ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 07.05.2010
ÎNSCRIS: 11.04.08
JUN-2009

Hotel inbunatatit

Am stat si eu aici in iunie 2009.

Hotelul este amplasat chiar la intrarea in Mamaia dinspre Constanta, langa plaja, la 2-300 metri de Satul de Vacanta, la 3-400 m de Aqua Magic.

Cladirea hotelului este una veche, de pe vremea "raposatului" cu arhitectura de bloc de nefamilisti, cu 3 etaje si parter, impartita in doua proprietati. Jumatate se cheama Hotel Bavaria Blu si cealalta jumatate este ocupata de Hotel Dacia Sud.

Am sa fac putina comparatie acum cu Bavaria pentru ca orice turist o va face la primul contact vizual, diferenta de aspect fiind evidenta (cel putin cea exterioara).

Bavaria Blu are un aspect exterior mai atractiv in timp ce Dacia Sud este varuit simplu si curat. In plus la Bavaria exista si o piscina exterioara pe partea cu plaja.

Desi ravneam in sinea mea sa fi mers la Bavaria Blu, dupa ce am intrat la receptia Dacia Sud, mi s-a luminat fata. Totul era curat, renovat, aranjat si superior fata de imaginea exterioara.

Formalitatile de cazare au durat putin si am primit cheia repede (e drept ca eram la inceput de sezon si nu era inghesuiala).

Jumatate de hotel are camere cu vedere spre mare, cealalta jumatate cu vedere spre parcare si alte hoteluri din spate.

Camera mea a fost curata, cu mocheta pe jos, cu frigider, TV, Baie cu cada si Balcon. Nu am avut aer conditionat dar pentru luna iunie temperatura in camera a fost ok.

Sigurul aspect pe care l-as putea reprosa ar [fi] suprafata mica a camerei dar nu m-a deranjat intr-atat incat sa il vad ca pe un inpediment. Si inca ceva - vedeti ca sunt unele camere chiar deasupra platformei restaurantului. Pe cat posibil evitati-le pe aceastea daca va deranjeaza vederea spre acoperisul cu bitum al terasei sau faptul ca hotii pot intra usor in balcon si daca ati lasat usa deschisa la camera, va puteti trezi cu surprize.

La masa primesti bonuri valorice si comanzi din meniu.

Mancarea este buna (nu mai tin minte ce am mancat; daca ar fi fost ceva neplacut sigur as fi retinut), restaurantul si terasa sunt curate.

Vacante placute tuturor!

Trimis de markator in 07.05.10 11:56:17

VIZUALIZĂRI: 4862 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (markator); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
  • AŢI PUTEA rezerva o cameră aici, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 50.00 EUR pe cameră

acapulco
    [07.05.10 17:16:56]

Camere mici gasim si la pensiuni , iar hoti de asemena pe intregul mapamond noi dece sa facem o exceptie.

Dar galagie de la restaurant nu se auzea daca erai la etajul 1 si deasupra lui??

markatorAUTOR REVIEW
    [10.05.10 11:48:02]

Atunci cant cunosti situatia, poti vedea punctele slabe si in consecinta ai posibilitatea sa iei masuri.

Eu unul am o oarecare retinere fata de etajul 1 din orice cladire tip bloc de cand stateam cu chirie intr-un apartament si m-am trezit cu un hot care a intrat pe balcon, apoi pe geamul deschis ce dadea in bucatarie si a iesit pe usa cand a auzit ca este cineva in casa (dar asta e o chestiune subiectiva si personala).

Nu am stat la etajul unu. Nu stiu sa spun daca se auzea galagie de la restaurant (eu nu am auzit de acolo), dar nu este exclus.

Galagie mai era din cand in cand la modul general.

Spre exemplu de la ATV-urile de pe aleea dintre hotel si plaja.

Dragoș_MD CONS. ONORIFIC AFA / ROMÂNIA
    [10.05.10 12:21:17]

@markator, pot sa te asigur ca am fost nevoit odata, cand s-au hotarat bunii mei vecini sa inceapa sa incuie usa de la intrarea blocului (fara insa a oferi tuturor locatarilor macar cate o cheie) sa ma catar pe balcoane pana la etajul IV. si nu mi-a fost deloc greu! asadar, te sfatuiesc sa-ti revezi strategia in privinta nivelului sigur antiefractie al unui bloc!

markatorAUTOR REVIEW
    [10.05.10 13:21:56]

Acum ce sa mai zic, nimic nu e infailibil cand vine vorba de hoti. Am exprimat parerea mea (am si specificat ca e subiectiva).

Tot ce va doresc este sa plecati in excursii/sejururi cu voie buna si fara griji si sa va intoarceti la fel.

abbilbal*
    [11.07.10 20:53:56]

De regulă excursiile sunt pentru relaxare, dar, din nefericire, uneori devin un calvar din cauza unor evenimente neprevăzute şi să te ferească Dumnezeu de lotrii la drumul mare. Sunt oameni fără scrupule care au o tehnică deosebită în a uşura omul de tot ce are.

Dar să ne rugăm lui Dumnezeu să ne asigure excursii lipsite de evenimente neplăcute şi după ce ajungem acasă să ne amintim cu plăcere de locurile pe unde am fost.

abbilbal*, acapulco, markator
    Alte impresii din această RUBRICĂDacia Sud Hotel: