ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 19.06.2018
ÎNSCRIS: 25.09.11
JUN-2018
3 AD. + 1 COPII

Am plecat din Bucuresti cu oarecare stringere de inima. Ce vom face niste zile in Delta, eu nefiind chiar genul de persona care sa ma lupt cu tintarii si canalele Deltei.

Doamna Ileana ne-a a facut rezervare la o salupa a firmei Travel Delta Star. Initial, ma intrebam de ce nu am mers cu Navromul, ca sa ne plimbam ceva mai mult. Dupa o ora de mers, pe canalul navigabil Sulnina, mi a dat seama ca o ora chiar a fost indeajuns.

Pensiunea e foarte cocheta, iar conditiile de cazare sunt foarte bune. Ce sa spun despre personal... Oameni inimosi, prietenosi care se culca spre dimineata si se scoala la prima geana de lumina. Totul pentru ca turistii, sculati la ora 7, sa primeasca tot ce au nevoie. Din pacate sunt si oameni care ii trateaza cu oarcare distanta... Pacat, caci Luminita, Camelia Eugen si Anca chiar ne fac sederea, in Delta, mult mai placuta.

Micul dejun, mai mult decit indestulator satisface exigentele oricui. Cafeaua e delicioasa si iti este adusa cum de te ai asezat la masa.

Exista un frigider cu bautruri nealcolice si bere din care te poti servi fara sa te urmareasca cineva. Se merge pe incredere si exista o foaie de hairtie pe care fiecare isi trece, in dreptul camerei, ce a luat.

Camerele sunt frumoase si confortabile si nu s-a pus probelma unor disfunctionalitati la AC ori apa calda... Lenjeriile si prospapele sunt impecabile si, desi ni s-a propus schimbarea lor, am considerat ca nu este cazul, intr un timp atit de scurt.

Noi am ocupat un apartament. Camera principala are un pat matrimonial, generos, iar cea mai mica are o canapea pe care incap, lejer, un adult cu un copil sau doi copii mai mari.

Revenind la dejun si cina... Doamnele care se ocupa de masa, trebaluiesc toata ziua si ofera delicioase feluri de mincare. Cit am stat acolo am mincat ciorba de periosoare de peste, bors de peste si ciorba de somn. Pestele pentru felul principal a fost prajit, fript sau pane, dar intotdeauna in cantitati pantagruelice. Am mincat si musaca de salau, si chiftelute si bineinteles icre. Acestea nu seamna cu nimic din ce am mincat pina acum... atit au fost de bune!

Gazdele ne-au pregatit prajitura cu visine, tort de crema de zahar ars si placinta cu brinza dulce... Bine ca mai plecam cu barca, pentru ca altfel nu ne mai ridicam de pe scaune.

Pentru cine nu se indura sa plece de la pisciuna... poate sa se relaxexe pe deplin... linistea fiind "stricata" doar de cite un cuc sau o libelula.

Nu ratati mersul cu barca pe canale, caci linistea pe care o dau acele locuri nu se poate compara cu nimic!

A... si gazda... sa nu uitam de gazda! Ileana este o persoana exterem de prietenoasa si superenergetica: sare ca arsa sa mai puna un cos de piine, sa mai ridice de pe masa ceva, ceva ce e de prisos, sau sa te imbie sa mai gusti o bucata de peste.

Asa ca tot ceea ce pot spune este ca... saptamina viitoare as pleca, din nou, la Eden!

Trimis de Margareta Maria in 19.06.18 11:19:24
Validat / Publicat: 19.06.18 18:39:01
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în CRIȘAN. A mai fost în/la: litoral, munte

VIZUALIZĂRI: 1665 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Margareta Maria); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

[19.06.18 18:38:51]

Câteva fotografii realizate de voi acolo ar fi mai mult decât binevenite — atât ca ilustraţie a textului, cât şi ca informaţie utilă, ele fiind căutate, apreciate (şi solicitate) de cititorii interesaţi în această destinaţie... Poţi folosi linkul amfostacolo.ro/pic_addnew ... 96&ridAnt=86531

• Alte impresii din această RUBRICĂPensiunea Eden:

• pagină generată în 0.044708967208862 sec