ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 24.07.2018
DIN: Timişoara
ÎNSCRIS: 21.09.15
JUN-2018

Vila Katia Lefkada

În micul orăşel Nidri din Lefkada sunt foarte multe pensiuni. Mi-a venit a crede că numai din asta trăiesc până nu am văzut şi culturile de pe câmpuri.

Aproape pe malul mării este Vila Katia, de fapt două corpuri de clădire, Katia 1 şi Katia 2, unul cu camere şi unul cu apartamente. Proprietarii locuiesc şi ei acolo, într-o căsuţă în curte. Dar nu există nici o senzaţie de înghesuială. Totul este foarte „încheiat” şi foarte dichisit, chiar şi mica grădină de legume dintre casă şi plajă, în care proprietarul bibileşte toată ziua.

Proprietăreasa este responsabila cu curăţenia şi m-a uimit eficienţa şi rapiditatea cu care le face pe toate. Căci, la două-trei zile mătură prin camere, schimbă lenjeria de pat, prosoapele şi goleşte coşurile. Până la prânz umple şi sforile dintr-o anexă cu lenjerie spălată.

Doamna mai rupe ceva cuvinte englezeşti, puţine, dar domnul nu ştie niciunul.

La parter sunt două camere, fiecare cu terasă mare şi încă una care are numai fereastră care dă pe un gang. Aceasta este foarte potrivită pentru familiile cu copii, că nu mai trebuie să-i supravegheze atâta, dar pentru cine s-a dus atras de reclama că toate camerele au balcon la mare, e tare neplăcut şi de-a dreptul de refuzat. Tot la parter este o bucătărie mare, foarte bine utilată. Această bucătărie are şi ea terasă, pe care am folosit-o la o cină.

La etaj sunt alte patru camere, dintre care două au balcoane laterale şi nu la mare, iar una chiar are baia pe coridor. Dar aceea este păstrată pentru familia de proprietari. Tot la etaj este o chicinetă.

Camerele, de dimensiuni şi forme diferite, au dulapuri, paturi matrimoniale, frigidere, poliţe, veioze şi un fotoliu. Decoraţiile nu-s grozave: deasupra celor două paturi identice erau şi două „litografii” identice. Perdelele variază de la cameră la cameră, unele sunt frumoase. Televizorul este foarte mic, foarte sus şi cu tub catodic. Antena este pe cablu, dar nici nu ne-am omorât să-l deschidem (două telecomenzi şi o adevărată complicaţie în care era inclusă şi butonarea televizorului), gândindu-ne şi că toate posturile sunt greceşti. Băile sunt foarte curate şi par renovate recent. Fiecare cameră are intrare în baia ei. Balcoanele au toate mese, scaune şi uscătoare de rufe cu cârlige.

Un lucru caracteristic este că toate uşile exterioare, obloane, plase de ţânţari glisează. (Că am spus de ţânţari: aparatul contra lor, existent în cameră, nu face faţă. Grădina e intens udată, la intrarea în vilă este furtun pentru spălatul picioarelor de nisip, astfel că ţânţari sunt din belşug.)

Cum a fost amenajată o „jumătate de baie” într-o anexă din grădină, pentru nevoile din timpul în care nu poţi încă să intri în cameră sau ai părăsit camera, dar aştepţi mijlocul de transport, acest sistem de închidere m-a păcălit: trăgeam de uşă în loc să o glisez.

Ora de plecare este 9, cea de intrare între 12 şi 14. Autocarul nostru venea la 14, noi am ieşit la 9 şi am lăsat bagajele pe terasa bucătăriei. Am plecat într-o ultimă plimbare şi, când ne-am întors, am constatat că proprietarul îşi trăsese un scaun de plajă pe aproape şi ne păzea lucrurile.

Vilele sunt pe o proprietate privată, dar pe malul mării şi nimeni nu ţine seama de asta când intră de pe stradă pe drumul privat de acces ca să ajungă la plajă. Un război cu străinii de vilă este complet inutil.

Aşa cum ai 40 de paşi până la plajă, tot atât faci şi în direcţia cealaltă, până la cel mai bun supermarket din orăşel. Calea de acces dă din strada principală. Aceasta este plină de magazine şi de restaurante. La aceste restaurante preţul este cu o idee mai jos decât la restaurantele de pe malul mării, paralel cu strada principală. Dar acestea din urmă sunt mult mai elegante.

Din păcate vila este contractată pe tot sezonul de o agenţie de turism, aşa că nu poţi face rezervare directă. Dar noi am găsit că sunt condiţii de vis pentru o plată pe care o apreciez infimă: bănuiesc că din totalul plătit numai 70 de euro au ajuns pentru 10 nopţi de cazare. Mai bine nu se putea. Nu am făcut fotografii.

Trimis de Jimmy1 in 24.07.18 14:26:31
Validat / Publicat: 24.07.18 15:29:40

VIZUALIZĂRI: 2320 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Jimmy1); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

[24.07.18 15:29:17]

Mutat, la reorganizare, în rubrica "Katia Apartments, NIDRI/NYDRI" (deja existentă pe sait)

[Rubrica inițială: BUFFER CAZARE]

Dacă ați fost cumva la o altă unitate, ”Vila Katia”, diferită de cea prezentată anterior aici (de alți turițti): rog scrie-ne

doinafil
[24.07.18 15:45:41]

Ar fi fost foarte bine venite niște poze, să vedem și noi unde se plătește atât de puțin pentru cazare, să facem și noi rezervare din timp!

fluturi1725*
[29.07.18 18:17:26]

Buna ziua, de unde stiti cum arata fiecare camera, ati venit in vacanta sau... ? Este trist ca unii turisti vin in vacanta doar sa evalueze si sa puna intrebari ci nu sase bucurede vacanta.

Jimmy1AUTOR REVIEW
[25.11.18 14:23:52]

@doinafil: Cum am scris, vila e închiriată de o firmă de turism și nu se pot face rezervări.

doinafil, fluturi1725*, Jimmy1
Alte impresii din această RUBRICĂKatia Apartments: