ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 10.05.2010
DIN: oradea
ÎNSCRIS: 17.03.10
SEP-2007

Ospitalitate

Mergand dinspre Huedin spre Padis intr -o excursie in satul Rachitele mi-a atras atentia o pensiune rosie care se numea Pensiunea Maria; urma intr-o luna sa serbam o aniversare a sotului meu.

Ajunsi acasa am intrat pe net si am facut o rezervare telefonica sa vedem cum este interiorul: restaurant, camere, personal, mancare si bai.

Ajunsi acolo ne-au intampinat proprietarii cu o palinca, afinata si apa minerala Borsec din partea casei dupa care ne-au aratat camera care e camera de aproximatv 16 mp cu baie proprie foarte curata. Ne-a facut o impresie buna am fost intrebati ce dorim sa servim la cina oferindu-ne 3, 4 variante de alegere, am ales mancare a fost delicioasa.

A doua zi dimineata am avut mic dejun delicios un mic bufet suedez realizat pt 2 persoane care cuprindea unt, gem, salam, oua, ceai, laptesi cafea. Dupa o zi ne-am facut rezervarea pt petrecere cu demipensiune.

Acum va scriu si tarifele pe persoana 40 lei camera, 10 lei md 20 lei pranzu si 15 lei cina.

A venit ziua petreceri am ajuns cu grupul de prieteni am fost asteptati de gazdele noastre care au facut tot posibilul sa ne simtim bine si le-a reusit din plin. Dar cum nu poti chefui 3 zile in continuu ne-am dus cu masinile la Cascada Valulul Miresei la Pietrele albe care iti ofera o priveliste superba.

Daca mergeti cu jeepuri va recomand sa urcati pe varful Mti-lor Vladeasa unde puteti cauta ramasitele avionului prabusit sau daca va plac drumetiile a fost un spectaculos, fascinant, linistitor o priveliste superba parca era un traseu uitat de civilizatie. Daca gasit ramasitele avionului prabusit indrumati-ne si pe noi. De 3 ani ne intoarcem cu placere de 2, 3 ori pe an in acele locuri mirifice si simple ale tarii noastre sa ne incarcam bateriile pt viata tumultoasa din orasul nostru.

Va recomand sa incercati si voi.

Trimis de mandi in 10.05.10 23:59:55
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în RĂCHIȚELE / VLĂDEASA [CJ]. A mai fost în/la: Sinaia Bran Borsa litorl

VIZUALIZĂRI: 3534 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (mandi); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
PUNCTAJ CRT: 1000 PMA (std) PLUS 1900 PMA (din 6 voturi)
  • rezervă o cameră la acest hotel, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 20.00 EUR pe cameră

pepsi70ro
    [11.05.10 07:19:36]

Interesante si utile impresiile tale, Intr-adevar sunt foarte multe pensiuni in Romania unde se pune suflet si acest lucru este apreciat. Mai ales cand preturile sunt mai mult decat acceptabile. Ma bucur ca v-ati simtit bine acolo, ai votul meu!

biancuta
    [11.05.10 08:10:12]

Adevarat, preturile sunt foarte bune, cu toate ca acum nu cred sa mai fie valabile. Utile informatiile tale. Un vot si de la mine.

[11.05.10 08:18:07]

Biancuta, n-am mentionat mai sus dar preturile sunt valabile am fost acolo acum doua luni.

biancuta
    [11.05.10 08:19:24]

Nu pot sa spun atunci decat ca sunt foarte bune. Multumesc pentru raspuns.

mario 110
    [11.05.10 09:01:01]

Padis? ce localitate e asta ca n-o gasesc pe harta? ati putea sa-mi indicati o alta localitate mai mare: Oradea, Cluj,...?

mirelab
    [11.05.10 09:05:17]

Incearca sa te orientezi cu ajutorul acestui site.

Vacante placute!

Dragoș_MD CONS. ONORIFIC AFA / ROMÂNIA
    [11.05.10 09:08:49]

pai de aia n-o gasesti, ca nu e (doar) o localitate, ci o zona (turistica). aici poti afla cum se poate ajunge la aceasta.

[11.05.10 09:31:09]

Localitata mai mare nu pot sa-ti indic, dar in Huedin mergi spre Fantanele si pe drum gasesti indicator de de Scrind Rachitele mergand mai departe ajungi in Padis

mario 110
    [12.05.10 08:47:46]

va multumesc frumos tuturor.

vacante placute!

Alina Morar
    [12.05.10 15:26:58]

La aceasta pensiune se ajunge de pe drumul dintre Huedin si Fantanele-Belis, la iesirea din Calata faceti dreapta spre Margau, Rachitele. Este indicator si cu IC Ponor. Padis nu e localitate, e zona turistica, parc natural in Muntii Bihor. Multe pensiuni gasiti si in zona Cascadei Valul Miresei, pe valea Stanciului.

[19.08.10 15:26:28]

Epava avionului prabusit trebuie cautata pe Varful Vladeasa, in zona dintre Cabana Vladeasa (circa 1400 m altitudine) si Statia meteo aflata chiar sus pe varf, care are 1836 m altitudine.

Din Rachitele se poate merge pe jos la cabana, drumul nu e greu dar e lung, circa 10-12 km/4 h de mers lejer... acces mai lejer - pana la cabana - pentru masini (preferabil de teren) este prin Rogojel, un sat aflat ceva mai aproape de Huedin.

[19.08.10 18:40:10]

dartax, iti multumesc sambata avem rezervare si mergem in cautare iar daca il gasim va dau coordonatele gps.

[25.08.10 12:32:54]

Sa mai mentionam ca pensiunea este proprietatea familiei Boc ? De ea se ocupa sora, cumnatul si parintii Primului Ministru...

[25.08.10 12:46:22]

Adaugat site-ul web in pagina "de baza" a pensiunii, multumiri -- de data asta - @ dartax

off-topic: m-a amuzat acel "Bine a-ti venit" (sublinierea imi apartine) de pe site-ul pensiunii.

[01.09.10 16:43:30]

Pentru webmaster, se poate muta/crea la sectiunea Rachitele, satul natal al lui Boc ? Aici sunt multe pensiuni si ar fi mai usor de grupat toate la un loc...

Alina Morar
    [01.09.10 17:01:38]

@DARTAX

Ai fost cu masina la Vladeasa? Cat e din Rogojel? Ce se poate face acolo?

[02.09.10 16:12:34]

Nu am fost cu masina pentru ca nu m-a interesat, eu merg la Vladeasa de la Rachitele pe langa Pietrele Albe, drumul e foarte frumos ... Din Rogojel practic se trece prin sat si ajungi aproape de Cabana, drumul este destul de bun, astfel ca am vazut cateva masini la cabana, o distanta aproximativa ar fi de circa 15 km din Scrind-Frasinet pana la Vladeasa. La cabana (site-ul oficial este: http://cabanavladeasa.brinkster.net/) se poate manca bine, au camere comune ieftine si altele mai mici mai scumpe, vara se poate urca pe varf la statia meteo de unde privelistea este deosebita, fiind cel mai inalt punct al zonei; iarna se schiaza dar inca nu s-a construit ceva specific ... de la cabana se poate pleca in drumetie spre: Rachitele, drumul coboara non-stop pana la cascada (circa 2-3 ore, depinde de cate afine mancati pe drum), se poate merge spre Padis (10-12 ore, drum foarte frumos) sau spre Stana de Vale (am dormit o noapte la Valea Draganului, e prea departe intr-o zi); mai aproape se afla la circa 1 ora de mers la vale Pietrele Albe, niste stanci uriase unde se poate face un circuit pe sus, ceva catarare si vizita o pestera. Iarna, prin ianuarie parca, la Cascada Rachitele are loc Cupa Rachitele la catarare pe gheata, ceva deosebit de fain ...(http://www.cuparachitele.ro/) au si un site oficial, sper ca am voie sa-l public...

Alina Morar, biancuta, dartax
    Alte impresii din această RUBRICĂPensiunea Maria [Răchiţele]: