ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 29.12.2018
DIN: Ghimbav
ÎNSCRIS: 30.07.12
AUG-2018

Mamaia de langa Kavala

La indemnul unor greci am petrecut 6 nopti in aceasta vara la Studio Guitar din Nea Peramos. Fiind cazati pe Sithonia ni s-a recomandat plaja Ammolofoi ca fiind o plaja similara cu cea de aici. Trebuie sa va spun ca aceasta vacanta nu a fost pe sufletu nostru. Nu a fost o vacanta ratata dar ne-am bucurat cand am plecat. Nu cred ca vom reveni.

Noua ne plac plajele salbatice, goale, linistite, contrar a ceea ce am gasit pe Ammolofoi. N-am mai fost la Mamaia de mai bine de 15 ani dar imaginea pe are o am despre aceasta statiune este una similara cu ce am gasit noi aici.

Ammolofoi este o plaja lunga de vreo 3 km, cu nisip foarte mult, foarte fin si galben. Apa este foarte limpede si se adanceste extrem de greu. La 50 metri de mal apa este inca la genunchi. Eu asa imi amintesc apa la Mamaia.

Nu este o singura plaja ci sunt mai multe, fiecare intr-un golf destul de larg. Intrarea pe plaja se face printre niste dune imense de nisip, ai impresia ca esti in desert. N-am mai vazut pana acum atat de mult nisip si atat de fin. Din drumul ce vine din Nea Peramos, pe partea dreapta este numai vie iar in partea stanga se fac din loc in loc nistre intrari spre plaja. Aici gasiti parcare amenajata. Drumul este destul de aglomerat si se circula cu viteza mare.

Fiecare plaja este amenajata cu sezlonguri, umbrelute, beach bar, salvamar si muzica. Nu-mi era dor de muzica si am fost dezamagita de aglomeratia si zgomotul de pe plaja. Exista totusi o exceptie. Prima plaja este in dreptul unui camping si este neamenajata. Noi aici am facut plaja. Era totusi plaja destul de aglomerata, doar ca era liniste. Aici mi-a placut ca in stanga vedeam insula Thassos si in dreapta muntele Athos.

Pe langa aceasta plaja am vizitat si altele.

Vrasida Beach este o plaja micuta, amenajata, cu apa cristalina si priveliste superba spre Kavala. Aici se ajunge, virand stanga, dupa cetatea din Nea Peramos, pe un drum neasfaltat, incust dar bunicel. Aici are si proprietarul studioului nostru maslinii. De aici ai o imagine de ansamblu asupra Nea Peramos, se vede foarte frumos golful. Am stat cateva ore la aceasta plaja dar nu am mai revenit. Am nimerit o zi cu vant si apa era tulbure.

Plaja din Nea Peramos este ingusta, dealungul drumului principal si in mare parte neamenajata. Apa se adanceste lin iar pe fundul ei ai impresia ca este noroi. Nu a fost nici aceasta pe placul meu.

Intr-o zi am fost la plaja in Nea Iraklitsa, prin dreptul magazinului Lidl. Aici a fost acceptabil. Nisipul ok, apa nu foarte adanca dar nici foarte mica, din loc in loc cate un bolovan. Aici am avut nenorocul sa fiu „ muscata” de o meduza. Erau niste meduze transparente cu bratele subtiri ca niste fire de paianjen, gri. In timp ce innotam linistita mi-a paralizat mana dreapta. Initial nu am vazut nimic dar apoi am observat firicelele de pe mana. Ulterior sotul a scos una in ochelari si am analizat-o in detaliu.

Nea Paramos este o localitate maricica, foarte animata. Are o alee de-a lungul plajei si foarte multe magazine. Gasesti aici tot ce vrei. Tavernele au mese pana pe malul marii, sunt bine aprovizionate si au preturi ok. Copiii si tineri au la dispozitie mai multe locuri de distractie cu jocuri si filme. In localitate exista un Carrefour Market iar la intrare in Nea Iraklitsa, foarte aproape exista un Carrefour Hipermarket si un Lidl. In rest brutarii, cofetarii cu foarte multe feluri de prajituri, baruri, taverne, magazinase cu mancare, haine, suveniruri.

Alegere cu, cazarea s-a dovedit una inspirata fiind foarte aproape de iesirea din localitate spre plaja. Stiti aglomeratia de pe DN1 din week-end? Ei, asa era pe drumul principal ce ducea la plaja dimineata, la pranz si seara. Iti trebuiau 5 minute sa treci strada si aunci te riscai printre masini.

Ce mi-a placut era faptul ca seara pe la 20:30 se inchidea drumul principal care devenea pietonal si te puteai misca in voie, pe jos. Cu masina era calvar.

Aici am vazut multe gratare pe balcoanele apartamentelor de la bloc si multi greci care mancau seara in strada.

Daca vreti o Mamaia la greci atunci va recomand cu caldura zona aceasta.

Daca vreti liniste si salbaticie atunci cautati-o in alta parte.

Trimis de Denisa13 in 29.12.18 00:02:34
Validat / Publicat: 29.12.18 05:46:15
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în GRECIA.

VIZUALIZĂRI: 11492 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Denisa13); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P16 Kavala vazuta de la Vrasida beach

Carmen Ion CONS. ONORIFIC AFA / GRECIA [29.12.18 10:21:19] »

@Denisa13: Mulțumesc pentru informații. De mult timp mă bate gândul unei cazări in zonă, dar nu am avut până acum suficiente date după care să mă ghidez

Denisa13 [29.12.18 10:43:52] »

@Carmen Ion: Cu mare drag. Probabil sunt multe pe care le-am scapat fiind un articol mai amestecat, atat despre plaje cat si despre localitate, dar raspund cu drag la intrebarile punctuale.

Numai bine si vacante reusite!

Biankita [30.12.18 12:18:13] »

Multumesc pt review, am acum o imagine si mai buna asupra zonei, noi de fiecare data cand am avut chiar un sejur scurt de doar 4 nopti am ales sa traversam in Thassos. Sithonia este frumoasa, ofera atat de multa varietate, plaje de toate felurile, inteleg de ce nu ai rezonat cu zona Nea Peramos.

Denisa13 [30.12.18 12:45:57] »

@Biankita: Asa este, Sithonia este pentru sufletul meu. La vara ma veti gasi tot acolo. In Nea Peramos am mers duoa 10 zile de Sithonia.

Am stat 6 nopti aici dar o zi am fost in Thassos. Eram restanti cu turul insulei. Nu mai fusesem aici din 2015 iar schimbarile gasite nu au fost unele placute nici aici. Poate voi gasi timp sa povestesc despre aceasta excursie.

Ma bucur ca te-a ajutat articolul meu.

Vacante placute!

Biankita, Carmen Ion, Denisa13