ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 22.10.2018
DIN: Piteşti
ÎNSCRIS: 13.07.16
JUL-2018

Vacanta in Albania cu oprire in Macedonia (Ohrid)

Hello!

Avand in vedere ca am citit foarte mult inainte sa mergem in vacanta in Albania, am decis sa va scriu si eu cateva detalii, poate ii ajuta si pe altii in luarea deciziei pentru aceasta vacanta.

Sejurul a fost incepand cu data de 28.06., 9 nopti, traseu: Pitesti-Serbia-Macedonia, Ohrid (prima oprire) -Ksamil, Albania-Grecia -Bulgaria_Pitesti. Am plecat la 05.00 si am ajuns pe la 16.00 in Ohrid. Cazare am gasit la fata locului, 50 euro/camera, mic dejun inclus, dar am stat la un hotel chiar pe malul lacului Ohrid, superb totul!

Pentru Ohrid doar cuvinte de lauda, daca nu ar fi atat de prost drumul pana acolo, in Serbia mai ales, am petrece vacanta de vara acolo fara comentarii, stabilit deja de toti membrii familiei, inclusiv cel mic (9 ani :D). Am stat doar o noapte, pentru ca dimineata am plecat spre Ksamil, Albania. In Ohrid ne-am plimbat, am baut o bere buna si dupa alte plimbari am mancat si cina! Avand in vedere ca am mancat la unul dintre restaurantele centrale, mancarea a fost senzationala si am platit pentru 3 persoane: 2 adulti si un copil, 9 Euro, atentia pt ospatar si bauturile, incluse. :O. Soc pentru noi! Motorina ieftina, citisem deja sa plecam cu motorina cat sa ne ajunga pana in Macedonia si sa alimentam acolo, perfect adevarat; un pachet de tigari costa 5 lei, o bere Heineken la 0.5 l - 2 lei, inghetata Magnum, 3 lei...complet socati. Totul la superlativ: arhitectura, servire, amabilitate, servicii, MINUNAT!

Dar cum destinatia noastra era Ksamil, Albania, a doua zi am plecat din Macedonia cu gandul la mare, insule si plaja!

Drumul in Albania destul de greoi, ingust, serpentine si aglomeratie. Dupa 50 km de mers cu 30-40/ora, am depasit pe linie continua si ne-a oprit politia; ne-au intrebat unde mergem, daca suntem turisti si ramanem la ei in tara si ne-au dat drumul cu zambetul pe buze. Ne-au mai oprit o data, un sir de 6 masini, dintre care 2 de Romania, doar noua ne-au dat drumul! Ne-au explicat ca pentru ei turistii sunt f importanti pentru dezvoltarea tarii si ca trebuie respectati! WOW!

Plecati pe la 10.00 din Ohrid, am ajuns pe la 15.00 in Ksamil. Am plecat sa cautam cazare: eu am vrut o vacanta de tinut minte, asa ca am vrut cazare cu vedere la mare, peste drum de plaja... si am gasit cu 35 euro/noapte/8 nopti. Am stat la Hotel Restaurant Luna: camerele mari, curatenie, balcoane, vedere la mare si insule (vedeam si insula Corfu de pe balcon), pat extra pentru cel mic (fara cost suplimentar), personal super amabil, vorbitori de engleza, totul super! Mancarea EXTRAORDINARA la ei, am incercat noi 3 mese si la alte restaurante, dar ne-am intors la restaurantul hotelului si nu am mai schimbat. Daca ajungeti aici trebuie sa incercati neaparat coastele de miel, midiile la cuptor, crevetii, pestele... cam tot meniul :)) ) Cheltuiam, in medie 2000 leka/masa, asta insemnand aprox 16 euro, dar cu toate bauturile incluse (coniacul lor este senzatie, berea la fel), mancare pentru 3 persoane si incheiam cu un vin si multa socializare :D (micul dejun pentru noi insemna doar cafea, iar pentru cel mic cereale cu lapte, sandwich, omleta, chestii simple, asa ca 16 euro ar fi pranzul si cina, micul dejun undeva la 3 euro)

Plaja era peste strada de hotel, dar in fiecare zi am vizitat alta plaja la distanta de max 5 minute de mers pe jos de la hotel. Sezlongurile costau 500 leka (1 euro = 125 leka), inghetata 100 leka, clatitele uriase si delicioase costau 150 leka, fresh-ul de fructe 200 leka, astea sunt preturi de la barurile de pe plaje.

Neaparat de mers cu hidrobicileta pana la insulele care se vad din toate colturile statiunii, faceti maxim 10 minute pana acolo, dar veti pleca cu cea mai frumoasa amintire si fotografii care par editate.

Am fost si la Blue Eye, costa 200 leka intrarea/masina, SUPERB si acolo. Doua seri am vizitat Sarande, f frumoasa statiunea!

Prietenii nostri au vizitat si alte statiuni invecinate, noi am preferat sa descoperim Ksamil, si in 8 zile nu am reusit sa vizitam toate plajele.

Pe scurt, a fost o vacanta superba, am cheltuit 950 euro/3 persoane/ cazare 9 nopti, mese, motorina si toate cheltuielile, in conditiile in care nu am avut nicio limita, ne-am facut toate poftele!

Ohrid clar de revenit, dupa ce repara drumurile, iar Ksamil de vazut o data in viata, obligatoriu! Tuturor ne-a placut, dar cel mic a zis ca nu mai vrea prea curand ca a fost drumul foarte lung: 2500 km dus-intors. Daca drumul pana in Macedonia si apoi pana in Ksamil ar fi fost mai bun, ni s-ar fi parut mai scurt si ar fi fost mai usor! La intoarcere am venit prin Grecia, Bulgaria si am facut 15 ore, a fost f ok!

Din cate am inteles de la prietenii cu care am fost si care merg in Albania de ceva vreme, Ksamil este cea mai scumpa destinatie din Albania. Ei recomanda Vlore, pentru statiune si preturi.

Astept sa mai creasca cel mic si sa uite dificultatea drumului si neaparat sa mai vizitam Albania si Macedonia! :))

Va recomand maxim acest traseu, pentru ce puteti vizita si cat costa toata vacanta! ;)

Trimis de Ralu987 in 22.10.18 16:54:01
Validat / Publicat: 22.10.18 19:38:08
  • A fost prima sa vizită/vacanță în ALBANIA

VIZUALIZĂRI: 8222 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Ralu987); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

[22.10.18 19:36:58]

@Ralu987: Câteva fotografii realizate de voi acolo ar fi mai mult decât binevenite — atât ca ilustraţie a textului, cât şi ca informaţie utilă, ele fiind căutate, apreciate (şi solicitate) de cititorii interesaţi în această destinaţie... Poţi folosi linkul amfostacolo.ro/pic_addnew ... 71&ridAnt=90590

Am stat la Hotel Restaurant Luna

Poţi folosi linkul SCRIE IMPRESII (se deschide într-o fereastră nouă)

crismis
[23.10.18 11:07:08]

@Ralu987: Superbă excursie, să vă fie de bine! Păi și pozele alea "ce par editate" unde sunt? Hai, te rog, pune câteva, că mi-e dor să revăd locurile acelea minunate!

Cât despre drum, ai dreptate. Soțul meu, care e șoferul familiei, a zis la fel: să termine ăștia autostrada spre Ohrid și pe urmă mai mergem. Sau cu avionul. Altfel, nu cred că-l mai conving prea curând, mai ales că noi stăm și în estul extrem al țării!

[23.10.18 15:42:14]

@crismis: Voi avea in vedere sa selectez de pe stick cateva fotografii, cum vacanta a fost la inceputul lui iulie le-am adaugat deja la albume )

Daca ajungeti voi inaintea noastra si remarcati ceva schimbari, abia astept recenzia!

Vacante minunate!

[24.10.18 18:24:35]

Feliciari pentru vacanta! Sunt surprinsa insa de preturi, am fost si noi in august in Himare si nu erau chiar asa... sincer, gasesc mai ieftina Bulgaria si mancarea mai buna. Poate august este mai scump, nu stiu ce sa zic.

Noi am dat 55 eur pe cazare, camera tripla fara mic dejun, pe faleza cu vedere la mare.

Sezlongurile erau 700-800 Leke, iar mesele ieftine, dar nici chiar asa...

noi dadeam 12-15 EUR doar pe mic dejun, 2 adulti si un copil. 1 Bere pe plaja era 2.5 EUR, cam dublu fata de bulgari.

Mi s-au parut ieftine cu adevarat intrarile la obiectivele turistice si plimbarile cu vaporasul pe mare.

[24.10.18 18:28:59]

Daca mai punem si benzina care e aproape ca la greci... n-am socotit inca, dar am cheltuielile scrise, ma astept sa fi cheltuit spre 2000 eur pe 3 zile in Grecia si 8 in Albania. Promit sa fac socotelile in week-end si revin.

Oricum, fata de Grecia e clar mai accesibila Albania, si e aceeasi mare.

Surpriza: vorbeau engleza, chiar bine, toti cei care aveau de treaba cu turistii

[24.10.18 18:29:47]

@Deborah77:

am fost si noi in august in Himare

Poţi folosi linkul SCRIE IMPRESII (se deschide într-o fereastră nouă)

[26.10.18 15:37:09]

@Deborah77: Buna!

Ideea este sa mergi in extrasezon, adica iunie si septembrie. Noi am prins cateva zile din iulie, dar negociasem deja cazarea. Cei de la hotel ne-au spus ca incepand cu 1 - 10 iulie preturile aproape se dubleaza. Am asistat la cazarea unor francezi pe 3 iulie si cazarea era 55 euro/noapte.

Pe de alta parte, daca nu voiai sa stai pe faleza, cazarea putea fi mult mai ieftina; am intalnit o familie de romani care platise in aceeasi perioada cu noi, 15 euro/noapte la o distanta de 500 - 800m de plaja.

Mai planifica o vacanta la sfarsitul lunii iunie !

[26.10.18 18:55:15]

@Ralu987: Voiam sa stau pe faleza, era dragutz sa stam seara pe balcon la un pahar de vin in timp ce turistii forfoteau pe promenada. Marea nu se vedea cine stie ce ptr ca fix in fata balconului nostru erau niste copacei, o vedeam mai mult asa, pe laterale. Nu m-am plans de preturi, fata de Grecia au fost foarte in regula, si ne-am facut absolut toate mofturile. Zic si eu asa, de dragul comparatiei, ca in Bulgaria mancarea este mai ieftina si infinit mai buna.

[29.10.18 10:13:43]

@Deborah77: Imi cer scuze pentru exprimare: cand spuneam despre preturi si cazare pe faleza, nu ma referam la tine, ci in general!

Eu am vrut doar sa subliniez ca poti cheltui mai putin (tot la general vorbind) daca alegi variante mai ieftine. De aceea am dat exemplul cu cazarea de 15Euro.

Eu in continuare fiind socata de costul foarte mic al vacantei in Albania! Dar toate acestea in lunile iunie si septembrie, extra sezon!

Vacante frumoasa!

Corneliu@Corina
[04.12.18 17:51:23]

@Ralu987:

Buna seara.

Ce puteti sa-mi spuneti despre infractionalitate...

Respectiv: hotii de pe plaja, carduri, internet. (wi-fi) nesigur...

Ati auzit despre asa ceva?

Cu multumiri

Corneliu

[04.12.18 19:59:06]

@Corneliu@Corina: Buna seara! Absolut nimic! Nu am avut niciun motiv sa ne temem si nici nu am auzit vreun turist ca a patit ceva. Lasam in masini, camere, pe plaja cand intram. in apa: genti, telefoane, etc. Nu am avut nicio peoblema si nici nu am vazut persoane dubioase.

Inca sunt f interesati sa atraga turisti si poate de aceea sunt atat de amabili!

Vacanta placuta!

Corneliu@Corina
[06.12.18 19:59:46]

@Ralu987: Va multumim.

Sincer, inca nu stiu in ce oras sa stabilesc cartierul general, pentru 6 nopti si de unde sa pot face incursiuni spre alte localitati si puncte turistice.

Niciodata, nu mi-au trebuit atatea zile... si tot nu sunt hotarat!

Sper sa rezolv cat mai repede...

Nasshu
[06.12.18 20:10:40]

@Corneliu@Corina:

depinde de scopul principal!

-dacă vreți să vizitați, în detrimentul plajei/bălăcelei - Sarande!

- dacă vreți plajă/balaceală, vizita-tul mai light, Himare apoi Ksamil!

Indiferent de decizie, să scrii la întoarcere și vacanță plăcută!

[07.12.18 11:33:43]

Himare mi se pare f potrivit ptr o prima vizita. Daca as mai merge as imparti sejurul intre Dhermi si Borsh. Am oprit in Borsh de 2 ori, odata la o plimbare cu vaporasul a doua oara la plecare ptr un mic dejun. Foarte frumos peisajul, plaja, preturile mai mici... dar pustiu, adica nu ai ce face seara, promenada, chestii... depinde ce iti doresti.

Corneliu@Corina, crismis, Deborah77, Ralu987
Alte impresii din această RUBRICĂDescoperă zona Ksamil: