ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 02.11.2018
OCT-2018
single
PREȚ -- ?

O zi în Angers

NB: Articol selectat ca fiind „de interes editorial crescut— (1) la momentul publicării, nu existau impresii recente în rubrica curentă; — (2) depășește pragul minim calitativ & cantitativ al descrierii. Voturile FB/FU, B/U sunt de valori semnificativ mai mari.

[Angers:] Orașul ca un castel

TIPĂREȘTE URM de aici

După sâmbăta petrecută în Nantes, a urmat duminica la Angers, celălalt oraș mare din zonă. Tot cu trenul, plecat de dimineață, am ajuns în Angers pe la ora 10. După o plimbare lungă până în piața de legume dintr-un cartier îndepărtat, mi-am dat seama ca duminica în Franța nu sunt deschise decât barurile și restaurantele.

Așa că am revenit spre centru, ajungând în parcul botanic local. Mult mai mic decât cel din Nantes, parcul este totuși foarte frumos și foarte curat. Am profitat de o nouă zi caldă și însorită pentru o plimbare relaxată într-un decor superb.

Orașul vechi cu străduțe de piatră, înguste, se întinde de la catedrala Saint-Maurice dAngers până la castelul conților de Anjou. Catedrala este impresionantă atât de afară, cât și în interior. Castelul din Angers este impresionant prin masivitate, mult mai impresionant decât cel din Nantes. Este incredibil ce construcții au putut face francezii la vremea aceea.

Castelul poate fi vizitat integral pe baza unui bilet de intrare. Puteți petrece aici cel puțin 2 ore atât prin interioare cât și prin curți și pe zidurile castelului. Este foarte bine amenajat pentru turiști, inclusiv cu ghid audio. Veți găsi aici cea mai mare tapiserie din lume, păstrată într-un spațiu special amenajat si climatizat. Priveliștea de pe zidurile castelului este impresionantă, având la picioare întregul oraș.

În apropierea castelului este Muzeul de artă, cu o gradină foarte frumoasă. La intrarea în muzeu există un mic restaurant cu mâncare bună și ieftină. Pe străzile din centru veți găsi multe clădiri vechi, construite din bârne de lemn și pământ, păstrate și renovate foarte bine.

Trimis de dognean in 02.11.18 22:41:04
Validat / Publicat: 03.11.18 08:45:09
  • A fost prima sa vizită/vacanță în FRANȚA

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (dognean); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo sau ale administratorilor.
P02 Jardin du Mail

Puteți VOTA acest articol: voturi de valoare mărită

webmasterX [03.11.18 09:48:49] »

Mutat în rubrica "O zi în Angers, ANGERS" (nou-creată pe sait)

webmaster [03.11.18 10:43:53] »

• SOCIALs