ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 04.08.2008
  • GR. VÂRSTĂ: 20-30 ani
    DIN: Arad
    ÎNSCRIS: 04.08.08
    JUL-2008

M-as intoarce maine chiar :)

Salutare tuturor, m-am intors ieri din Corfu si vreau sa va redau impresiie, inca in starea calda :).

Drumul l-am parcus cu masina personala pe itinerariul Arad - Timisoara - Moravita - Pancevo - Belgrad,apoi pe autostrada E75 si in fine autostrada Egnatia Odos E90. Traseul e putin mai dificil pe portiunile de pe E90 unde nu este gata autostrada, incepand cu cativa zeci de kilometri inainte de Ioanina.

Daca la dus am luat-o prin Belgrad, la intoarcere am testat o varianta mai lejera pe care o recomand cu caldura: cam cu aprox 65 km inainte de Belgrad se iasa de pe autostrada, la indicatorul Smederevo / Ralja / Kovin si se trece podul peste Dunare. Distanta - cam 21 km. Apoi de la Kovin, prin Bavaniste pana la Pancevo, aprox 34 km; apoi Pancevo - Vrsac 66 km, Vrsac - Moravita 14 km.

Mare atentie cand traversati Macedoniei la limitarile de viteza. Stau "plaiesii" dupa curba si te masoara cu pistolul! Cartea verde este primul lucru de care te intreaba!

Traversarea cu feribotul costa 35 Euro masina si 8 euro de persoana.

In Corfu am fost pe cont propriu si am avut cazarea in localitatea Ermones pe coasta de vest a insulei, intr-o vila cu 4 apartamente cu 2 camere, baie, hol, bucatarie (super utilata), AC, totul cu 65 euro/zi. Un lucru intersant, s-a nimerit ca sa fim singuri in toata vila pe tot sejurul. Proprietarii au fost foarte prietenosi si amabili. Chiar am primit produse proaspete din gospodaria lor - oua de casa, cartofi, ulei, mirodenii. Daca cineva e interesat de locatie pot oferi adresa cu nr.telefon - FRIDERIIKI AVLONITI, VATOS, CORFU. Telefon prefix local 26610, 94658. Mobil 6970446264. Bineinteles cu prefixul Greciei in fata. Nu mai stiu din cap daca e 30 sau 36!

Preturile la mancare variau in general de la 7 euro o pizza, 7 euro spaghetti carbonara, 8 euro un gratar. Bineinteles ca acelasi gratar il puteai cumpara mai incolo si cu 17 euro. In supermarketurile din orasul Corfu, cotletul de porc in jur de 5 euro per kg; o franzela 1.4 euro. Untul este mai scump, 2.9 - 3.5 euro un pcahet de 250g. Fructe: piersici 1.2 euro, pepene 1euro, lubenita 0.5 euro, struguri intre 2 si 3.5 euro.

Despre locurile vazute si recomandate, va pot spune ca in general m-am miscat pe coasta de vest. Am folosit mai mult plaja de la Glyfada, care era la 4 km de Ermones, plaja lunga si cu nisip .Recomandata si pentru cei cu copii mici deoarece este apa mica pe distanta mare. Apa calda.Tot in zona este si plaja Kontogyalos asemanatoare cu Glyfada.

Alta loc interesant este Mirtiotisa, unde sunt doua plaje, din care una pentru nudisti. Drumul la coborare spre plaja la un moment dat se strica si este numai piatra! Privelistea in schimb este tare frumoasa.Trebuie mers nu chiar de dimineata ca inca este umbra si cam racoare.

Alt obiectiv vizitat a fost Paleokastritsa. Peisaje superbe, plaja cam pietroasa, apa rece. Daca treceti prin zona, la iesirea din localitate sa nu ratati sa urcati spre Lakones, de unde vi se deschide o priveliste minunata la Bela Vista, apoi continuati pe drumuri de munte pana la Aggelokastro - unde este o cetate veche care merita vazuta.

Am mai vizitat si Agios Gordis, unde am dat peste multi romani. Benitses pe coasta de est. Aici plajele sunt foarte inguste si cu pietricele. Recomand in Benitses taverna Flogas, cu chelnerite din Romania. In zona recomand a se vizita si Palatul Achillion. Intrarea daca nu ma insel 7 euro adulti si 5euro pentru copii si studenti.

Daca cineva este interesat de o plaja lunga de cativa km cu nisip, nu atat de aglomerata, cu un peisaj semi-salbatic mai deosebit, recomand Plaja Chalikounas. Cel mai simplu se ajunge de pe coasta de est prin Benitses, Moraitika, apoi directia spre Agios Mattheos; apoi urmariti directia Lake Korrission, Halikounas Beach.

Tuturor celor cu destinatia Corfu: drum bun si concediu placut!

In masura in care stiu va stau cu placere la dispozitie.

Trimis de ticomatic* in 04.08.08 11:46:31

VIZUALIZĂRI: 2763 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (ticomatic*); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
    PUNCTAJ CRT: 1000 PMA (std) PLUS 200 PMA (din 1 vot)

bogdan
    [09.01.09 07:53:16]

daca mai citeste cineva p-aici si are habar, il rog sa-mi spuna si mie CARE SE MERITA MAI MULT CORFU SAU THASSOS? multumesc

indiralisa_26
    [26.01.09 23:28:24]

o intrebare: daca merg la inceputul lui iunie cum e vremea? merge de plaja?

bek*
    [10.03.09 14:33:07]

Bogdan , eu am fost in ambele si sincer recomand Corfu, este o insula unde chiar ai ce vedea , destul de animata. Eu mergand cu masina personala , am umblat mult, recomand Plaja Glyfada cu nisip super fin si multe fete frumoase, Palatul printesei Sisy in Achilon paremi-se.

Nu ratati Aqua Land dupa ora 14 - este mai ieftin, daca 34 E sunt prea multi ptr toata ziua. In Paleokastrita - panorama super tare cu o plaja cam cu prea multe pietroaie dar face toti banii.

Mergeti in Vechiul Corfu la Cetatea Bizantina, dar sa nu va uitati costumul de baie ptr ca se poate face plaja, exista o trecere mai exact un tunel sapat in stanca care va duce exact la mare, este superb.

Eu am stat 2 saptamani in Corfu si am fost cazat in Gouvia, o statiune foarte incendiara noaptea , aici gasiti cluburi si veti avea multe nopti albe. Va recomand sa evitati hotelurile de 3* (si asta nu o spun ptr ca sufar eu de fitze ...nici gand...dar veti constata ca mancarea de dimineata va fi aceeasi tot sejurul, la hotelurile cu demipensiune o sa va treziti ca nu veti beneficia de meniul cu specialitati si ptr ca suntem romani turisti avem regim special de meniu impus , adica mancam ce ne dau corfiotii... sau la alegere din 3 meniuri in cel mai fericit caz. ... (am prieteni care si-au luat-o rau la 3*), camerele sunt mici prin natura lor la greci, curatenie mai rar ....si cei care au mai fost stiu ei cam ce inseamna 3* , nu vreau sa ma intelegeti gresit, dar merg in grecia si de 3 ori pe an daca am ocazia. Am vazut multe locuri frumoase si ma reintorc cu placere sa le vad de cate ori am ocazia, Grecia are ceva special si sincer anul acesta vreau sa mai ajung o data in Corfu sa vad Canal D'amor si inca cateva lucruri care mi-au scapat in 2008.

Ptr cei care merg cu masina personala puteti alege ca traseu Grevena, este super tare, plin de serpentine , veti simti adrenalina....dar e si un drum lung si ff obositor.

Va doresc distractie placuta tuturor , o vacanta de vis si cu siguranta cand ma voi intoarce din Italia in iunie ....nu voi rata sa trec prin Corfu...!!!

bek*
    [10.03.09 14:39:38]

indiralisa_26, merge plaja in iunie, eu am fost acum 3 ani pe 14 octombrie si erau 30 C, asa ca mergi fara probleme, vacanta placuta

indiralisa_26
    [12.03.09 10:08:25]

multumim, bek, pt informatii!

ralumoldoveanu
    [25.06.09 19:51:56]

salut!

intentionez sa merg si eu prietenul meu in vacanta in Corfu. Va rog sa-mi spuneti cam cati bani de cheltuiala ar fi bine sa avem la noi.

Multumiri!

ada000
    [30.07.09 09:14:43]

Imi poti spune si mie cat costa intrarea la Aqua Land? ?

ada000, bek*, bogdan, indiralisa_26, ralumoldoveanu
    Alte impresii din această RUBRICĂVacanța în Corfu: