ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 05.09.2018
DIN: braila
ÎNSCRIS: 02.04.18
AUG-2018

Hotel si restaurant CATASTROFA

Sfarsitul lunii august 2018 s-a anuntat unul foarte bun de mers la mare, cald, soare, apa marii placuta.

Ne-am hotarat joi pe la pranz sa sunam la agentia de la care cumparam de obieci bilete si sa vedem ce ne poate oferi pe repede inainte.

Domnisoara de acolo foarte amabila ca intotdeauna ne-a spus ca pentru 3 adulti are liber la Magnolia, Althea si Com, timpul foarte scurt dar incearca.

Dupa 30 minute ne-a sunat sa ne intrebe la care din cele 3 vrem. Ne-am gandit noi putin, dar prea putin si am ales Magnolia (de la inceput am zis sa nu fie la cel din spate). Ok. A emis voucherul la Magnolia 3 stele (asa scrie pe el) si am platit pentru 3 adulti doua nopti 900 lei.

Vineri dimineata am plecat catre Albena, pe drum ne-am oprit la Balcik la Castelul Reginei Maria si pe la 15 eram la hotel.

De aici incepe un cosmar si cele 2 nopti au parut 2 ani.

Dupa ce s-au uitat pe voucher cand managerul, cand fata de la receptie, cand l-au trimis pe unul sa vada la etajul 2 daca are camera 3 paturi (in Magnolia Lux) si ne-a tot amanat cu mai stati putin, dupa o ora ne pune bratarile mov, dar ne spune sa mai stam ca e o problema cu camera.

Pe la 16.30 ne trimite cu baiatul (care cred ca avea o problema de comportament) sa vedem camera, ne scoate afara din hotel, pe aici, pe aici, si ne duce in cladirea alaturata, dar nu pe la receptie, pe ocolis, ne deschide camera 210 si zice ca asta e. Ii spun ca nu se poate ca suntem 3 adulti si ridica din umeri si dispare.

Inapoi la receptie, fiica mea i-a spus in engleza managerului ca nu e corect ce face si ca vrem camera pe care am cerut-o si pe care au confirmat ca o au. Razand, managerul ne spune ca e singura camera si nu se poate schimba nimic, doar sambata dupa ora 9 poate, poate.

Sun la agentie si spun ce se intampla, revine agentul cu telefon la receptie si ii spune ca mi-a dat camera corespunzatoare platii si ca acolo trebuie sa stam. Ii explicam celui de la agentie ca ne-a dus in alt hotel unde pretul e mai mic si conditii groaznice si ne spune ca doar managerul hotelului ne poate rezolva. Ok, nu mai cumpar de la voi si gata.

Deja era ora 18, lasam bagajele in camera cu miros de mucegai, ma uit in baie, era doar un prosop murdar, lipseau sapunul, samponul etc. Ies din baie cade clanta de la usa. Trag de prosop sa il duc la receptie cade bara de la prosop. Ma uit in balcon, intinsatorul pentru rufe rupt, ruginit.

Mergem la masa.

Inca de la intrare erau postati grupuri de 15-20 bulgari cu mese unite ca la petrecere, se uitau urat la noi, iar cel de la usa statea sa noteze camera.

Ma uit dupa un pahar cu apa, din doua dozatoare niciunul nu are apa. Pahare de plastic nu erau. Descoper in partea opusa a restaurantului (daca poate fi numit asa) o tava cu pahare si spun ca vreau apa. Asteapta. Apare in final si apa.

Sa vedem ce mancam, supa de porc cu orez (zilnic la pranz si seara aceeasi supa) si cu legume. Surimii de la baxuri cu gust groaznic, cateva pulpe de pui taiate de jumatate, orez, pene, un fel de burgeri fripti si cateva legume. Salatele erau taiate din topor sau cu toporul, uleiul, otelul, sarea si piperul erau tocmai in fundul salii de mese in niste sticle ca la mamaia acum 50 de ani.

Dimineata, branza de vaca de proasta calitate, margarina cu titlu de unt, salam si pateu usor innegrit, iaurt, oua prajite pe plita, omleta vai vai, lapte lipsa, carnati usor prajiti cu gust rau. Alimente ca la cantina saracilor.

La pranz ce era seara aparea si la pranz.

Carne de porc lipsa. Afara era un gratar dar grataragiul se misca lent, foarte lent. Cartofii prajiti, mai mult cruzi. Niste peste congelat, decongelat cu gust rau.

Sotul meu s-a deranjat la stomac de sambata, dar avem mereu cu noi medicamente.

Ospatarii plictisiti, suparati, debarasarea meselor era foarte greoaie, mizerie peste tot.

Am luat o farfurie si pe spate era plina de mancarea anterioara, o arat, o ia spune ceva si pleaca.

Vineri seara imi venea sa plec acasa.

Sambata dimineata mergem la receptie spunem ca vrem alta camera si ne intoarce spatele.

Nu stiu daca la astia au vreun telefon de la protectia consumatorului, dar trebuie reclamati sau macar romanii sa nu mai mearga acolo.

Mergem la camera si gasim meseriasul, pune clanta la loc, pune bara la loc, dar pentru rufe spune ca nu are ce ii trebuie si gata pleaca.

Ne mai aduce 2 randuri de prosoape la fel de jumulite, nu am vazut in Albena de cand merg asa ceva, cearsafurile de la pat erau gaurite, iar pilotele erau gri, albul trecuse de mult.

Balconul era crapat ca m-am gandit daca o sa cadem cu el, dar noroc ca dupa balcon e un damb.

La snack bar nu era decat un fel de mini pizza si atat.

La bar langa receptie un tanar barman foarte obraznic.

Mergem la plaja, au facut un bar, bere, apa, dozatoare cu prafuri, pepsi si sprite, calde, racitorul lipsa.

Ma intreb daca la plaja ai nevoie la toaleta mai ales ca te apuca crampele la stomac de la mancarea lor, unde mergi»? Pana sus... Primul WC privat e prin dreptul la Kaliope, asa ca si pana acolo c...

Sambata noaptea pe la 3 au venit un grup de straini (o parte din ei erau negri), vorbeau engleza si pana la 6 dimineata au trantit usile, au tras de trolere in stanga si in dreapta, au strigat unii dupa altii in toiul noptii, Spor la odihna.

Sper sa citeasca toti romanii ce am scris eu si cei care au scris anterior si sa mearga la alte hoteluri ca AICI nu merita, cer cat cei de pe plaja si serviciile sunt asa cum spun ei CATASTROFA.

Trimis de steli68 in 05.09.18 21:22:07
Validat / Publicat: 05.09.18 21:56:02
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în BULGARIA. A mai fost în/la: In Albena la hotelurile de pe plaja

VIZUALIZĂRI: 1661 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (steli68); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P07 clanta pusa de decor

[05.09.18 21:27:34]

Cum se numea acel ”alt hotel” la care ați fost, din câte înțeleg, cazați?

Suspendat (temporar) până la clarificare

[05.09.18 21:37:38]

@webmasterX: Magnolia Garden scris la receptie

[05.09.18 21:55:22]

@steli68: am înțeles, probabil ați fost mutați, atunci, la „Magnolia Standard”...

Impresiile vor fi publicate în scurt timp

[05.09.18 22:01:55]

@webmasterX: cazarea s-a făcut la recepția magnolia lux, acolo am primi brățări mov si după 1 ora si jumătate ne-au dus la magnolia Garden așa scrie si la recepție si pe clădire unde toți mai puțin noi aveau brățări verzi. La lux camera 85 Leva pe noapte de persoana si la garden 65 diferența se explică, dar mie mi-a au luat tarif pt magnolia lux, asta e, am învățat ceva, nu trebuie să repet o alegere pe fuga

Zoazore
    [06.09.18 10:04:33]

@steli68: Ati stat la fostul Standard, actualul Garden! Da, baiatul ala are o problema medicala. Noi ne-am "fofilat" si-am scapat de el. Nu face rau, e chiar simpatic si vorbeste engleza binisor, dar, din cauza bolii, e timid!

Mai, dar la voi a fost si mai grav ca la noi! Tot pe partea cu padurea a fost camera. Doar ca era liniste si racoare, dar fiind umbra mereu, miroase a mucegai! La noi nu a mucegai a mirosit, ci a lemn vechi, de la dulapul de pe hol. Noi am stat la 206.

Pacat, in 2009 era frumos hotelul!

[06.09.18 13:50:59]

@Zoazore: așa e. Păcat. marea si plaja in Albena mă atrag totuși. Nu mai trecem pe la magnolia si altele ca asta.

FDM_Dana
    [15.07.19 08:25:16]

Bună ziua. Oare a fost cineva anul acesta la Magnolia? Nu s-a schimbat nimic?

[15.07.19 08:37:28]

@FDM_Dana: nu știm, in august mergem în Albena, dar sunt alte hoteluri cu preturi apropiate, pt 50 euro în plus pe o săptămână mergeți totuși la alt hotel

FDM_Dana
    [15.07.19 09:21:44]

Puteți să îmi recomandati un hotel?

Zoazore
    [15.07.19 09:58:33]

@FDM_Dana: Scrie o intrebare la CMR aici, pe AFA si spune exact ce cauti, ce-ti doresti de la acel hotel, ce buget ati alocat... Vei primi mai multe recomandari din care s alegi ce crezi ca vi se potriveste!

[15.07.19 10:13:44]

@FDM_Dana: depinde de buget, așa cum spune și zoazore faci o cerere, scrii cam ce îți dorești, bugetul și te ajutam

FDM_Dana, steli68, Zoazore
    Alte impresii din această RUBRICĂMagnolia Standard / Garden / Lux Hotel: