ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 19.12.2018
DIN: Brăila
ÎNSCRIS: 16.06.15
NOV-2018

Cea mai frumoasa vacanta (3)

Doua zile a durat navigatia prin canalul de Suez. Canalul Suez desparte cele două continente, legate odinioară: Asia la est şi Africa la vest, aflîndu-se pe teritoriul Egiptului, între Peninsula Sinai şi Delta Nilului, din nord-estul Egiptului. Are o lungime de 163 km, leagă Marea Mediterană de Marea Roşie şi salvează o distanţă de aproape 12.000 (11.760) km. Leagă cele două porturi: Tewfiq din El Suweis din Marea Roşie, sau mai bine zis Golful Suez, şi Port Said din Marea Mediterană. La treimea inferioară a canalului se găseşte Lacul Amar.

Canalul Suez este practic compus din partea de nord, care este ceva mai lungă şi cuprinsă între Lacul Amar şi Port Said, şi partea de sud, care este de trei ori mai scurtă decît cea de nord, cuprinsă între Lacul Amar şi Porte Tewfiq. Adîncimea canalului, care iniţial a fost de 15 m, în anul 2010 a fost dragată pînă la 22 m, pentru a permite trecerea prin canal şi a vaselor cu un deplasament mai mare de 150.000 tone. Prin canal circulă anual peste 25.000 de vase mari, adică aproximativ 14% din numărul vaselor mari de pe glob. In cele doua zile de navigare, am facut plaja, lectii de gim si dans, am fost seara la spectacole si apoi la discoteca. In a 10 zi de croaziera am ajuns la Aquaba in Iordania si am achizitionat o excursie care a durat 8 ore. Am plecat la ora 9 dimineata cu autocarele de la Aqaba si ne-am indreptat catre Petra, orasul rosu care a fost fondat de tribul arab Nabataean acum 2000 de ani si a devenit o importanta cetate protejand numeroasele caravane care treceau. Petra a ramas necunoscuta de secole, ascunsa intre muntii din sudul Iordaniei pana in anul 1812 cand a fost redescoperita de un tanar explorator elvetian.

O data ajunsi aici am coborat din autocar si am mers spre intrarea in Siq, albia unui fost rau care formeaza un defileu de aproape 2 km si jumatate. Stancile care strajuiesc defileu ajung si la inaltimea de 100 de metri. Chiar la iesirea din defileu vedem trezoreria o bijuterie sapata in stanca de 40 de metri inaltime si 30 de metri latime. Tot la Petra am vizitat templele, mormintele regale, amfiteatrul roman si camerele de inmormantare. La sfarsitul vizitei ne-am intors pe acelasi drum spre autocar, incantati de ceea ce am vazut. Seara tarziu am ajuns la nava, care a plecat spre Eilat in Israel.

Adoua zi am plecat la ora 6 dimineata intr-o alta excursie care ne ducea la Ierusalim. Am strabatut cu autocarul desertul Negev, o intindere care contine vaduri, albii uscate care contin apa numai in timpul ploilor abundente. Am continuat drumul de-a lungul Coastei Marii Moarte unde am vazut numeroase resorturi si am oprit la un magazine cu cosmetice cu namol de la Marea Moarta cu preturi scandalos de mari. O data ajunsi in Ierusalim ne-am oprit la Muntele Maslinilor, apoi am mers spre muntele Zion la Biserica Adormirii. Calatoria impreuna cu ghidul a continuat la Cenaclu si mormantul regelui David, locul unde potrivit traditiei Isus a mancat Cina cea de taina cu Apostolii. Apoi am mers pe via Dolorosa si am mers pe traseul lui Isus. Am ajuns si am intrat in Biserica Sfantului Mormant si de asemenea am fost si la zidul plangerii. Pentru ca vizita la Ierusalim a durat peste 10 ore pentru a ajunge la timp la nava, autocarele au mers la aeroportul din Tel Aviv si de aici s-a plecat cu avionul la Eilat unde ne asteptau autocarele care ne-au dus la nava. A fost o excursie foarte obositoare dar cu o deosebita incarcatura mistica.

Dup ace am parasit Israelul am avut cateva zile de navigare si relaxare si am ajuns in Oman unde am vizitat Salalah si Muscat. La Salalah am fost la un resort unde am petrecut cateva ore, si la Muscat am fost in bazar unde am facut mici cumparaturi. Urmatoarele 3 zile am navigat catre Maldive, unde dupa 23 de zile petrecute pe nava am coborat si am mai ptrecut 5 zile intr-o insula in Maldive

Trimis de mariana07 in 19.12.18 18:52:27
Validat / Publicat: 19.12.18 21:53:12
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în #CROAZIERE.

VIZUALIZĂRI: 724 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (mariana07); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P10 resort in Salalah

• Alte impresii din această RUBRICĂCroaziere cu Costa neoRiviera: