ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 13.09.2018
4 AD. + 2 COPII -- v: 10

Unde mâncăm? Taverne în Laganas

Mr Dallas & Taverna Pitsolo’s

TIPĂREȘTE URM de aici

-La Mr. Dallas am mancat de 2 ori si de fiecare data am fost multumiti de personal si de meniurile mancate la ei... todeauna ne-au oferit cate o mica bautura, inghetata si bomboane din partea casei.

Mr. Dallas este situat in centrul Laganas si in apropierea plajei... aici vacarmul strazii este la el acasa.

-La Taverna Pitsolo’s este situată intr-un loc linistit în Keri Beach, pe plajă, cu vedere la mare și la insula Marathonisi, la 15 minute cu mașina de Laganas. Restaurantul este o afacere de familie din 1965, iar fiecare membru își are rolul său. Pot spune că la Pitsolo’s am mâncat cel mai bine din toate locurile din Grecia, mâncarea fiind proaspătă, preparată pe loc.

Pitsolo’s este de departe taverna unde am mâncat cei mai buni calamari prăjiți, porția este mare, costă 9 euro, și nu conține alte garnituri, însă dacă ajungi aici NU-i rata. La fel, tzatziki-ul este delicios, usturoiat cât trebuie, cremos, și lucrul cel mai important, este făcut pe loc. Am mai mâncat bun: chifteluțe de dovlecei, chifteluțe de roșii, vinete cu sos de roșii cu usturoi, miel, friptură de porc la cuptor. Doamna Anastasia prepară un sos de roșii demențial, este sosul de roșii de la vinete și de la paste, însă se poate cere și separat. Este preparat din roșii proaspete, condimente și usturoi și poate acompania cu brio alte feluri de mâncare.

Aici vin grecii special pentru că știu că se mănânca bine, tocmai datorită ingredientelor proaspete.

Trimis de mariuscbn in 13.09.18 11:43:09
Validat / Publicat: 13.09.18 16:06:58
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în GRECIA. A mai fost în/la: Pefkohori; Nea Skioni

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (mariuscbn); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo sau ale administratorilor.

mariuscbn