ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 12.07.2016
ÎNSCRIS: 06.08.11
JUN-2016

Laganas - unde si ce am mancat

Inainte sa plecam in vacanta am facut research pe net. Aveam o listuta de taverne bine cotate si studiasem harta. Dar, ca de obicei, socoteala de-acasa nu s-a potrivit cu cea din targ. Ne-a placut atat de mult la Akropolis, incat am cam uitat de lista. Dar s-o luam cu inceputul.

In prima seara am mancat la Kohili, aproape de Andreolas. Ploua torential, era furtuna, eram dupa un drum de 24 de ore si o tura de balaceala pe ploaie, taverna era pustie, poate ca de-asta nu ne-a impresionat din cale afara? Locul era frumos, proprietarul foarte amabil si prompt, muzica greceasca se impletea cu rapaitul ploii torentiale, probabil ca doar oboseala si faptul ca nu era mai animat ne-a impiedicat sa apreciem la justa valoare.

Am mancat bouyourdi, un fel de mancare tipic mai ales nordului Greciei. In general se face in vas de lut si contine feta, rosii, ardei gras (uneori si putin iute), oregano si ulei de masline. In Thassos mai contine si o branza tare, gen cascaval. Totul se da la cuptor si rezulta o topitura aromata de te lingi pe degete.

Am mai mancat dorada si un platou mare de cartofi prajiti taiati felii rotunde, foarte buni.

A doua seara ne-am dus la taverna Akropolis, pe care o recomand pentru urmatoarele motive:

- e plin de copaci si plante, parca esti intr-un parc

- e aerisit, racoros, liniste, curat si au scaune foarte comode

- tot ce am mancat a fost bun si indestulator

- preturile sunt la fel ca la alte taverne (dar mai scump decat in alte locuri din Grecia, Thassos de exemplu)

- proprietarii, un domn grec si sotia sa englezoaica sunt foarte amabili, draguti, comunicativi si zambitori, mai ales ea, domnul nu vorbeste foarte bine engleza

Am mancat in 3 seri acolo: peste spada, dorada, pesti mici prajiti (sardine), inele de calamar pane, bouyourdi, kleftiko si briam. Kleftiko este un fel de mancare cu miel, se face diferit in functie de zona, aici era scazut indelung la cuptor. A fost exceptional. Briam este o mancare fara carne si aduce putin cu ghiveciul nostru. A fost delicios.

La felurile cu pesti (si la carne, dar noi nu am comandat) aveai garnitura la alegere si salata. Pentru drumul spre casa i-am rugat sa ne puna la pachet placinta cu feta si placinta cu spanac si feta, au fost excelente, ca de altfel tot ce am mancat.

La inceputul mesei ne aduceau paine, unt, ardei iuti murati si masline Kalamata. La sfarsit am primit pepene rosu si galben.

Se numeste Akropolis pentru ca este langa un mototoi, asa zisa acropola, un soi de delusor foarte ascutit. Se poate urca pana in varf pentru view, daca nu te duci in papuci, ca mine :)

Intr-o seara am mancat la Caretta-Caretta, pe plaja, aproape de Andreolas, peste spada la gratar si peste pane (sole fish), cu cartofi prajiti, bun, dar nu sa cazi pe spate. Portii cam mititele, pestele spada era cu orez si cartofi la cuptor, am refuzat orezul si am comandat si o portie de cartofi prajiti.

In alta seara am luat doar o gustare - cartofi prajiti cu cascaval si pesti mici prajiti, la San Piero, o taverna la care am mers pe plaja pana spre insula Cameo. A fost un loc placut, linistit, aerisit, cu vedere la mare si la insula Cameo, un baiat amabil, comunicativ si zambitor. Halbele de bere erau scoase de la congelator si cand ni le-a adus erau albe, ca de portelan. Si aici a fost bun si o atmosfera foarte placuta, muzica anilor 80-90, o seara foarte reusita, pe gustul nostru.

Cu siguranta ca sunt multe locuri unde se mananca bine, ai de unde sa alegi si cu specific si cu vedere la mare si cu muzica si cu liniste. Trebuie doar sa ai 4 burti sau sa stai o luna si sa uiti de cantar, ca sa tot incerci... :)

Cam toata lumea vorbeste bine limba engleza, cu accent britanic, pentru ca vin multi englezi aici.

O bere la taverna costa ori 3, ori 3,5 Euro, un frape 2,5 sau 3, pestii mari (spada, dorada) erau cam 10-12, felurile grecesti - kleftiko si briam au fost parca (?) 9 si respectiv 7. La supermarket am gasit bere la cutie de la 0,80 (romaneasca) la 1,30 - 1,50 - 1,80 Amstel si Mythos. Am mai mancat tzatziki la o taverna in excursia in jurul insulei, iaurt si tyrosalata de la supermarket (feta pasata cu putin ardei iute si probabil ulei de masline). Si chips la punga, cu lamaie si piper :) buuuni!

In concluzie as zice ca nu am avut experiente neplacute, iar unele au fost chiar extrem de reusite, seri placute si amintiri frumoase.

Trimis de Ruxandra R in 12.07.16 15:50:56
Validat / Publicat: 12.07.16 18:55:32
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în GRECIA.

VIZUALIZĂRI: 5611 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Ruxandra R); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P06 Akropolis - bouyourdi

_Traveller
[31.07.16 16:28:59]

@Ruxandra R - Si eu am mancat la un restaurant in Laganas, in iulie cand am fost in Zakynthos, insa nu mai stiu cum se numea. Ce m-a facut sa rad la aceste restaurante din Zakynthos a fost faptul ca nu aveau in oferta limonada. Doar in Laganas am reusit sa beau o limonada preparata pe loc. In rest, la toate restaurantele unde am cerut asa ceva mi s-a adus ori fanta lemon ori sprite. Nu am inteles de ce nu serveau limonada, avand in vedere ca toti pomii erau incarcati cu lamai coapte. In schimb aveau sa imi ofere suc de portocale

Poate a fost doar o intamplare, dar e hazlie situatia...

[13.07.17 12:34:40]

Mutat în rubrica "Taverne în Laganas, ZAKYNTHOS" (nou-creată pe sait)

[13.07.17 12:35:19]

Mutat în rubrica "Taverne în Laganas, ZAKYNTHOS" (nou-creată pe sait)

_Traveller
Alte impresii din această RUBRICĂUnde mâncăm? Taverne în Laganas: