ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 27.12.2018
ÎNSCRIS: 13.06.11
JUL-2018

O super pensiune!

Anul acesta, mai mult parca decat in alti ani, eu si Nina am umblat foarte mult... Nu cred ca am bifat vreo luna fara o iesire undeva, am vizitat foarte mult si acum, spre sfarsitul anului, reluand articolele postate, am constatat ca pur si simplu am uitat sa scriu despre multe obiective dar si cazari, motiv pentrru care le-am asternut pe o hartie si acum voi vedea cate mai am timp sa public. Asta pentru ca sunt proaspete cum se spune! :)

Asadar am sa scriu astazi despre o pensiune splendida unde ne-am simtit fantastic!

In luna iulie, cu ocazia iesirii cu ai nostri cumnati, dupa ce am plecat de la Casuta din Padure, am facut iarasi alegerea urmatorului popas, ' pe genunchi'... Adica am inceput sa cautam pensiuni si dupa cateva cercetari sumare, ori le treceam pe o hartie, ori le abandonam.

Asa am sunat la pensiunea Danieli din Eftimie Murgu. M-am prezentat si am intrebat daca au ceva liber pentru doua nopti. Doamna care mi-a raspuns, cu parere de rau ne-a comunicat ca are doua camere, insa doar pentru o noapte. Fiind in 2 masini, am hotarat ad-hoc tinand gazda in telefon si pe Nina in legatura cu ceilalti, sa rezervam chiar si asa, pentru ca nu prea gasisem disponibilitati in zona. Nici de aceasta pensiune nu aveam de unde lua multe date, asa ca am zis 'fie ce-o fi, mergem, vedem si daca nu e cazul, nu stam! ' Deasemenea, stiam ca nu vom avea unde sa mancam la pensiune, deoarece nu asigurau masa, insa chiar daca nu ati fi fost 'dotati' ca noi la capitolul mancare si sa va faceti un gratar sau orice altceva, vis-a-vis de Danieli era un local care parea mai mult gen fast food unde se gasea ceva de mancare. Astea le stiam inainte de a ajunge de la gazda.

Asa ca am ajuns undeva in jurul orelor 17:30, dupa ce ne-am oprit totusi si am mancat pe drum (am sa scriu si despre asta) si imediat la iesirea din localitate, dupa un indicator care ne anunta apropierea de rezervatia Mulinologica am zarit, chiar in strada o caseta care anunta ca acolo este pensiunea Danieli. Adresa pe care o setasem pe waze era str Principala nr 294 sat Eftimie Murgu.

Aasadar viraj stanga si am intrat direct in parcarea amenajata a pensiunii. Dupa ce am parcat intr-una din parcari, una pentru doua locuri acoperita, un domn ne-a intampinat si afland ca noi eram cei care rezervasem ne-a condus printr-un fel de garaj, unde se aflau si cateva biciclete parcate, urcand doua trepte si patrunzand intr-un hol luminos, spre camerele noastre.

Camerele mari, aerisite, mobilate cu gust, aveau cate un pat matrimonial mare, asezat pe un covon persan care parea a fi nou, cu cate o noptiera de o parte si de cealalta, cu cate o mica veioza pe ele, apoi o lustra cu doua discuri care mascau becurile, o masuta cu doua scaune, o noptiera si o comoda pe care se afla televizorul de diagonala mare si destul de nou, apoi mai era un dressing cu doua oglinzi pentru depozitarea imbracamintii.

Baia, mare, spatioasa, moderna, cu un dus cu hidromasaj, o cabina mare si ermetica, o chiuveta mare, cu un dispenser cu sapun lichid si intr-un suport cu cateva pliculete de sampon, uscator de par, toate foarte bine intretinute si de provenienta straina. Am uitat sa pomenesc de cele 6 prosoape, de trei dimensiuni, alba si pufoase, mirosind foarte frumos.

Mai exista un living foarte spatios pus la dispozitia turistilor dotat cu canapele, masute de cafea, televizor, toate cele necesare petrecerii unui timp placut, dar cred eu, doar daca nu se poate sta in splendoarea gradinii, la mesele albe, cu scaune la fel de albe, in linistea naturii.

Curtea desi nu foarte lata are o portiune de verdeata unde sunt amplasate cateva mese si o alta portiune pe post de terasa. Pe partea casei este gratarul unul mare din caramida termocalorica, avand in stanga o polita unde se pot gati cele ce urmeaza a fi asezate pe el, si in dreapta un dulap in care se gasesc ustensilele pentru gatit. Lemne din belsug, la baza gratarului in trei compartimente. Bucataria la fel de bine utilata, cu plita pe gaz, cuptor, esspresor de cafea, dozator de apa, cuptor cu microunde, frigider dulap cu farfurii si tacamuri, servetele si prosoape de bucatarie, absolut tot ce e nevoie. Mai este si o masina de spalat la nevoie … :)

Piscina interioara de dimensiuni generoase si jacuzzi-ul completeaza aceste dotari de exceptie pe care le ofera pensiunea.

Zona in care se afla este foarte bine pozitiionata pentru a face drumetii pe Cheile Rudariei, Cheile Nerei sau cascada Bigar. Morile de apa sunt la cca 250 de metri de pensiune, Baile Herculane sunt si ele la aproximativ 20 de km.

Concluzia? Pacat ca nu am putut ramane macar doua zile acolo, dar la anul daca ne mai abatem in acele parti as sta chiar mai mult de trei zile!

Incercati sa ajungeti acolo! Chiar merita!

Trimis de iulian68 in 27.12.18 21:56:54
Validat / Publicat: 28.12.18 09:15:38
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în BOZOVICI [CS].

VIZUALIZĂRI: 711 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

[28.12.18 09:12:59]

Excelentă recomandarea

Mutat în rubrica "Pensiunea Danieli [Eftimie Murgu], BOZOVICI [CS]" (nou-creată pe sait)

[28.12.18 09:19:46]

@iulian68: Start vot! Nu pot decât sa spun ca tine, păcat ca nu ați putut sta mai mult. Felicitări, votat cu mare drag.

[28.12.18 09:45:09]

— (1) la momentul publicării, nu existau impresii recente în rubrica curentă;

Dana2008
[28.12.18 09:57:26]

@iulian68: Ce norocoși ați fost! Ați tras lozul cel mare!

Biciclete, piscină, ping -pong, coș de baschet, wow!

Articolul l-am trecut la Favorite pentru ca avem planuri de vizită și pentru Cheile Nerei și Cascada Bigar care așteaptă de mult timp la rând.

Felicitări pentru articol și fotografii!

Alegeri inspirate sau norocoase și pe viitor!

Mulțumesc pentru împărtășirea experiențelor!

Un an nou cu sănătate și bucurii!

[28.12.18 11:46:08]

@Dana2008: Multumesc Dana, daca tot aveti astfel de planuri poate le potrivim! ???? Eu unul sunt hotarat sa stau cel putin doua zile acolo! ????

Multumesc deasemenea pentru vizita si ecou! ????????

[28.12.18 11:48:25]

@mishu: Multumesc Mishulică, să știi ca așa cum am nai spus, vreau ca la a ul să repet experienta pentru ca merită!

Dana2008
[28.12.18 12:37:55]

@iulian68: ????... nu se știe niciodată!

[28.12.18 14:01:24]

@webmasterX: pozitionarea este foarte buna!

carmen_22_09, iulian68, mishu
Alte impresii din această RUBRICĂPensiunea Danieli [Eftimie Murgu]: