ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 16.11.2018
DIN: Câmpina
ÎNSCRIS: 08.07.09
SEP-2018

Atat de frumos ca simti ca iti taie respiratia!

Acolo, in varf de munte, totul parca este inghetat de timp... Linistea este absolut coplesitoare... In muntii Taurus, parca omul este un lucru atat de neinsemnat incat nu merita bagat in seama... natura este atot-stapanitoare! M-am indragostit instantaneu!!!

Defileul raului Manavgat, din sudul Turciei, la 40 km de Antalya, in amonte de fabuloasa cascacada cu acelasi nume, este una din atractiile zonei fiind sapat in conglomerate dure care de-a lungul timpului s-au incretit datorita miscarilor tectonice.

Dimineata devreme cei de la agentie au trimis un autocar cu care am fost preluati de la hoteluri, toti care am vrut sa mergem in aceasta excursie.

Drumul a serpuit pe o sosea ingusta cu urcusuri si coborasuri, cu serpentine iar peisajele erau de vis!

In dreptul barajului Oymapinar autocarul a incetinit si astfel am putut admira muntele si culoarea uimitoare a apei. Am trecut prin tunel si pana la debarcader am mers pe jos.

Green Canyon este un baraj hidrologic cu o inaltime de 185m, cu o lungime de 7 km si a fost ridicat intre ani1972-1984. Are 27 de izvoare, apa este turcoaz iar temperatura nu depasesete 12 grade nici in cele mai calduroase zile de vara, ea ramane proaspata si rece. Lacul Dam este foarte adanc.

De-a lungul coastei peisajul, munte - apa, iti taie rasuflarea, e magic, e superb... nici nu stiu cum sa zic... cred ca visam in continuare, nu ma trezisem!

Ne-am imbarcat pe o nava frumoasa, supraetajata, eram multi turisti, am fost serviti cu cafea, ceai, suc, bere... era o liniste deplina, umblam cu atentie de parca nu vroiam sa destramam vraja, pluteam si la propriu si la figurat!

Ne-am oprit la capatul defileului, am stat vreo ora... am facut baie, am pescuit (ni s-a dat paine pe post de momeala si undite) n-am prins nici-un peste... a fost frumos!

De aici ne-am plimbat in continuare, am zarit capre pe crestele cele mai abrupte ale muntilor, am vazut o padure de cioturi in apa... am plutit intr-un peisaj de vis!

Pe teritoriul Parcului National erau locuri amenajate pentru picnic, locuri de joaca pentru copiii, restaurante, locuri de relaxare in hamace.

Tot in Green Canyon se afla cea mai frumoasa pestera din Turcia, Altynbeshik... nu ne-au dus s-o vizitam...

Urmatoarea oprire a fost sa luam pranzul. Am urcat o multime de scari la capatul carora am intrat pe o frumoasa terasa de restaurant de unde admiram un peisaj de-ti taia rasuflarea...

Am avut de ales intre pui si peste, salata, fructe, prajituri si bauturi alcoolice si suc. Toate gustoase si prezentate frumos.

Ne-am facut siesta pe vapor, ne-am plimbat in continuare, ne-a facut poze un fotograf profesionist, cand le-am vazut calitatea mi-ar fi parut rau sa ma scumpesc la tarate...

Si uite asa ne-am apropiat de ponton...

Ne-am bucurat de niste peisaje uimitoare, iar apa, in functie de lumina capata nuante diferite, incredibil de frumoase, pe care nici o fotografie nu le poate transmite!

O zi petrecuta la Green Canyon este o amintire de neuitat, unde pe parcursul intregii zile contempli frumusetile naturii, esti relaxat si pur si simplu te indragostesti de aceste locuri!

Aceata excursie pentru mine se numeste " Calatorie de neuitat si odihna pentru suflet"!

Daca va place natura, pacea si linistea, atunci excursia e binevenita si veti trai o multime de emotii!

Imi voi aduce aminte de cele mai frumoase lacuri dintr-un canion, inconjurat de stanci abrupte si de o mare de verde... sesiuniunile de fotografii si inot, ca sa nu mai vorbim de o calatorie cu adevarat fascinanta, atat pe apele Marelui Canion si pe cele ale Micului Canion... toate aceste sunt doar cateva din ingredientele unei excursii de care va veti aduce cu siguranta aminte multa vreme si care in mod cert va va determina sa va reintoarceti!

Am avut o zi memorabila!

Sa nu credeti ca am folosit cuvinte mari, am vazut Parcul National Plitvice, Parcul National Krka din Croatia, Canionul Tara din Muntenegru, Canionul Matka din Macedonia, toate niste minunatii ale naturii dar nici unul, parca asemeni Green Cayonului!

PS indraznesc sa va rog sa postati youtube

Multumesc!

Trimis de balasa violeta in 16.11.18 20:57:25
Validat / Publicat: 16.11.18 22:17:55
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în TURCIA.

VIZUALIZĂRI: 6451 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (balasa violeta); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P11 plutind si admirand frumusetile naturii!

webmaster45 [16.11.18 21:39:09] »

Dan&Ema [16.11.18 22:22:41] »

@balasa violeta:

Start vot! ????

Superb defileu! Super super!

Felicitari! Doar de bine! ????????

krisstinna [17.11.18 04:51:56] »

@balasa violeta: Felicitări pentru vacanță, articole și fotografii, felicitări pentru că ai reușit să te „rupi” de la UAI să să vizitezi asemenea minunăție.

Eu de-aia am renunțat deocamdată la Turcia, duc muncă de lămurire pentru a convinge omul că vacanța nu înseamnă doar leneveală în „țarc”.

Arăți foarte bine!

mprofeanu [18.11.18 15:59:20] »

@balasa violeta: Un sejur deosebit "asezonat" cu frumoase poze! Nu mi s-a părut scumpă excursia la ceace oferă, frumoase peisaje, deconectare, mi-a plăcut și mie măcar cu gândul și văzutul...

irinad CONS. ONORIFIC AFA / TURCIA [18.11.18 22:07:56] »

@balasa violeta: AmFostAcolo în 2012, când am fost în vacanţă în Side, dar nu am luat croaziera pe apă, ci pur şi simplu ne-am chinuit maşina mergând pe mal câţiva kilometri buni, pe un drum de pământ plin de hârtoape. Veneam de la cascada Manavgat şi am vrut să vedem barajul neapărat. Nouă ne-a plăcut experienţa, cred că am scris un pic despre ea în articolul dedicat acelei vacanţe. Peisajele îţi taie efectiv răsuflarea. În zona din apropierea Side am găsit atâtea obiective şi atâtea lucruri de făcut, că ne mai trebuia cle puţin o vacanţă petrecută acolo.

Mă bucur că v-a plăcut şi vouă acolo!

mishu [18.11.18 22:43:27] »

@balasa violeta: O excursie minunata, felicitari, votat cu mare drag.

Dan&Ema, irinad, mishu, mprofeanu
Alte impresii din această RUBRICĂDescoperă zona Side - Manavgat: