ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 27.12.2018
PREȚ SEJUR 700 DOLARI ?

Sunrise Huraa guesthouse [Huraa, North Male]3

Cazare în insula Huraa - Maldive

TIPĂREȘTE URM de aici

Croaziera de repozitionare s-a terminat dupa 23 de zile in Maldive si ne-am hotarat daca tot am ajuns aici sa stam cateva zile.

Pentru ca la resorturi erau preturi exagerate am ales sa stam 4 nopti, in insula Huraa la un guesthouse care avea 5 camere.

Debarcarea de pe vasul de croaziera s-a facut pentru toata lumea la aeroportul din Maldive care este pe insula Hulhumale. De aici a trebuit sa luam o barca pana in Male si din Male barca rapida care ne-a dus in insula Hurra unde am fost asteptati de gazda noastra, Sameer, o persoana deosebita.

Cazarea a fost de 3 stele, camera curate cu baie dotata cu consumabile, aer conditionat, televizor care nu l-am deschis si apa la discretie, fructe, cafetiera si pliculete de ceai, cafea si zahar.

Micul dejun care era inclus in prêt se servea afara in curtea acoperita, unde in permanenta se auzea o muzica in surdina.

Serviciile oferite de gazda au fost de 5 stele. De cand am ajuns ne-a intampinat cu servete reci sa ne invioram cu suc proaspat de cocos si o cafea buna.

Pentru ca plaja pentru turisti era in reamenajare ne-a spus ca ne plateste intrarea la plaja hotelului vecin.

Micul dejun era de 3 feluri: continental, american si maldivian, le-am incercat pe toate dar cel mai bun a fost cel Maldivian.

Am fost in doua excursii organizate de gazda, amundoua super. Am fost cu barca cu motor pana la o mica insula de nisip alb in larg, unde ne-am echipat pentru snorkeling si am inotat aproape o ora in apele limpezi unde am vazut bancuri de pesti de toate culorile si broaste testoase. Dupa snorkeling au amenajat un loc sub umbrela unde am luat masa.

A doua excursie am facut-o la pescuit si seara am mancat pestele prins. In fiecare seara am mancat peste gatit exceptional. Cred ca acolo am mancat cel mai bun peste. Pentru ca ei nu au voie sa bea alcool am baut niste coktailuri nonalcolice foarte bune.

Intr-o dupaamiaza am fost invitati de Sameer la un party pe plaja lor si am participat la o nunta maldiviana, care tine in jur de 3 ore pana la apusul soarelui, a fost foarte interesant.

Cu o seara inainte de a pleca sotul meu a vorbit cu gazda si mi-a organizat in avans aniversarea. A ornat foarte frumos masa, a pus lumanari si luminite, a comandat un tort si a pregatit cel mai bun peste si cele mai bune bauturi.

La plecare ne-a condus pana la barca, ne-a facut mici cadouri de ramas bun si ne-am imbratisat ca niste vechi prieteni.

Pot spune ca ne-am simtit extraordinar la SUNRISE HURAA.

Trimis de mariana07 in 27.12.18 10:54:14
Validat / Publicat: 27.12.18 13:15:30
  • A fost prima sa vizită/vacanță în MALDIVES

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (mariana07); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo sau ale administratorilor.

webmasterX [27.12.18 13:35:18] »

Te-am ruga să (re)verifici coordonatele GPS ale acestei destinaţii pe harta interactivă AFA. Ne poți spune dacă-i ok? (mărește zoom-ul cât e necesar, până la afișarea la nivel de stradă - dacă-i posibil)

mariana07 [27.12.18 14:03:12] »

@webmasterX: da este ok

irinad [27.12.18 15:03:53] »

La mulți ani şi din partea noastră! O surpriză minunată de la soț ați avut!

mariana07 [27.12.18 15:31:34] »

@irinad: Multumesc mult, a fost foarte frumos

nico_ct [25.07.19 16:19:20] »

Bună ziua, imi puteți spune va rog unde este portul de îmbarcare ptr navele de croaziera în Maldive? Am văzut ca a-ți fost în croaziera. Noi plecam în noiembrie cu costa victoria din Male și nu știu dacă portul de îmbarcare este în oraș în male sau în aeroportul din Male. Va mulțumesc!

mariana07 [25.07.19 19:34:20] »

@nico_ct: Imbarcarea se face din Male. Trebuie sa te interesezi la agentia de unde ai luat croaziera pentru ca este posibil sa asigure transportul de la aeroport din Hulhumale in Male.

irinad, mariana07, nico_ct