ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 16.05.2010
    DIN: Oradea
    ÎNSCRIS: 16.05.10
    OCT-2009

O experienta placuta

In toamna anului trecut, profitand de cele cateva zile de concediu pe care la mai aveam, am hotarat sa ne relaxam, cateva zile la soare. Am decis sa mergem in Turcia la acest hotel, date fiind si aprecierile pozitive pe care le-am gasit vis-a-vis de acest hotel, cat si in urma recomandarilor agentiei turistice la care apelam in mod curent.

Drumul cu avionul a fost in general bun, am avut escala in Bucuresti si dus si intors, dar si cateva turbulente la intoarcere. In Turcia, de la aeroport la hotel transferul s-a efectuat rapid cu autocarul. Practic, hotelul e la 10 minute de mers cu autocarul.

Ajunsi la hotel, formalitatile de cazare s-au incheiat repede, am fost cazati intr-o camera la etajul 9, camera cu dubla orientare care ne-a placut foarte mult. Camera mare, spatioasa, curata, cu un pat imens matrimonial, dar exista si un pat mai mic pentru un copil. Curatenia se facea in fiecare zi dimineata, neavind nimic de reprosat in aceasta privinta. Camera era cu balcon din care vedeam marea si plaja, dotata cu aer conditionat si bar inclus in pret. Mobilierul era in stare foarte buna, la televizorul din camera existau inclusiv posturi romanesti.

Baia mare, dotata cu toate cele necesare, in cazul in care ai fi uitat ceva acasa, curatenia fiind si aici impecabila.

Fiind locatie ultra all inclusive, am avut la dispozitie tot ce am dorit in ceea ce priveste bauturile (inclusiv cele de import) cat si mancarea. Masa se servea la restaurantul de tip bufet suedez, felurile de mancare fiind divesificate si gustoase. Se puteau servi gustari si la barul de la piscina, intre mese. O oferta variata si foarte gustoasa exista si in ceea ce privest deserturile: prajituri, inghetata, fructe, compoturi, etc. Pe langa respectivul restaurant mai existau inca 4 restaurante specifice (chinezesc, italian, specific pescaresc si inca unul in care nu am intrat).

Hotelul dispune de 2 piscine, una mare pentru adulti prevazuta cu umbrele si sezlonguri, iar cealalta piscina era pentru copii dotat cu diverse topogane si jocuri pentru acestia. Avea un bun program de entertaiment, animatorii fiind prezenti in mijlocul turistilor tot timpul. De remarcat gradina superba care facea legatura cu marea.

Pe plaja aveam sezlonguri si umbrelute, plaja fiind cu nisip fin, curata, recompensata cu steag albastru. Intrarea in mare se facea lin, apa era curata fara meduze dat cu cativa pestisori care ne dadeau tarcoale odata intrati in apa.

Pe plaja era si un ponton pe care se putea sta la plaja dotat cu saculeti umpluti pe care ii modelai cum doreai. Temperatura in aer a fost in medie cam 30 grade, noaptea nu cobora sub 20 grade, iar apa marii avea 22 - 23 grade.

Ca observatie la restaurant, existau niste vinuri de exceptie, pe care trebuie sa le incercati daca veti merge aici.

Din pacate, fiind final de sezon, excursiile optionale ru doar cu grupuri de polonezi si cehi, fara ghid roman, asa ca am renuntat la ele.

In general, a fost un concediu reusit, relaxant, si recomand aceste concedii tarzii in zana mediteraneene celor carora nu le plac temperaturile foarte ridicate.

Trimis de adrianag* in 16.05.10 20:01:31
    • A fost prima sa vizită/vacanță în TURCIA

VIZUALIZĂRI: 2421 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (adrianag*); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
    P01 avionul cu care am calatorit: Boing 737-400

[16.05.10 20:11:42]

daca se poate v-as ruga sa atasati urmatoarea melodie:

biancuta
    [16.05.10 20:20:52]

Un debut reusit pe site, bine ai venit. O descriere utila. primul vot din partea mea.

webmasterXY*
    [16.05.10 20:42:57]

@adriang , am atasat melodia solicitata de tine.

Bine ai venit pe site-ul nostru .

Felicitari pentru impresiile postate si te asteptam cu alte impresii din vacantele tale.

[16.05.10 20:49:17]

multumesc tuturor pentru incurajari si pentru voturi. sper sa nu va dezamagesc nici in continuare.

georgiana
    [16.05.10 22:49:42]

Un vot si din partea mea, pentru frumoasele impresii. Ai si niste poze?

[16.05.10 22:51:18]

multumesc mult geogiana. pozele trebuiesc sa apara si ele

david
    [17.05.10 11:27:21]

Un mare vot, pentru primul tau review foarte interesant si bine structurat.

georgiana
    [17.05.10 21:02:53]

Acum am vazut si fotografiile tale si sunt foarte frumoase. Ai reusit sa surprinzi multe aspecte, de peste tot, mi-a placut ca ai fotografiat si plaja, pentru ca multi uita ca practic sunt la mare si doar cu hotelul si imprejurimile lui pun poze pe site!

Pentru mine subiectul e-marea!

[17.05.10 21:23:27]

nu prea puteam sa uit de plaja, cu nisip foarte fin, nu era inghesuita.........

n-ar fi rau, acum vreo doua zile acolo

dannek
    [17.05.10 21:51:01]

Frumoasa descriere si fotografii edificatoare si un vot pe linga celelalte.

Mult succes in continuare!

[17.05.10 21:57:27]

multumesc mult

ionela
    [19.05.10 10:01:53]

o intrebare am si eu la cineva care a fost la restaurantele a la carte. in afara de rezevarea de 10 euro se mai plateste ceva? poate sa ma ajute cineva?

multumesc

[19.05.10 21:10:31]

Cred ca depinde de sejur. Sunt sejururi care includ o cina in aceste restaurante. Noi nu am avut. Dar e cam 100 Euro o cina.

bogdan74
    [12.06.10 20:30:21]

Buna!

Ce posturi romanesti se pot receptiona?

sheryll
    [18.06.10 13:25:49]