ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 06.10.2018
DIN: Reșița
ÎNSCRIS: 25.10.14
JUL-2018

Ksamil sau Bora Bora de Albania

Ksamil este o mică localitate din Albania aflată foarte aproape de orașul Sarandë.

Cele mai importante puncte de atracție, care fac ca această mică localitate să fie un loc atât de căutat de către turiști, sunt plajele cu un nisip fin și alb, insulele înverzite din apropierea plajei și nu în ultimul rând situl antic Butrint.

Peisajul pe care îl întâlnești în zona plajei principale din Ksamil, cu apele azurii, nisipul albicios și insulele înverzite, au făcut ca această locație să fie asemuită cu superba insulă polineziană Bora Bora. Bineînțeles că unul dintre restaurantele de pe plajă se numește chiar așa.

Dacă cauți pe google, Ksamil și dai pe imagini o să fi uimit de pozele extraordinare care apar acolo, chiar pare ceva foarte exotic.

Așa că fascinați și noi de imaginile văzute pe net și fiindcă oricum am ales anul acesta să vizităm Albania, am hotărât ca cea de a doua oprire a noastră în această țară să o facem aici la Ksamil.

Am ajuns aici în prima zi cam târziu, așa că nu am mai apucat să ne bucurăm de apele mării, ci doar am făcut un tur al plajei și al stațiunii pentru a ne fi mai ușor a doua zi.

De la Vila August, unde ne-am cazat, am avut de mers ceva până la plaja principală, dar nu exagerat. Este o stradă care pornește din apropierea vilei, trece pe lângă moschee și ajunge în zona cea mai animată a plajei.

Plaja este cam îngrămădită în această zonă și este împărțită în parcele mai mici sau mai mari, administrate de către cei care au restaurantul în acea zonă. Fiecare restaurant de aici are o bucată din plajă pe care sunt puse șezlonguri și umbrele pentru care trebuie să plătești între 800 și 1200 leke /2 șezlonguri și o umbrelă, în funcție de zona unde e restaurantul. Cel mai scump e la restaurantele din fața insulelor, unde e și porțiunea cu nisip alb și apa azurie.

Știind, din alte articole de pe AFA, că aici nu prea găsești șezlonguri pentru că se practică rezervarea acestora, am încercat și noi să vedem dacă găsim un șezlong pentru a doua zi, aici în zona de fițe. Mă credeți sau nu dar mi s-a spus că toate șezlongurile de pe plaja Restaurantului Tre Ishujt, unde e una din zonele cele mai căutate, sunt rezervate chiar și pe mai multe zile. Și să nu credeți că sunt puține șezlonguri. La Restaurantul Legisi, aflat lângă, mi-au spus că trebuie să plătesc 34 euro dacă vreau să rezerv șezlonguri pentru a doua zi. 9 euro pentru ele și 25 euro consumație la restaurant. Vă dați seama că am refuzat și am zis că vedem noi a doua zi unde ne-om așeza. Bineînțeles că am găsit a doua zi șezlonguri cu 800 leke, în zona administrată de Restaurantul Freskia e Jonit, aflată la câțiva metri înainte de zona de fițe.

Între parcelele de plajă sunt niște ziduri de beton mai mari sau mai mici, așa că se poate trece de la unele la altele dar nu chiar peste tot.

Noi am constatat că poți să te așezi la oricare plajă și să mergi să te scalzi sau să iei masa la alte restaurante. Așa că nu trebuie să prindeți șezlonguri în cele mai bune locuri ale plajei pentru a vă putea bucura de aceste locuri.

În fața plajei sunt patru insulițe împădurite care dau un farmec aparte peisajului. Una dintre insule este mai micuță și se poate ajunge la ea mergând în picioare, dacă sunteți puțin mai înalt. Alta este la fel, mai aproape, dar trebuie să înotați până la ea. Iar celelalte două sunt ceva mai departe și trebuie să mergeți cu barca sau cu hidrobicicleta până la ele. Aici nu sunt sigur dacă sunt două insule legate printr-o limbă de pământ sau e o singură insulă. Aici la acestea din urmă este amenajată o plajă superbă chiar pe acea limbă de pământ și am înțeles că sunt și niște iepurași care zburdă pe acolo. Problema este că trebuie să plătiți pe cineva cu barca să vă ducă până acolo și să vină să vă ia înapoi. Noi am închiriat o hidrobicicletă cu 1000 leka/oră și am explorat toate insulele și toată zona. A fost super.

Apa este limpede și se intră lin în ea. Nisip este doar la mal. La câțiva pași mai încolo e pietriș. În zona insulelor apa este mică și se văd fain toate plantele acvatice și peștii. Am făcut snorkeling aici și a fost super fain.

Plaja amenajată se întinde puțin și în direcția Sarandë. Aici este mai liber și mai ieftin. Zonele libere, unde să poți să te așezi cu prosopul sunt foarte mici și puține. O plajă mai sălbatică se observă în direcția Greciei, dar nu știu cum se ajunge acolo.

Seara ne-am plimbat prin stațiune și am observat că seamănă foarte mult cu Costinești-ul nostru. Locurile de promenadă erau foarte aproape de locația noastră și ne-am plimbat pe aici în ambele seri. E plin de restaurante, magazine cu de toate, sunt și câteva mini-marketuri, două- trei schimburi valutare (cam 120 -126 leke/ 1 euro), etc.

În afară de scăldat și bronzat aici nu prea ai ce face, așa că dacă doriți mai multă agitație alegeți Sarandë sau altă stațiune mai mare a Albaniei.

Noi am vrut să ne relaxăm și să ne scăldăm în apele azurii de aici, așa că am fost foarte mulțumiți de Ksamil. Peisajele poate că nu arată ca cele de pe net dar sunt frumoase și exotice.

Dacă aveți drum prin Albania merită să ajungeți și aici. Măcar o dată în viață.

Călătorii frumoase să aveți!

Trimis de ungureanica in 06.10.18 18:48:14
Validat / Publicat: 06.10.18 19:33:48
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în ALBANIA.

VIZUALIZĂRI: 5799 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P03 Ksamil, Albania.

adrianbogdan [06.10.18 19:55:08] »

Vreau si iooo!

mishu [06.10.18 20:54:16] »

@ungureanica: Arata minunat, trebuie sa ajung pe acolo. Felicitari, votat cu mare drag.

ungureanica [06.10.18 21:13:30] »

@adrianbogdan: Oricum ați zis că aveți Albania în plan. Asta e o idee de un popas pentru voi. Vă salutăm cu drag!

ungureanica [06.10.18 21:16:14] »

@mishu: Mulțumim. Te salutăm cu drag!

krisstinna [06.10.18 21:30:21] »

@ungureanica: Chiar arată foarte bine totul!

Vă salutam cu drag!

robert [07.10.18 11:11:42] »

@ungureanica: Ce tare! Tot mă înnebunește fii-mea să o duc în Bora Bora. O duc în Ksamil si scap mai ieftin!

Felicitări atât pentru destinația aleasă, cât și pentru articol.

ungureanica [07.10.18 12:35:34] »

@krisstinna: Multumesc. Vă salutăm cu drag și noi!

ungureanica [07.10.18 12:39:46] »

@robert: Da e o idee bună. Și dacă mergi cu mașina cred că tot atâta timp faci. Că merg aia de zici ca trăiesc în mașină. Vă salutăm cu drag!

micutzu [07.10.18 18:45:53] »

Superb loc aceasta mica statiune albaneza Si eu am facut in luna septembrie a acestui an vacanta in Albania. O sa scriu curand cateva impresii.

ungureanica [09.10.18 21:23:11] »

@micutzu: Astept cu nerabdare as vad cum to s-a parut Albania

alinafulg [11.10.18 14:58:01] »

@ungureanica: Foarte frumoase locuri. Va salutam cu drag.

adrianbogdan, alinafulg, micutzu, mishu, robert, ungureanica
Alte impresii din această RUBRICĂDescoperă zona Ksamil: