ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 25.06.2017
JUN-2017
4 AD. + 1 COPII -- v: 1 an si 8 luni

încărcat de pe telefon!

Studio Katia Nidri Lefkada

La începutul lunii Iunie am fost, a doua oară, in Lefkada.

De data aceasta, am ales cazarea in partea de est a frumoasei insule, in Nidri.

Despre studio Katia nu știam mai nimic, pe site-ul [***] este o prezentare sumara, iar la agenție mi s-a spus ca "nu a venit încă nici-un turist sa ne spună impresii despre studio Katia".

Studio Katia se afla foarte aproape de mare. Plaja este îngusta, ca mai in toată partea de est, cu pietricele si ceva nisip. La intrarea in apa sunt pietre. Proprietarii greci ai vilei sunt foarte amabili.

Am fost cazați la etaj, doua familii cu un copil de 1an si 8 luni. La rezervarea biletelor, solicitați reprezentantului [***] sa trimită scris proprietarilor greci daca aveți copii micuți, ca sa evitați cazări la etaj, o camera mică, lipsa unui patut, etc. La etaj ni s-au repartizat camerele nr. 4 si 8.

Camera 4, in care am stat noi, bunicii, cred ca e cea mai mică, nu încape un patut pentru copii. Nu exista dulap pentru haine, doar o comoda cu 3 sertare, deasupra căreia este un fel de cuier, cu umerașe "la vedere". Pat matrimonial, frigider, baia mică. In camera 8, a încăput si un patut, cam "la limita", este un dulap cu 3 uși încastrat in perete, camera e putin mai mare, de la balcon este o vedere frumoasa spre mare.

Cat despre chicinetă, pe site-ul [***] (dar si al altor agenții de turism) scrie ca este câte o chicinetă pe palier, uitând sa se precizeze ca cea de la etaj este foarte mică, are lungimea băii de la camera 4, iar Lățimea este mai mică de 1 metru. Găsiți tot ce va trebuie intr-o bucatarie, exista o plita electrică, dar nu încape decât o persoana in chicinetă, si e bine ca persoana sa fie mai supla. La același preț cazare / camera (ma refer la prețul agenției de turism), la parter este o chicinetă cat o camera.

Din fericire, vremea a fost minunata, iar Lefkada este o insula foarte frumoasa. Închiriați o mașina si mergeți la plajele din vest. Nu veți găsi nisip foarte fin, dar marea are o culoare de vis, pe care nu o veți putea uita.

Trimis de Luri1ana in 25.06.17 22:35:05
Validat / Publicat: 26.06.17 07:49:56
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în GRECIA.

VIZUALIZĂRI: 2522 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Luri1ana); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P06 ... vestul Lefkadei - o imagine de vis

webmaster45 [26.06.17 06:34:55] »

@Luri1ana: bun-venit în comunitatea AmFostAcolo.ro.

elviramvio [26.06.17 08:03:25] »

@Luri1ana:

Din pacate unele agentii nici nu cunosc cazarile cu care au contracte, asta-i realitatea. Tot e bine ca vremea a fost frumoasa.

Oana Vancu [29.07.17 12:46:19] »

@Luri1ana: multumim pt review. Foarte util, si eu merg in august tot acolo. Ai mai multe poze din camera?

Ai fost multumita de apa marii? La plaja poti sta doar pe o patura? Sau e cam incomod...

Luri1ana [30.07.17 08:08:28] »

@Oana Vancu: Studio Katia este foarte aproape de mare. In spatele vilei este o gradina cu trandafiri si apoi plaja cu pietricele. Eu am stat pe prosop de plaja, nu m-au deranjat pietricelele. Ceva pietre sunt si cand intri in apa.

Nu departe sunt câteva insule, peisajul este frumos, apa a fost acceptabila si la început de Iunie, acum cred ca este "ceai". Este linistita, valuri mari sunt in partea de vest a insulei.

Nu stiu cum arată celelalte camere. Baia este mică, spațiul pentru dus, mic si el. In camera este frigider, cel mai mic tot in 4.

Încercați sa evitați camera 4, este acceptabila pentru un sejur, daca nu va deranjează comparatia cu alte camere.

Referitor la curățenie, nu trebuie sa va faceți probleme. Lenjeria, prosoapele sunt ok, se face curățenie in camere, patronii greci sunt foarte amabili.

Eu am stat acum 4 ani in Agios Nichitas si am venit cu ceva reținere in est. Nidri este o locație frumoasa, ai unde sa te plimbi, este frumos si portul, de unde poți sa-ți alegi excursiile si chiar sa negociezi prețul...

Totuși, nu ratați partea de vest. Nici in Grecia nu veti găsi prea des acea culoare de vis a marii!

Oana Vancu [30.07.17 13:00:25] »

@Luri1ana: multumesc pentru raspuns da, vom merge si noi cu croaziera si am vazut ca e o statie de bus care te duce pe cateva plaje gen Vasiliki, si vom merge la cateva.

Luri1ana [30.07.17 19:47:40] »

@Oana Vancu: Daca nu închiriați mașina, încercați sa ajungeți cu transportul in comun la Agios Nikitas, cred ca trebuie sa schimbați in orașul Lefkada. Din Agios Nikitas se poate merge la plaja Milos pe jos, cam 20 de minute "peste deal". Se coboară mai dificil, dar merita. Cred ca se poate ajunge si cu barca, plecând de pe plaja din Agios, costa cam 3 EUR. Si la 2 Km de Agios, pe sosea, se ajunge la plaja Kathisma (se pare ca are stație si autobuzul). Sigur veți avea un sejur minunat! Grecia are tot ce trebuie pentru odihna si suflet.

elviramvio, Luri1ana, Oana Vancu
Alte impresii din această RUBRICĂKatia Apartments: