ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 09.05.2010
ÎNSCRIS: 09.01.10
FEB-2008

Către satisfăcător

Londra, de ziua indragostitilor

Am plecat de la Budapesta, agentia tur- operatoare era de aici, cumparand bilete de la o agentie din Romania si ne-am trezit singurii romani dintr-un mare grup de unguri.

Cazarea a fost la hotel Berjaya Eden Park Hotel de 3*, pozitionat foarte bine langa o strada comerciala deschisa pana tarziu in noapte, cu multe restaurante chinezesti, arabesti, indiene, pakistaneze, cu preturi si oferte mult mai bune decat in restul orasului si multe magazine amintind de cele deschise vara pe litoral, cu tot felul de chici-uri care sa-ti aminteasca ca ai fost acolo.

Aproape era si statia de metrou, autobuzele tipice Londrei opreau pentru celebrul tur londonez, Oxford Street si Hyde Park, erau in apropiere. De asemenea la marginea parcului era Memorialul Albert în Kensington Gardens, la nord de Royal Albert Hall. Acesta a fost comandat de Regina Victoria in memoria soţului său, Prinţul Albert, care a murit de febră tifoidă în 1861. Memorialul a fost proiectat de Sir George Gilbert Scott, în stil gotic. Deschis în 1872, Memorialul conţine o statuie a lui Albert ce are o suprafata de 176 metri, construirea lui a durat peste zece ani. La colţurile exterioare zonei, există sculpturi alegorice: patru grupuri reprezentând, arta şi ştiinţele victoriene (agricultură, comerţ, inginerie şi de fabricaţie) şi patru grupuri reprezentând Europa, Asia, Africa şi America adica fiecare continent, inclusiv cate un grup etnografic cur mai multe personalităţi şi a unui animal de talie mare. (O cămilă pentru Africa, un bivol pentru cele două Americi, un elefant pentru Asia şi un taur pentru Europa. ). O sa pun poze ca sa vedeti despre ce e vorba. In concluzie memorialul este complex si este dedicat unei "vieti traite in favoarea binelui public. "

Hyde Park, e frumos cu copaci, fara tufisuri, "nu te pandeste nimeni ", intins, cu toalete si loc de joaca pentru copii, gazon, te poti plimba linistit, multi londonezi fac aici jogging.

In parcul Kensington central veti descoperii statuia lui Peter Pan.

Sa revin la hotel, camera micuta, cu pat dublu, fierbator de apa, ceaiuri, cafea, aprovizionate zilnic, draperii, n-am vazut calorifere, dar nu era frig. Holurile inguste, lift micut, daca suferiti de claustrofobie nu va cazati aici, pentru ceilalti va fi ceva clasic pentru stelele avute. Salonul pentru masa era cochet cu scaune in stil tudor, cu tapiterie rosie destul de placut. Micul dejun era continental, tip bufet suedez cu fasole si carnaciori sa prinzi puteri, asa, de dimineata. Despre celebrul ceai londonez nu pot sa spun decat ca am baut mult mai bun in alte tari, deci constatati singuri, doar ritualul "i-ti ia fata".

Londra ca si capitala mi s-a parut cea mai frumoasa din cate am vazut, deosebit de curata, organizata, supravegheata video, ceea ce i-ti da un teribil sentiment de siguranta ca turist strain. Am observat afise cu amenzi pentru cei cu animale de companie de 1. 000 lire sterline.

Turul a fost cel clasic stiut de toata lumea: Turnul Londrei, Westminster Abbey, Trafalgar Square, Hyde Park, Catedrala St. Paul, Big Ben, Tamisa, Ochiul Londrei in prima zi. Catedrala Winchester este una dintre cele mai mari catedrale din Europa si cea mai lunga structura gotica din Europa, fiind un obiectiv turistic foarte important si popular. Aici se gaseste si mormantul lui Jane Austin, dar catedrala a servit si ca decor pentru filmul Codul lui Da Vinci. Tot aici puteti vedea mormintele mai multor regi saxoni, precum William Cuceritorul.

La un pret mare a doua zi, am fost la Castelul Windsor (95 lire cu transport si bilet inclus de persoana). Castelul Windsor este cel mai mare și cel mai vechi castel locuit din lume.

Împreună cu Palatul Buckingham și cu Palatul Holyrood din Edinburgh face parte din reședințele principale a monarhilor britanici din Casa de Windsor. Castelul este situat în centrul orașului Windsor din comitatul Berkshire, Anglia. Sub clădirea castelului curge Tamisa care face legătura pe apă cu Londra. Regina Elisabeth II petrece aici frecvent sfârșitul de săptămână, unde primește și vizite oficiale sau private a unor miniștri sau șefi de state. Conform izvoarelor istorice castelul datează din timpul lui Wilhelm Cuceritorul. Construcția castelului, garnizoanei, fortăreței, închisorii și părții locuite fiind coordonată direct de unii monarhi englezi. În timpul războaielor purtate de Anglia, castelul este bine întărit și apărat, aceste măsuri strategice se pot observa și azi. In interior veti gasi magazine cu obiecte apartinand manufacturii patronate de casa regala (de exemplu copii ale coroanei regale de la 14 lire in functie de marime). Scoala regala, ST. George's, capela regala, parcul, ce mai o zi intreaga o puteti pierde aici.

O alta excursie frumoasa, de asemenea am facut-o tot la un pret similar cu cea de la Windsor la Hampton Court Palace. Henric al VIII-lea, cu nenumaratele lui neveste (6, din care 2, a decapitat), bucataria lui uriasa care putea hrani 600 de persoane, cea mai mare sala medievala si de teatru, picturi istorice din colectia regala. Veti gasi si o crama, regele era macau, vicios, avea si vita de vie din care se mai pastreaza si astazi un coltisor, unde vanzatoarea ne-a recomandat, romani fiind si ea avand o buna impresie despre noi, vinul rose, pretul era destul de mare, dar ce mai conteaza daca vrei sa te "simti " ca si Henric VIII. Aici veti simti atmosfera regala doar plimbandu-va sub copacii seculari.

Soferii englezi erau extremi de punctuali, doamne-fereste sa intarzii, un minut ca i-ti faceau observatii. A-ti vazut taxiurile londoneze? sunt negre, au geam despartitor de sofer si 4 locuri, cate 2 fata in fata. Datorita lor ajungeam in oras in timp util cat sa mai batem si magazinele.

In alta zi am luat la picior, respectiv metrou Londra. Metroul e fantastic, bine organizat, curat, ma distrau gumele de mestecat lipite pe jos, nenumarate pe care nu le-au putut curata (trebuia sa aiba si ei ceva nerezolvat nu? ma refer la curatenie). La statia Trocadero aveau magazine, toalete si discoteca, muzica la maxim. Pretul cartelei de metrou pe o zi, pe toate liniile era cat 2 abonamente pe 2 linii pe o luna la noi.

Am batut si zona artistica a Londrei, dar eram prea obositi pentru a intra la spectacole. Muzeul Kensington, merita de asemenea vizitat, veti gasi magazine care vand copii dupa bijuteriile, rochiile printesei Diana.

Deci Londra, circulatie pe dreapta, autobuze cu etaj rosii, taxiuri negre, politia calare, londonezi cu alura de lord, dar la brat cu negrese, englezoaice care in februarie umbla cu balerini si fara ciorapi, merita oricand, deci bucurati-va de frumusetile pamantului!

Trimis de ARA in 09.05.10 20:52:19

VIZUALIZĂRI: 3340 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (ARA); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Hotelul Berjaya Eden Parc, Londra.

georgiana
[09.05.10 22:17:34]

Mi-a placut, ai scris extraordinar, de parca ai venit ieri de acolo! Cu joggingul da, asa e, parca-s nebuni alearga prin ploaie in colanti scurti sau in sort si cand e frig, nu doar prin parc, ci si pe diferite strazi!

Nu ai scris nimic special de Ziua Indragostitilor-cum se sarbatorea in Londra?

Ai vazut foarte multe lucruri in 5 zile! Astept pozele...

un vot din partea mea!

valentina
[09.05.10 22:31:41]

Un vot si din partea mea pentru review si...asteptam pozele !

lizuk
[09.05.10 22:46:34]

La doi ani distanta, am repetat si noi vacanta voastra: Valentine's Day la Londra.

Am stat tot 5 zile, si am ramas cu aceeasi impresie: ca Londra e cea mai frumoasa capitala din (cele 12) cate am vazut pana acum si ca aici sunt oamenii cei mai rezistenti la frig din cati am intalnit.

Nu am apucat sa vad nici o pregatire speciala pentru aceasta zi, inafara unei inimi mari si rosii pusa la intrarea la London's Eye. Si nu am apucat sa iesim deloc din Londra, cum vad ca ati facut voi...

[09.05.10 23:22:44]

ARA, am atasat aceasta melodie, putem schimba daca doresti!

[10.05.10 08:44:37]

mutat la "Excursie Londra", unde mai sunt astfel de review-uri de calatorie. sters noua sectiune creata.

ARAAUTOR REVIEW
[12.05.10 23:33:54]

georgiana, se sarbatorea, erau multimi de tineri, concerte in aer liber, reporteri care luau interviuri, noi ne-am pupacit in viteza in piata si am fugit la metrou, ritmul a fost infernal, muzeele se inchideau devreme si noi voiam sa vedem cat mai multe......

ARA, georgiana, lizuk, valentina
Alte impresii din această RUBRICĂDescoperă Londra: