ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 02.11.2018
STATUS: SENIOR
OCT-2018
single
PREȚ -- ?

La pas prin Nantes și împrejurimi

NB: Articol selectat ca fiind „de interes editorial crescut— (1) la momentul publicării, nu existau impresii recente în rubrica curentă; — (2) depășește pragul minim calitativ & cantitativ al descrierii. Voturile FB/FU, B/U sunt de valori semnificativ mai mari.

[Nantes]: Un oraș vioi și tânăr

TIPĂREȘTE URM de aici

Având un week-end de petrecut în Franța, iar Ancenis l-am văzut în 30 de minte, am decis să vizitez cele două orașe mari din apropiere: Nantes înspre est și Angers spre vest. Așa că sâmbătă dimineața la ora 9 eram în gara din Ancenis, cu biletul în mână, așteptând trenul de Nantes. Am ales trenul, deoarece gara din Ancenis era la 5 minute de mine iar gara din Nantes este în centrul orașului. Nu vă povestesc despre trenurile din Franța, că n-are rost. Suntem în urmă cu 100 de ani.

Ajuns în gara din Nantes am dat direct în șantier. Se construiește în draci peste tot în jurul ei. Setat cu Google Maps pe telefon am pornit spre piața acoperită Marche Talensac. Dar în drum spre piață, foarte aproape de gară am dat peste castelul din Nantes, al ducilor de Bretania. Este o construcție impresionantă, foarte bine păstrată. Am intrat în curtea castelului și am urcat pe zidul acestuia, pe care l-am parcurs de jur împrejur. Este spectaculos, cu priveliști deosebite spre oraș.

În piața Talensac sâmbătă dimineața, toată lumea la cumpărături. Partea exterioară a pieței, pe margini, este ocupată de comercianții de legume și fructe, plus câteva tarabe cu haine sau flori. În interior găsiți magazine cu de toate: cărnuri de toate felurile, brânzeturi diverse, paste în toate formele, pește și fructe de mare, dulciuri și patiserie, etc.

Din piață am coborât spre centrul vechi, având ca destinație Pasajul Pommeraye. Este un pasaj comercial, cu magazine de super lux de toate felurile: obiecte de gătit, parfumuri, inclusiv un magazin specializat în conserve de pește. Pasajul în sine, ca arhitectură este foarte frumos.

Am colindat apoi prin oraș spre malul Loirei, am ajuns pe la Universitatea din Nantes și înapoi spre centru. Voiam să văd o locație găsită pe hărți, numită ”Le lieu Unique”, o fostă hală industrială transformată în centru de expoziții și evenimente, plus un bar și o terasă fără pretenții, pe malul apei, la umbra unor pomi uriași. Aici am băut o bere și m-am odihnit. Era plin de tineri care povesteau în fața unui pahar cu bere și nu prea văzut pe nimeni stând pe telefon. Și pe alte terase pe care am stat, oamenii comunicau unii cu alții, deși sunt convins că fiecare avea telefon.

Având timp de pierdut până la plecarea trenului am vizitat și parcul botanic din Nantes, aflat peste drum de gară. Este un loc care nu trebuie ratat. Am avut norocul unei zile calde de octombrie, cu culori calde și frumoase. Parcul este incredibil iar pozele spun totul.

Mi-a plăcut foarte mult Nantes, cu lume multă pe străzi, dar foarte liniștită, foarte mult tineret, oameni relaxați pe iarbă în parcuri sau in zonele verzi din centru. Este un oraș foarte curat și foarte decent.

Citește și CONTINUAREA aici

Trimis de dognean in 02.11.18 21:05:50
Validat / Publicat: 03.11.18 08:33:33
  • A fost prima sa vizită/vacanță în FRANȚA

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (dognean); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo sau ale administratorilor.
P14 Intrare în pasajul Pommeraye

Puteți VOTA acest articol: voturi de valoare mărită

webmaster39 [03.11.18 08:18:19] »

Mutat în rubrica "La pas prin Nantes și împrejurimi, NANTES" (nou-creată pe sait)

webmaster [03.11.18 09:28:28] »

crismis [03.11.18 10:25:02] »

@dognean: Frumos oraș, superbe fotografii!

crismis

pagină generată în 0.077220916748 sec