ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 01.06.2010
ÎNSCRIS: 03.05.11
OCT-2007

TIMP CITIRE: mai puțin de 1 MIN

Londra

Aflandu-ne in Anglia, eu si sotul meu am vizitat Londra. O capitala intinsa ca suprafata, cu turisti moderati, si cu un numar de obiective turistice cu mult redus fata de Paris de exemplu. AM viztat acvariul (care a costat 17, 50 lire sterline-foarte scump pt ce are acest acvariu). Nu se merita sa mergeti la acvariu.

Am vazut Westminster, Big Ben, celebra roata din care vezi panorama Londrei, podurile Londrei, celebra zona Soho.

Londra e murdara, plina de imigranti.

Trimis de pingo_doce in 01.06.10 22:00:04
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în MAREA BRITANIE.

VIZUALIZĂRI: 2830 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (pingo_doce); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
PUNCTAJ CRT: 1000 PMA (std) PLUS 200 PMA (din 1 vot)

Diaura*
[01.06.10 22:26:42]

Cand spui ca "este murdara, plina de emigranti" parca nu te referi la gunoaiele de pe strada (gen hartii aruncate pe jos)... parca la altceva te referi. La ce?

Un oras atat de incarcat de istorie, imi este greu sa cred ca doar atat are de aratat! De fapt stiu ca nu este chiar asa.

lizuk
[01.06.10 22:40:29]

Oaaaauuu! nu pot sa cred ce scrii tu aici! trec peste partea in care sugerezi ca in Paris sunt mult mai multe de vazut, fiecare o stie pe-a lui, dar ca Londra e murdara, de unde ai scos-o? am stat si eu 5 zile aici, ba chiar am locuit in zona de imigranti, si chiar si acolo era curat! iar in Londra, prin centru, am vazut cu ochii mei oameni care maturau firicele de praf inexistente. Era atata de curat pe jos, incat am si zis ca e cel mai curat oras pe care l-am vazut noi.

Iar de imigranti, ca imi sta si asta pe creier, dupa ce am vazut Parisul nu stiu ce ar mai putea sa ma surprinda - acolo chiar nu stii in ce tara te afli, mai ales daca e sa cobori la metrou.

E prima data cand citesc asa ceva despre Londra...

pepsi70ro
[02.06.10 06:56:39]

Mi se pare fortata afirmatia legata de "murdaria" Londrei, Din cate stiu, si eu ii dau dreptate lui @Lizuk, Londra este unul dintre cele mai curate orase din Europa, acolo existand o adevarata industrie de colectare a gunoaielor.

In ceea ce priveste acvariul din Londra, cam peste tot in lume sunt preturi ridicate deoarece intretinerea lor este foarte scumpa iar unele dintre speciile aflate acolo necesita o atentie deosebita datorita conditiilor de confort care trebuiesc asigurate (hrana speciala, medici, biologi marini, etc).

Alina53
[02.06.10 07:57:20]

Murdarie - cred ca nu exista cuvantul acesta in Londra!

Din cele peste 10 capitale pe care le-am vizitat pot spune ca Londra a fost cea mai curata, ingrijita si cu cele mai multe parcuri!

Ce sa spunem atunci de Bucuresti? A fost singurul lucru ce te-a impresionat in metropola?

Sanziana
[02.06.10 08:50:13]

cred ca este prima data cand aud asa ceva si crede-ma ca am foarte multe neamuri care locuiesc in Londra de ani de zile si mereu vorbesc de cat de curat e. Emigranti sunt multi, dar cred ca in zilele noastre sunt peste tot, pana si in Radauti care e "la tara" sunt foarte multi, dara-mi-te intr-o capitala europeana. Oare asa ii privesc si altii pe conationalii nostri plecati in alte tari?

[02.06.10 10:19:36]

Alina53, nu a fost singurul lucru care m-a impresionat in Londra. La tine a fost singurl lucru (curatenia) care te-a impresionat?

Cand am spusa murdarie m-am referit la: hartii, mucuri de tigari, guma pe strazi. Si crede-ma: am stat si eu 5 ani in Anglia si stiu ce vorbesc.

E parerea mea si nu inteleg de ce reactionezi astfel?

Am vizitat: Westminster Abbey, Palatul Buckigham, Turnul Londrei, Tower Bridge, Palatul Kensington (unde locuia Printesa Diana), catedrala St Paul, teatrul Odeon, London Bridge, celebra strada Oxford pt cumparaturi, hotelul Ritz. Tamisa era infecta, avea culoarea verde inchis si avea un miros urat.

Daca atunci cand am fost eu am vazut ca Londra era murdara ce vrei sa zic??? Ca era curata sau ingrijita? e parerea mea obiectiva.

Ar fi putut fi o parere subiectiva (mai ales ca am locuit in Anglia 5 ani) si sa spun ca e curata.

M-a impresionat Londra prin frumusetea parcurilor: Hyde Park, parcul Buckingham, Kensington , Richmond si prin istoria Londrei.

valimi
[02.06.10 11:06:15]

Amanunte, vrem amanunte, scrii despre locuri mai greu accesibile pentru noi, de aceea te rugam sa fii mai generoasa cu nimicuri care fac deliciul membrilor AFA, daca tot te-ai inscris...

Iti mai acord un vot pentru incurajare, poate ai vreo retinere.

[02.06.10 14:21:16]

Multumesc Valimi.

Per ansamblu Londra e frumoasa ca si capitala europeana. Dar este o capitala foarte scumpa.

Clima nu este favorabila unui oras frumos ca Londra, din pacate.

M-a impresionat arhitectura cladirilor, a catedralelor. Am trecut pe langa impresionanta casa a Madonnei din Londra. Este o casa ca valoreaza foarte mult, iar alaturi de casa unde locuieste are sala personala de fitness. Am vazut cladirile unde isi desfasoara activitatea MI5 si MI6. Am sa completez cu poze cand le gasesc. Parcurile asa cum am mai spus sunt foarte frumoase, curate, cu flori. Impresionant!

[02.06.10 14:35:29]

am atasat poza cladirilor MI5 si MI6.

[02.06.10 14:41:10]

Draga Diaura: afirmatia-intrebarea ta, citez: "Si cat de murdara ai gasit-o daca dupa doi ani si jumatate acest lucru ti-a ramas in minte... te-a marcat?"... raspunsul este DA, mi-am adus aminte ca era murdara. Am fost in 2007 si 2008 in Londra, deoarece am locuit 5 ani in Anglia. Si pot sa afirm unele lucruri pt ca sunt in masura sa le afirm. Nu m-a marcat. Ce sa ma marcheze??? Sau pe tine te marcheaza astfel de lucruri?? Tu cu asta ramai dupa o excursie??? atunci... e problema ta.

webmasterXY*
[02.06.10 14:52:17]

Pentru foarte multi dintre utilizatorii site-ului Londra este/ramane un vis, dar probabil si-ar dori sa citeasca un review - in adevaratul sens al cuvantului - despre aceasta metropola. Deschizand aceasta pagina ce vor gasi?? Cateva randuri si un luuung sir de polemici mai mult sau mai putin productive.

Cred ca este cazul sa depasim momentul, sa incercam sa descoperim si alte aspecte cu privire la Londra, nu numai cat de murdara sau nu era/este/va fi

Pace?

[02.06.10 14:59:48]

Webmaster: aveti perfecta dreptate. PACE! A fost doar o parere obiectiva despre Londra. Diaura a gresit ca m-a atacat cu acea remarca gen: cu atat ai ramas.

dar aveti dreptate. Nu acesta este scopul site-lui. Va multumesc.

Alina53
[02.06.10 17:20:38]

Imi pare rau ca te-am suparat, n-am avut aceasta intentie, mi-am exprimat si eu parerea... Poate daca ne prezentai metropola cu lux de amanunte (pentru cei 5 ani petrecuti acolo ai fi putut scrie o multime de lucruri interesante) ar fi fost altceva... Doar n-as fi vrut sa existe multi cititori care si-ar dori din toata inima o calatorie la Londra si ar fi fost descurajati citind randurile scrise de tine...

[02.06.10 19:04:52]

Alina53, daca citeai cu atentie ceea ce am scris eu intelegeai ca am stat 5 ani in Anglia, NU am stat 5 ani in Londra. E diferenta.

Diaura*
[02.06.10 19:24:22]

@brandusas: sa te "marcheze ceva " = sa te impresioneze foarte mult; atat de mult incat acel lucru sa fie primul care iti vine in minte cand se deschide subiectul respectiv. Poate fi o situatie; un om; un obiect sau o senzatie (teama; bucurie etc. ) Sa te marcheze ceva... nu este nicidecum o jignire.

Nu am jignit niciodata pe cineva pe acest site si nici nu am inceput cu tine.

[02.06.10 19:32:29]

Diaura: nu am spus ca: a te marca este o jignire. Nu inteleg de unde ai tras aceasta concluzie. Imi bagi vorbe aiurea in gura. Am spus: Draga Diaura: afirmatia-intrebarea ta, citez: "Si cat de murdara ai gasit-o daca dupa doi ani si jumatate acest lucru ti-a ramas in minte... te-a marcat? "... raspunsul este DA, mi-am adus aminte ca era murdara. Am fost in 2007 si 2008 in Londra, deoarece am locuit 5 ani in Anglia. Si pot sa afirm unele lucruri pt ca sunt in masura sa le afirm. Nu m-a marcat. Ce sa ma marcheze??? Sau pe tine te marcheaza astfel de lucruri?? Tu cu asta ramai dupa o excursie??? atunci... e problema ta.

mai bine sa lasam aceste polemici si te rog haide sa contribuim la acest site cu informatii serioase, nu cu atacuri la persoana. Multumesc.

[02.06.10 19:47:14]

Poate ca nu a fost cea mai fericita exprimare ('te-a marcat'), dar personal nu cred ca poate fi interpretata ca ofensatoare.

Sper ca prin aceasta precizare sa fi depasit momentul, si sa putem continua - va recomand sa va concentrati pe subiect. Orice alte ecouri off-topic vor fi sterse.

Alina53, Diaura*, lizuk, valimi
Alte impresii din această RUBRICĂDescoperă Londra: