ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 15.12.2018
ÎNSCRIS: 30.03.10
DEC-2018

Relaxant, curat și frumos decorat

Mmm, Brașov... un oraș pe sufletul meu, așezat în inima țării, la o distanță de 180 km de capitală adică 5 ore de mers cu mașina, grație celor care au condus și conduc frumoasa mea țară, acei oameni „minunați”, mândri de „reușitele” lor.

Rezervarea am făcut-o pe Booking cu puține zile înainte de 1 Decembrie, am „luat” ce-am mai găsit convenabil. N-am ținut cont de note, comentarii, eu nu-i cunosc pe acei indivizi. N-am ținut cont nici de ce-am găsit pe AFA, știam că va fi bine și așa a fost.

Hotelul Oasis se află pe strada Vulcan, la nr 41, de 15 ani, într-o zonă liniștită. De curând a fost igienizat adică zugrăvit, toate mochetele au fost schimbate. Mobilierul este același, ca la început.

Împrejurimile sunt liniștite, între vile tăcute, aproape de o biserică, la 3 km distanță de Piața Sfatului.

Curtea este mare, pavată frumos, era decorată cu ornamente specifice sărbătorilor de iarnă. În curte erau trei foișoare mobilate cu mese și scaune, numai bune pentru relaxare sau socializare.

Parcarea este generoasă, sunt suficiente locuri pentru toți oaspeții, hotelul dispune de 20 de camere.

Criteriile alegerii mele: musai hotel, curățenie, parcare, restaurant, balcon, aproape de centrul orașului.

Clădirea are 3 etaje, nu există lift. Mare parte a zidurilor este acoperită cu piatră, aspectul exterior este plăcut.

Recepția este micuță, are un aer cald, mobilierul se îmbină armonios cu toate decorațiunile din jur.

Holurile și scările sunt acoperite cu gresie, strălucesc de curățenie.

Restaurantul este deosebit de frumos, are o capacitate de 50 de locuri, fiecare element din interiorul lui este așezat atent, evidențiază ceva.

Micul dejun e tip bufet, costă 20 lei/persoană, este îndestulător, am avut ouă ochiuri și omletă, cârnăciori, mezeluri, legume, brânzeturi, lactate, gem, pâinică proaspătă, suc de fructe, ceai, cafea, apă.

Am mâncat și seara acolo, meniul este bogat, prețurile sunt ușor ridicate. Preparatele au fost gustoase.

Aici e o problemă, cineva scria în urmă cu ceva timp că restaurantul e închis mereu. Vin cu precizarea că restaurantul nu e închis, e doar gol pentru că cei cazati în hotel mănâncă pe unde apucă sau chiar în cameră. Asfel încât bucătăreasa nu stă decât până la ora 20:30, ospătarii sunt de fapt angajații sau proprietarii. Dacă turiștii hotelului doresc să mănânce acolo trebuie doar să o anunțe pe doamnă, nimic complicat. Eu înțeleg lipsa de personal din turismul românesc, îi înțeleg și pe proprietari. În cazul Oasis pot afirma că proprietarii sunt foarte înțelegători, orice doleanță este luată în seamă și rezolvată cu maximă seriozitate.

Mobilierul restaurantului este din lemn masiv, modelul este de excepție, m-a încântat teribil.

Barul este simplu dar atrăgător, lemnul îmbracă bine spațiul larg și cald.

Camera 302

Este la mansardă, este mare, luminoasă și călduroasă cu toate că are un perete din sticlă. Cele două calorifere ne-au încălzit foarte bine aerul din încăpere. Inedită era instalația pentru perdea și draperie.

Mocheta este nouă, v-am mai spus deja. Patul matrimonial era încadrat de noptierele cu sertare și veioze, un minus aș acorda pentru prizele inexistente lângă pat.

Dulapul avea două compartimente: unul pentru umerașe (cu umerașe) și altul cu rafturi, unde am găsit două perne moi, două pilote pufoase și două pături. Una dintre ușile dulapului avea și oglindă.

Într-un colț al camerei era o măsuță și-un taburete, desupra lor era TV și A. C...

Lenjeria patului era de calitate, albă, salteaua era moale, pe gustul meu.

Biroul din cameră avea oglindă iar minibarul incorporat era plin cu diverse lichide, ca prețuri vă pot spune că o sticluță cu apă costa 5 lei, restul n-am folosit.

Suportul pentru valiză era lângă birou, aveam și coș de gunoi în cameră, foarte utile ambele.

Din cameră ieșeam într-un hol micuț în care era un cuier iar apoi intram în baia foarte spațioasă, curată, dotată cu o cabină de duș.

Aerisirea se făcea cu ajutorul ventilatorului dar și al geamului. Oglinda era mare și crăpată puțin într-un colț, un minus pentru consumabile: 2 săpunuri micuțe, un șampon, o jumătate de hârtie igienică. Prosoapele erau albe, miroseau frumos dar nu erau pufoase. Apa avea presiune, cea caldă era fierbinte, scurgerea a funcționat perfect, nu au fost mirosuri neplăcute. Am avut și feon.

Balconul era mare și curat, mobilat cu o măsuță și două scaune, aveam vedere la Tâmpa, am admirat artificiile din 1 Decembrie de pe balcon. Cerul a fost „zdruncinat” 15 minute, mii de luminițe, săgeți, coronițe și palmieri au strălucit și explodat pe cerul Brașovului, a fost foarte emoționant.

Vreau să punctez un pic holul etajului 3

Este deosebit, mansardat, mochetat, decorat cu flori și cu o frumoasă colecție de vaze. Canapelele și fotoliile din piele sunt confortabile, spațiul de acolo este ideal pentru socializare pe timp de iarnă în cazul în care cele 4 camere ale etajului ar fi ocupate de familii prietene.

La etajul 1 (parcă) am văzut și ușa sălii pentru conferințe.

Hotelul își merită stelele și banii, răutățile scrise de alții nu-și au locul în acest caz, părerea mea.

Nu e perfect, n-am spus asta, nu e ieftin dar e un loc pe care-l recomand cu inima deschisă. Se poate plăti și cu cardul, tichetele de vacanță sunt acceptate (nu e cazul nostru, nu știm nici cum arată), am întrebat detalii pentru voi, cei interesați. Noi am plătit cash, am primit și factură pe firmă.

Brașovul este un oraș curat, deosebit de frumos indiferent de anotimp, are un farmec aparte.

Trimis de krisstinna in 15.12.18 07:53:52
Validat / Publicat: 15.12.18 08:44:23

VIZUALIZĂRI: 630 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P01 În drum spre Oasis, soarele ne zâmbea tuturor: munților, norilor, brazilor...
  • AŢI PUTEA rezerva o cameră aici, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 65.00 EUR pe cameră

[15.12.18 09:54:26]

— (1) la momentul publicării, nu existau impresii recente în rubrica curentă;

ANILU
    [16.12.18 09:04:46]

@krisstinna: Foarte bine arată Oasis și frumos decorat în așteptarea sărbătorilor.

Chiar dacă ați avut camera la ultimul etaj nu ați dat cu tavanul în cap... pardon... invers ????

Și fereastra în triunghi cu perdea și draperie aferentă... foarte interesant.

Chiar dacă ați avut vreme frumoasă, soare generos, fără zăpadă dar ger, ați avut căldură în cameră și cred că și asta a contat foarte mult.

Felicitări pentru alegerea făcută.

Toate cele bune.

[16.12.18 09:30:53]

@webmaster:

[16.12.18 09:40:29]

@ANILU: Să știi ca am avut emoții când am auzit de mansardă. Am făcut ceea ce nu fac și nu îmi place să fac: am cerut cheia sa văd camera, înainte să o accept.

Când am văzut-o am rămas plăcut surprinsă, chiar nu mă așteptam să fie wow.

Iar gazdele, o familie de oameni la a doua tinerețe, super amabili și cu mult bun simț, cum rar întâlnești.

Am ales pe ultima sută de metri, doream ceva central dar prețurile erau uriașe, lipsea parcarea și balconul...

Iar domnul C râdea de alegerea mea, citise comentariile negative și zicea că am luat țeapă

In final i-a plăcut și lui, nici nu avea ce sa nu-i placă. In afara de dezamăgirea Târgului, a fost încântat de tot ceea ce înseamnă Brașov.

Te imbratisez cu drag, îți mulțumesc de vizită

mprofeanu
    [16.12.18 11:15:36]

@krisstinna: Bună această cazare în Brașov! Dacă și Domnul C a fost mulțumit înseamnă că v-ați simțit bine acolo!

Chiar dacă eu nu voi avea nevoie de cazare în Brașov, oraș drag mie, ..., pentru cei ce vor să vadă orașul sau au alte probleme, cazarea este binevenită!

Frumoase și elocvente și pozele!

[16.12.18 21:15:06]

@mprofeanu: Ai intuit bine, principala mea grijă, indiferent unde mergem, este soțul meu, el trebuie sa fie multumit și astfel sunt și eu liniștita, mă pot relaxa.

Dacă mie îmi place oriunde și oricum, dacă eu aș mânca numai din traista doar pentru a vizita și a sta mai multe zile in vacanță, el nu concepe anumite compromisuri, vacanța e importantă și valoroasă chiar dacă e scurtă și doar de “leneveală”.

Mulțumesc frumos, te imbratisez cu drag

Michi
    [17.12.18 15:58:27]

Îmi place stilul alert şi la obiect cu care prezinţi. Să înţeleagă omul ce şi cum.

[17.12.18 19:00:05]

@Michi: Sărut mâna