ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 30.07.2018

Extrem de nemulțumit
Sub orice critică
Nici nemulțumit, nici mulțumit

încărcat de pe telefon!

Mai degraba de 2 stele. 4? doar stele verzi...

perioada 23-28 iulie 2018.

1. exterior: am crezut ca am gresit adresa. asta e hotel de 4 stele? vopsea scorojita, jupita, stearsa... in fine, prima impresie. rea de tot.

2. parcarea: mare. dar nu prea bine organizata. primesti un bon de plata de la receptie. care nu cred ca e bon fiscal. l-am aruncat deja, altfel il postam. nu e luminata noaptea. oamenii isi marcheaza locul ca fiind ocupat cu bidoane de apa. civilizat ar fi un panou cu sigla hotelului, nr masinii, rezervat de la... pana la... dar... greu de inovat.

3. receptia: numai de 4 stele nu e. ar trebui ca personalul sa fie la 4 ace. da' de unde... fiecare cu ce are pe acasa. ba o bluza, ba yn un tricou sifonat, ba niste pantaloni scurti. cazarea: mult mai rapid decat ora anuntata. 14 in loc de 18. serios? de ce 18? ce naiba le ia atat de mult sa pregateasca o camera?

primesti o singura cartela de acces in camera. noi nu am avut probleme la cazare, altii mi-au povestit ca au fost redistribuiti de prin alte statiuni. ciudata treaba. ca si cum as vrea sa vad helsinki dar ajung la moscova!

4. camera: am schimbat camera. de la 104 la 202 dupa un sir de contre verbale cu receptionera careia nu ii placea bancnota de 100 lei un pic ciupita intr-un colt, cu care am vrut sa platesc parcarea (15lei/zi). serios? nu sunt buni banii? ok... dar camera e de 4 stele, dna: lenjerie de pat patata, dus care revarsa apa in camera, balcon plin de mucuri de tigara nestranse, miros de rahat, pete pe mocheta, o vechitura de tv de prin 2005. numai a 4 stele nu era. si atunci, imi propune sa schimbam camera. cea de-a doua parea mai curata. dar... a doua zi am constatat ca nu se facuse curatenie sub noptiere (resturi de sticksuri), apa curgea din dus sau pe sub dus. care dus e de fapt o tava cu perdea de dus. cabina de dus nu exista. adica, 4 stele... cica. plus un miros de statut de la apa scursa de la dus si necuratat cum trebuie in baie. nu exista halate de baie. hartie igienica de cea mai ieftina. nu se da cu aspiratorul prin camera. am rugat-o pe camerista sa spele cu dezinfectant prin baie. ca miroase urat. da' de unde... Am rezolvat eu cu Domestos. Am frecat pe gresie cu prosoapele lor. Au capatat jegul din ultima luna si o culoare gri-pamant. deci, asta e standardul lor de 4 stele la curatenie. plus resturi de par in scurgerea de la dus: cum au curatat? cine i-a verificat? probabil nimeni. mobilierul e cat de cat ok. dar cuvertura de pe pat era murdara si patata. nu exista plasa de insecte la usa de la balcon. si prin urmare, urme de tantari striviti pe pereti. nu se schimba deloc lenjeria de pat pe durata sejurului. aerul conditionat e o chestie ciudata care racoreste dar nu cred ca e aer conditionat. nu exista o hartie actualizata cu lista posturilor tv. prosoapele erau de 3 categorii: vechi si destramate, vechi si gri, noi si curate. alea vechi le-am folosit ca sa strang apa revarsata de dus in baie. oricum, m-am sters cu cele aduse de noi de acasa. frica pazeste bostanaria. odorizant de toaleta: i-am cerut cameristei sa aduca odorizant in a 3a zi deja de cazare. s-a uitat lung la mine si a zis: dar nici nu cred ca avem. eu: la 4 stele trebuie sa aveti. a venit dupa vreun sfert de ora cu odorizantul. oare dc trebuie sa ma enervez si sa insist sa primesc serviciile pt care am platit? usa de la balcon nu statea rabatata vertical, riscam sa ne cada in cap. si e o usa masiva.

ce a functionat in camera: apa calda/rece, uscatorul de par, curentul electric, tv. camera e destul de mare, dar nu de marimea uneia de 4 stele. cam de 3.

5. restaurantul si micul dejun.

noi am optat doar pt mic dejun. si bine am facut. pt ca la receptie scria mare ca nu pot asigura masa de pranz si cina si ca se poate manca la alte restaurante. si era o lista acolo. dintr-o discutie cu un alt turist, am aflat ca erau murdare si renuntase la serviciile masa, primind banii inapoi.

cat despre restaurant, arata ca o cantina. nu au aer conditionat. e ff cald inauntru. trebuie sa iti iei singur tacamurile. in mod normal, cutitul si furculita ar trebui sa fie deja la masa. ca si servetelele. deseori, nu le au gata pregatite. trebuie sa astepti sa le spele si sa le aduca. nu au tavi pe care sa iti pui farfuriile cu mancare. trebuie sa faci 5 drumuri ca sa duci la masa tot ce ai nevoie. servetele-de cele mai ieftine. farfuriile-de n tipuri. mancarea: aproape aceeasi in fiecare zi: oua, omleta sau ochiuri, 2 tipuri de salam de cele foarte ieftine si cu un gust indoielnic, carnati prajiti, lapte cu melci, lapte cald, cafea. suc nu am vazut. ceaiul era de tip plic, fara nicio indicatie a continutului. painea de tip toast. uneori veche. nu exista cornuri, produse de patiserie mai de soi. ca desert, cozonac cu o farama de rahat in el. rau la gust. legume: rosii, castraveti, ardei grasi. doar verzi. toate taiate ca pentru porci, fara niciun pic de preocupare pt estetic. fructe: pepene verde taiat cu toporul. atat de ciudat arata, am crezut initial ca e pepene murat. si, in ultimele 2 zile, au adus niste poame. crude. pahare si cani total insuficiente. farfuriile, la fel. apa plata oferita e posibil sa fie apa de robinet. pt ca au folosit acelasi bidon de 10l cu care reumpleau bidonul original. Cozi mari la aparatele de cafea. fetele de masa: vechi si patate. debarasarea se face incet, incet... Personalul: adolescenti. Nu aveau habar ce au de facut. Umblau de colo-colo, se incurcau unii pe altii. Imbracati ca acasa la ei, nu stiai care e turist si care e personalul cantinii. ca exact asa arata. Total necalificati pt 4 stele.

6. piscina exterioara. ei ii zic waterpark. e doar o piscina mare cu doua tobogane. si gata waterpark... nu am folosit-o, nu am baut la barul de acolo. deci nu pot sa comentez prea mult despre asta.

in concluzie, nu e un hotel de 4 stele. de 2, mai degraba. doar preturile sunt de 4. nu ofera servicii la nivelul preturilor. as adauga ca la plecare nici nu s-a deranjat receptionera sa caute in vreo lista cu camerele care urmau sa fie eliberate in acea zi.

pe noi nu ne vor mai vedea vreodata acolo.

Trimis de popatanda in 30.07.18 01:14:57
Validat / Publicat: 30.07.18 08:18:09
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în SATURN. A mai fost în/la: maramures, banat, bucovina, transilvania

VIZUALIZĂRI: 830 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (popatanda); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P10 hol etaj 2.
  • AŢI PUTEA rezerva o cameră aici, prin booking.com