ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 14.01.2019
DEC-2017

• Informatii sau rezervări: pe sait sau tel. +39 324 981 3672
  • TIMP CITIRE: 4 MIN

Verona... din Roma

Am aterizat pe 29 noiembrie 2017 pe aeroportul Ciampino al unei Rome asediate de o ploaie rece dar cu debitul unei ploi puternice de vară.

Pentru această a 5-a vizită în Caput Mundi ne-am gândit la o cazare nu departe de gara Roma Termini și Basilica Santa Maria Maggiore astfel încât să insistăm cu zona antică a Romei.

Cum la prima vizită în zonă ne cazasem la Hotel Verona 3* și fusesem mulțumiți (mai puțin cu faptul că am avut ferestrele către strada principală zgomotoasă) am ales să dublăm cazarea la această structură hotelieră astfel că pe la ora 14 am decis să înfruntăm plaia și să parcurgem distanta de 500 m (4 blocuri sau 4 străzi) ce desparte Gara Termini de Basilica Santa Maria Maggiore, loc unde unde se află și hotelul Verona.

Am ajuns la destinație un pic cam murați pe ici pe colo dar mai departe totul a decurs bine: la recepție am obținut o cazare la etajul 3 cu vedere la mica grădină din spatele hotelului, evitând astfel zgomotul produs de traficul stradal și ne-am luat în primire camera așteptând cu răbdare finalizarea asediului ceresc.

Am remarcat cu plăcere că această cameră dispune și de un mic balcon, un alt plus față de camerele cu vedere la stradă.

Analizând condițiile din cameră pot să spun că e un pic peste cea în care am stat în anul 2015: baia este mai luminoasă și cu finisaje superioare, patul dublu are o saltea o idee mai fermă iar pernele sunt în mod cert un model nou, mai prietenos cu vertebrele cervicale iar pe jos este parchet laminat și nu gresie. Caloriferul funcționează doar seara dar randamentul său este bun și nu ne-am plâns de frig vreo clipă. Televizorul mare are ceva canale vizionabile iar minibarul era gol dar funcțional și bine plasat.

Sala de mese are două zone, una in curtea din spate (acoperită și încălzită pe timpul iernii și alta în interior langa zona de autoservire cu produse dulci și cafea. Cafeaua de la automat este acceptabilă iar sucurile de fructe din carafe sunt din cele la cutie cu conținut de 25% fruct adică aproape OK. Cine vrea și produse sărate trebuie să le solicite în mod distinct, menționând că vrea cascaval, sunca si ou pentru una sau două persoane. Una din cele două doamne care răspund de servire este din România și ne-a povestit că este foarte mulțumită de modul în care patronii italieni o tratează ca om și ca salariat.

Un mic minus al micului dejun este faptul că produsele sunt identice zi de zi, nu există vreo noutate comparativ cu anul anterior, dacă mă gândesc eu bine.

Liftul hotelului este destul de mic iar eu în una din zile am avut noroc și am rămas blocat în el cam 10 minute, nu știu ce problemă a avut, am sunat pe alarmă și relativ repede a venit un tehnician să mă salveze.

Hotel nu are restaurant sau bar. Personalul de la recepție este bine pregătit, politicos și gata să ajute clienții cu sfaturi sau să rezolve probleme apărute în cameră. După eliberarea camerelor în ultima zi, bagajele le-am lăsat în grija recepționerului, cu bon la predare, nu cred că exista o cameră distinctă pentru bagaje ci doar o zonă aflată permanent în atenția celui de la recepție.

Pot spune că sejurul nostru secund la Hotelul Verona din Roma a fost un pic superior față de prima vizită, ca urmare mă bucur că nu am ales să caut găzduire în altă parte.

Vremea destul de bună ne-a permis să ne facem planul de excursii programate inclusiv o vizita în Mercato Testaccio, o escapada pe un deal în Cesano lângă Roma și o zi lungă de vizite gratuite prin muzeele orașului, deoarece 3 decembrie a fost prima duminică din lună.

La plecarea din Roma am luat metroul până la Anagnina (capăt de linie) iar apoi autobuzul 720 Atac până la Ciampino.

Am uitat să spun că pentru transportul local din Roma ne-am cumpărat abonament pe 5 zile, foarte convenabil, așa că practic am ajuns gratis la aeroport.

Trimis de ultrasro in 14.01.19 01:22:40
    Validat / Publicat: 14.01.19 06:21:00

VIZUALIZĂRI: 493 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (ultrasro); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
    P10 Un pescarus curios...
  • rezervă o cameră la acest hotel, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 55.20 EUR pe cameră

[14.01.19 06:19:56]

Mutat în rubrica "Verona Hotel, ROMA" (nou-creată pe sait)

[14.01.19 08:36:45]

— (1) la momentul publicării, nu existau impresii recente în rubrica curentă;

[14.01.19 15:42:24]

ultrasroAUTOR REVIEW
    [14.01.19 15:53:35]

@webmasterX: A fost o eroare in procesarea fotografiilor... unele au aparut iar altele s-au sters

[14.01.19 16:02:13]

@ultrasro: tabela Fotografii a avut, într-adevăr, probleme majore în ultimele ore.

Am lucrat la repararea ei ceva timp - abia în urmă cu câtevaminute am terminat (sper)

Poți încerca, eventual, să reîncarci pozele lipsă.

Regretăm inconvenientele

ultrasroAUTOR REVIEW