumb era 3.52 dirhani/ 1 dolar). Atentie, daca vreti sa sunati in Emiratele Arabe de pe RDS Mobil (de exemplu la hotel, la o cunostiinta din Emirate sau la vreo agentie de turism de acolo), trebuie sa cereti la RDS sa va activeze aceasta facilitate, altfel nu o sa puteti...

[12.05.18 16:48:00]

@Alfacorleone: Buna ziua. Am rezervat prin booking o camera la acest hotel. Am citit ca unii turisti care au avut rezervare prin booking au avut probleme cand au verificat card-ul si s-au trezit cu rezervarile anulate. Ati avut rezervarea facuta prin booking? Daca da, ati intampinat acesta problema?

[18.05.18 08:25:39]

@PISICAANA:

Nici vorba. Nici unul din grupul nostru de 12 persoane (6 camere) nu a avut probleme.

Problemele pot aparea daca nu ai avut suficienti bani pe cardul cu care ai garantat cand ai facut rezervarea, sau (aici nu e cazul) cardul cu care ai garantat e de debit - in Belgia nu au acceptat decat card de credit)

Prima retragere facuta de hotel este facuta exact in ziua sosirii (sambata dimineata, in ziua plecarii, am primit SMS ca Atana mi-a retras 450 AED, care reprezinta garantia pentru camera, apoi la hotel am platit 2650 AED, cu acelasi card).

Daca ai de ales cu ce sa platesti prin POS-ul de la hotel, alege AED, cursul e mai bun.

[22.08.18 14:18:31]

Buna ziua, am inteles ca pe langa pretul afisat pe site urile de rezervari mai sunt de platit diverse taxe insumand 25% din prwtul camerei. Este corect sau am inteles eu gresut? Ma gandeam sa mi fac o rezervare pt ianuarie si e bine de stiut. Si plaja la care te duc busurile hotelului e privata?

[22.08.18 14:47:43]

@mbrandusa: Eu am facut rezervare pentru luna ianuarie la Hotel Atana / Dubai (o camera pentru 3 pers, 7 nopti) si in rezervare ma anunta cat trebuie sa mai platesc suplimentar fata de pretul de pe booking: 5 %TVA, Taxă turistică de 15 AED per noapte - pt 3 persoane (o pers 3.55 euro), 10 %taxă de servicii,

10 %taxă de oraş. De la 1014 euro am ajuns la 1297 euro.

[22.08.18 15:07:58]

@PISICAANA multumesc pt raspuns. O sa incerc sa fac rezervare direct pe site ul hotelului.

edulescu
    [05.09.18 11:03:23]

@mbrandusa: Pretul de pe site poate fi cu foarte putin mai mic fata de booking, taxele in discutie, afisate sunt taxe administrative, specifice.

TVA 5.00%

Taxă municipală 7.00%

Taxă turistică 9 AED/pers/noapte

Taxă de servicii proprietate 10.00%

iar la unele zone se aplica si Taxa de statiune... considerabila

[05.09.18 11:55:54]

@edulescu: Am facut totusi rezervare printr o agentie si pretul final va fi cu toate taxele incluse pt a nu avea surprize. Oricum vom avea la noi o suma mai mare pt eventualele costuri suplimentare. Multumesc pt raspuns.

edulescu
    [05.09.18 12:08:00]

@mbrandusa: Ti-am spus din punctul de vedere al lui Stan Patitu'. Eu am facut rezervare pe booking, pretul mic, erau afisate acolo si taxele, in caseta separata, dar nu erau incluse in pretul hotelului, iar cand am ajuns la pasul final al rezervarii, surpriza, totul insumat cam cu 25% mai mult.

[07.09.18 12:56:42]

@Alfacorleone: Buna, spune mi in privinta consumabilelor ce poti sa mi spui? Ps langa clasicwle geluri de dus si lotiuni de corp au cumva periute de dinti si pasta? Si fier de calcat este in camera sau doar contra cost?

[09.09.18 09:21:30]

@Alfacorleone: Petru autobuze ce card trebuie cumparat? Sau merge silver card de la metrou?

[02.11.18 17:00:14]

Da, sunt taxe parca 15 aed pe camera si aia de 10%...

[02.11.18 17:06:43]

Pasta si periuta parca este. Fie de calcat nu este (dar poti sa-ti pui in bagaj unul mic de voiaj, tensiunea la priza este 220 si merge stecherul nostru in priza lor)... Pentru autobuz / metrou trebuie card, nu bilet cumparat de la statia de metrou. Noi fiind 12 persoane (2 taxiuri de 6 persoane) am iesit mai ieftim cu taxiul. Vezi ca spre Burj Kalifa ai autobuz gratis de la hotel (merge la City Walk), de acolo in 10 minute intrii prin tunelele de metrou si ajungi la Burj (inca 15 minute) Fiind in ianuarie cred ca poti folosi autobuzele spre plaja (pleaca dupa ora 9:00, dar e cam inghesuiala). Pleaca spre 2 plaje , cea din Marina si cea spre La Mer...Cea din Marina e spectaculoasa, apa parca e mai calda.... Fiind ianuarie cred ca soarele nu arde asa de tare....

[03.11.18 10:37:46]

@Alfacorleone: Multumesc pt raspuns.

[04.11.18 15:04:35]

Pentru Safari: la ce firma ati apelat? Ati facut rezervarea din Romania sau din Dubai?

[18.11.18 19:11:01]

@PISICAANA: Tribal Trails Tourism

AED 150. Sunt foarte serviabili (Mai ales Amin). Cu ei am facut in fiecare an in care am fost (de 2 ori). Poti rezerva sau din ro, sau de acolo direct.

[19.11.18 16:07:09]

@Alfacorleone: M-au uitat pe site-ul lor si am vazut 2 excursii, nu stiu oe care sa o aleg: Evening Desert Safari – 150 aed / pers sau Thrilling Red Dune Desert Safari – 200 AED / pers...

Intrebare: ati rezervat din Romania? Daca da, ati platit cand ati facut rezervarea sau cash cand v-au preluat de la hotel?

Si o alta intrebare: statbiliti la rezervare detaliile sau va contacteaza telefonic in ziua excursiei?

[27.11.18 13:54:12]

Buna, la ce ora se ia micul dejun, pranzul si cina? cate etaje are hotelul?

[03.12.18 11:36:55]

Poza cu orele de masa este cam inclara si nu se intelege cand se ia masa, ati putea sa scrieti orele de masa deoarece ma intereseaza. Multumesc.

[15.01.19 10:05:02]

@adi83muntean: sper ca nu ti-am raspuns prea tarziu.

Dimineata de la 07 la 10, seara de la ora 19 la 23 (daca ajungi cu wizz-ul il prinzi, dupa ce faci formalitatile de cazare).

Pranzul nu stiu ca nu am avut...

[18.01.19 10:18:48]

@Alfacorleone: ok, multumesc pt informatii.

adi83muntean, Alfacorleone, edulescu, mbrandusa, PISICAANA
    Alte impresii din această RUBRICĂAtana Hotel: