ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 17.08.2022
DE ilee
ÎNSCRIS: 31.07.15
AUG-2022

Statiuni aproape de Kavala: Paleo Tsifliki, Nea Iraklitsa, Nea Peramos

Am vizitat la inceputul lunii august, timp de 10 zile, aceste statiuni de langa Kavala si cred ca ar fi util sa le prezint intrucat nu am gasit prea multe informatii despre ele.

Paleo Tsifliki

La doar 9 km de Kavala se afla mica statiune Paleo Tsifliki sau Palio asa cum apare pe tablitele de la intrarea si iesirea din localitate.

Cazarile numeroase sunt de o parte si de alta a soselei care strabate Palio. Mi-au placut hotelurile Akti, Porto Palio, Villa Romantica - toate au plaja proprie si beach bar, dar gasiti si apartamente si case de vacanta (cum ar fi Evak Chalet).

Plaja, sau mai bine spus plajele, caci sunt mai multe portiuni de plaje separate de stanci, sunt cu nisip fin. La fiecare din aceste plaje se ajunge din soseaua aflata la oarecare inaltime, adica se coboara cate o panta lina si scurta pana jos la plaja. Unele sunt amenajate si poarta numele beach barului care le deserveste, altele sunt salbatice. Noi am fost la Navagos, Kikabu si Paralia Palio.

Primele 2 sunt amenajate in mare parte cu sezlonguri de lemn cu saltea si umbrele de stuf. La Kikabu mi s-au parut cam inghesuite sezlongurile, fara spatiu intre ele. Am vazut aici si o rampa pentru persoanele cu handicap. Pentru fiecare set umbrela + 2 sezlonguri se plateste doar consumatia. Nu exista o suma minima. Navagos si Kikabu dispun de parcari gratuite. Ambele plaje au salvamar, dusuri, vestiare, sunt cu nisip fin iar intrarea in mare este foarte lina. Apa – curata si clara. Atmosfera – super placuta, cu muzica buna, discreta. Servire- impecabila, personal politicos. Peisajul- superb (se vede insula Thassos). Beach barul din Kikabu dragut, construit pe mai multe niveluri are meniu bogat ca si cel din Navagos. De fapt sunt adevarate restaurante iar preturile rezonabile.

Paralia Palio nu este amenajata, sunt doar vreo 4 umbrele razlete, dar puteti sa va asezati la umbra copacilor. Nu exista beach bar, dar sus la sosea este taverna Filaraki, unde se mananca foarte bine. Masina se poate parca pe straduta care coboara spre plaja.

Intr-o seara, pe la 6, am ajuns si la plaja din fata hotelului Akti. Este micuta dar destul de lata, cu nisip, amenajata si dispune de beach bar (al hotelului). Nu prea sunt locuri de parcare, trebuie sa cautati pe stradutele vecine. Langa Akti se afla biserica din Palio. Duminica, la slujba, masinile erau parcate direct pe soseaua ingusta, blocand astfel un sens de mers.

Mai mentionez si plaja privataTosca, detinatoare de steag albastru, aflata intr-un golfulet superb, la intrarea in Palio. Este amenajata si tine de hotelul Bomo Tosca Beach care are parcare proprie, un beach bar si restaurant. Am zarit-o de sus, din sosea, dar mi s-a parut super draguta cu umbrelutele albe pe nisipul auriu.

In Palio nu exista faleza pentru promenada, deci nu prea aveti ce face seara. Am vazut doar un teren de sport si unul de joaca pentru copii. Seara erau pline, mai ales ca langa ele exista un chiosc gen rulota cu mancare fast food si cateva mese cu scaune.

Mai sunt 2 mini marketuri, o farmacie, 2 brutarii cu tot felul de placinte, cafea si inghetata, cateva taverne.

Nea Iraklitsa

La 4 km de Palio, intr-un golf superb, se afla Nea Iraklitsa. Soseaua larga, este la acelasi nivel cu plaja lunga si destul de lata.

In zona centrala se afla o uriasa parcare. Tarif: 2 euro/zi. Este chiar langa aleea de promenada pe care sunt o multime de taverne. La capatul aleii este un mic port / debarcader. Atat aleea cat si portul m-au dus cu gandul la Skala Potamia din Thassos. Seamana…

Plaja este cu nisip fin si intrare lina in apa. Noi am stat in 2 zone si am platit in ambele pentru setul umbrela + 2 sezlonguri un pret fix: 5 euro, dar si consumatie, intrucat dupa ce ne-a luat acei 5 euro ne-a intrebat si ce vrem sa consumam, evident de alti bani…

In port este un mic deal pe care se afla o bisericuta alb cu albastru. De aici privelistea este minunata si am zarit si o mica si draguta plaja dupa deal, intr-un golfulet, amenajata – se numeste Psatha beach.

Cazarile evident sunt numeroase, am vazut si vile cocotate pe dealuri, dar majoritatea sunt langa sosea. Cateva au piscine – Rent House Anemos si Diamond.

In statiune sunt 2 supermarketuri: Lidl si Masoutis.

La taverne am mancat foarte bine. Preturi rezonabile, meniu bogat. Acestea sunt una langa alta de-a lungul aleii de promenada. Printre ele, magazine cu suveniruri, baruri, patiserii, pizerii, un loc de distractie pentru copii si adulti (aparate de tot felul facute sa iti ia banii...). Seara, aleea este super aglomerata iar tavernele pline!

Biserica din Iraklitsa mare, frumoasa, adaposteste cateva moaste printre care o bucata din craniul Sf. Haralambie (cealalta bucata se afla la o manastire din Meteora).

Nea Peramos

La vreo 3 km de Iraklitsa se afla Nea Peramos, o statiune maricica, cea mai mare dintre cele 3 localitati.

Si aici exista o alee de promenada de-a lungul careia sunt insirate numeroase taverne. Acestea sunt foarte aproape de mare intrucat plaja este ingusta, in unele locuri doar o fasie subtire de nisip. In dreptul beach barului Korali se lateste si are mai multe randuri de sezlonguri. Aici e chiar placut sa faci plaja. In multe alte zone nu este amenajata. Privelistea insa este frumoasa, se vede in apropiere o mica insulita, iar in dreapta sunt ruinele unei cetati.

Nu am facut plaja aici, in Peramos. Am mers la o alta plaja din apropiere despre care o sa scriu mai jos.

Seara, statiunea se anima, terasele devin neincapatoare. Am mancat la o taverna aflata la inceputul aleii si preturile ni s-au parut un pic mai mari ca in celelalte 2 statiuni.

Pe faleza am gasit si o mica fabrica de ulei de masline extravirgin cu un proprietar foarte amabil, care vorbeste perfect engleza. Ne-a dat sa gustam ulei cu diverse arome si ne-a facut si cateva mici cadouri! Am cumparat de la el ulei cu 6 euro/1l.

Si in Peramos sunt locuri de distractie cu tot felul de aparate si jocuri, dar am vazut si masinute conduse de copii. Mi-a placut ca dupa ora 20:30, pe soseaua din zona centrala se oprea circulatia si aceasta devenea pietonala, vedeai doar masinutele conduse de copii.

Despre parcari, pot sa va spun ca exista una gratuita la inceputul aleii de promenada. Ziua este libera, dar seara nu prea mai gasiti locuri... Mai este una mai mare langa biserica, scrie Parko Panagia, deci cred ca este pentru cei care vin la slujba, dar se poate parca oricand si are avantajul ca este intr-o padurice, deci e umbra tot timpul. Langa parcare este si o mica piata cu fructe, legume si miere.

Ammolofoi beach

La 2 km de Nea Peramos se afla o plaja cu nisip fin imensa, cea mai cunoscuta din zona Kavala. Are aproximativ 3 km si 150 m latime. Am citit pe undeva ca sunt 16.000 de sezlonguri! Plaja se numeste Ammolofoi, adica dune de nisip. Intr-adevar sunt niste dune de nisip la intrare de parca esti in desert.

Noua ne-a placut tare mult aici asa ca am venit aproape zilnic.

Se ajunge usor, din soseaua care vine din Nea Peramos se face la dreapta pe un drum cu maslini si vita de vie. Se merge putin dupa care incep sa apara pe stanga intrarile la plaja. Sunt mai multe zone numite dupa beach baruri: Peponi, Ammos, Princess, Paradise etc. In dreptul fiecarei intrari sunt parcari generoase, gratuite, acoperite.

Cand am venit prima oara la plaja, am crezut ca nu o sa ne observe nimeni printre atatea sezlonguri… dar tinerii de la bar si-au impartit foarte bine zonele pe care le deservesc, asa ca imediat a venit cineva sa ne ia comanda. Sezlongurile nu se platesc, trebuie facuta o consumatie. Nu exista suma minima, dar preturile sunt cam piperate. De ex un fresh orange costa 5 euro, o cafea mica esspreso costa 4,5 euro.

Un set este format din umbrela si 3 sezlonguri- 2 din lemn cu saltea si unul clasic. Mi-a placut ca sunt spatii intre ele, sunt aerisite, chiar daca e lume multa parca nu se simte aglomeratia.

Intrarea in apa e super lina, poti sa mergi pana in larg... Apa curata, cu multi pestisori mici dar si mai mari.

Evident ca gasiti toalete, dusuri, cabine de schimb, tot ce trebuie. De altfel, plaja detine steag albastru.

In concluzie, 3 statiuni linistite, cu plaje superbe, ideale pentru relaxare! Si, sa nu uitam, situate foarte aproape de pitorescul orasel Kavala...

Trimis de ilee in 17.08.22 22:14:02
Validat / Publicat: 18.08.22 07:55:16
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în GRECIA.

VIZUALIZĂRI: 10485 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (ilee); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P21 Ammolofoi beach

webmasterPHONE
[18.08.22 11:37:03]

ileeAUTOR REVIEW
[18.08.22 15:32:38]

@webmaster: Multumesc!

[22.08.22 21:03:46]

@ilee: Foarte frumos descris totul si prin vorbe dar si prin poze, felicitari, votat cu mare drag.

ileePHONEAUTOR REVIEW
[23.08.22 10:36:46]

@mishu: Mulțumesc frumos! ????

Daisy Petal
[24.08.22 14:35:19]

Abia m-am întors din Grecia și citind articolul mai că m-aș întoarce acolo. Oricum, peste cîteva zile mă întorc în Elada și cred că voi vizita locurile pe care le-ai descris atît de convingător. Felicitari! Votat cu placere. Numai bine.

ileeAUTOR REVIEW
[25.08.22 12:01:59]

@Daisy Petal: Multumesc pentru aprecieri! Intr-adevar sunt locuri faine si destul de aproape de tara noastra.

Daisy Petal, ilee, mishu
Alte impresii din această RUBRICĂDescoperă Kavala și împrejurimile: