ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 02.09.2021
AUG-2021
Cuplu
EXCELENT

încărcat de pe telefon!

Corfu, între munte și mare

După experiența plăcută din Thassos și fermecați de toate priveliștile de acolo, anul acesta am ales Corfu sperând să găsim peisaje la fel de frumoase și oameni la fel de ospitalieri.

După multe dispute am ales să ne cazăm in Ipsos aici având mai multe opțiuni pentru a ne putea deplasa cu ușurință pe insulă. Pentru a ajunge în Corfu am optat pentru transportul cu avionul, fiind mai puțin obositor decât cel cu mașina deși aceasta ar fi extrem de utilă pe insulă.

Ca hotel am ales Ipsos di Mare cu demipensiune. Deși am citit numeroase recenzii nesatisfăcătoare noi ne declarăm multumiți. Camerele sunt decente iar curățenia zilnică si schimbul prosoapelor nu au lipsit in nicio zi. Personalul hotelului a fost foarte amabil, ne-au ajutat cu informații referitoare la orarul si rutele ptr Green bus, au fost foarte rapizi si au ținut cont de solicitările noastre (pahare in camera, umerașe) iar la plecare ne-au ajutat sa găsim cea mai ieftină varianta de taxi (35€). In ceea ce privește mâncarea singurul minus îl pot pune doar pentru cină unde mâncarea nu a fost foarte diversificată însă nu ne-a deranjat deoarece prânzul îl luam in jur de ora 16 in zona in care ne aflam iar seara venea doar cu o completare.

Ziua 1.

In prima zi am ales sa vizitam Ipsos. Am lăsat bagajele si am pornit in căutarea unui restaurant ptr micul dejun. In apropiere de Ipsos di Mare se află Tiffanys bar Ispos. Cu doar 5€/pers am mâncat un mic dejun delicios.

Am verificat toate colțioarele din Ipsos și am ales o agenție cu prețuri ok cu care am ajuns in Glyfada și in croaziera Paxos-Antipaxos- Blue Caves.

Peisajul din Ipsos este superb la apus. Plaja este cu pietricele iar apa este foarte liniștită.

Ziua 2

Prin agenția din Iposos am achiziționat bilete către plaja Glyfada (10€/persoana, preluare la ora 10 din Ipsos - întoarcere la ora 17, cu autobuzul).

Plaja este superbă, este singura plaja cu nisip fin pe care am poposit ziua întreagă. Apa a fost foarte calda, câteva valuri insa in extremitățile plajei apa era foarte liniștita si am reușit sa facem cunoștință cu câțiva peștișori.

Ziua 3

Urmatoarele 3 zile le-am petrecut explorând insula cu un scuter. L-am închiriat din Ipsos, 20€/zi iar un plin ajungea la 6€. Am avut nevoie doar de 3 plinuri. Deci, un total de 78€ ptr 3 zile.

Am început prin a vizita partea de nord. Prima oprire a fost in Barbati, apoi Kassiopi, Acharavi, Roda, Sidari.

Am plecat cu gândul să rămânem in Sidari însă am fost complet dezamăgiți de acesta plaja foarte lăudată. Canal d’amour a fost următorul punct pe care ne-am dorit sa îl vedem. Dezamăgiți și aici. Foarte multă lume instalată cu umbreluța aici... stricând toată frumusețea locului.

M-am placat mai departe spre Afionas, Porto Timoni. Pentru a ajunge aici a fost nevoie de 15 minute de mers pe jos însă priveliștea îți taie răsuflarea. Merită din plin.

După atât de mult cutreierat am decis sa ne oprim in Palokastritsa și am ales plaja Agios Spiridon. Un golfuleț mirific cu apă foarte lină si limpede, plaja cu nisip fin.

Ziua 4

Am placat dis de dimineața spre sud - Benitses - Moraitika. Am decis sa ne oprim doar aici și sa nu mergem mai in sud. Următoarea oprire a fost pe plaja Agios Gordios însă am fost destul de dezamăgiți deoarece valurile erau extrem de mari. Am fi vrut sa rămânem aici însă ne-am continuat drumul. Pelekas a fost urmărirea oprire, valurile la fel de mari însă satul este superb. Liniștit, pitoresc, străduțe mici și colorate.

Obosiți și doritori de o baie în mare am oprit pe plaja Liapades unde am găsit o apa așa cum de doream limpede și lină dar cu pietricele. Am petrecut doua ore aici după care am decis să mergem către plaja Rovinia. Mi-am dorit foarte mult sa ajung aici și a meritat din plin. Am prins apusul aici. Drumul nu este accesibil cu mașina. Exista parcare iar apoi 5 minute de mers pe jos. Plaja nu este amenajată însă este incredibil de frumoasă.

Ziua 5

Paleokastritsa ne-a plăcut cel mai mult așa ca am decis ca in ultima zi cu scuterul să mergem

tot acolo și să explorăm zona mai bine. Ca plaja am ales tot Agios Spiridon. Am urcat spre mânăstire și un view point. Superb!

Ziua 6 - Croaziera Paxos-Antipaxos-Blue Caves

Am achiziționat biletele de la agenția care ne-a ajutat sa ajungem și in Glyfada. Majoritatea croazierelor erau 35€, noi am reușit să obținem bilete cu 28€ iar lucrurile s-au desfășurat astfel:

- preluare din fața hotelului la ora 7:45 cu autobuzul pana in Corfu Town

- plecare la ora 9:30 cu barcă

- ne-au fost prezentate punctele importante din Corfu (palatul Achillion, Lefkimmi, Kavos)

- am ajuns in jurul orei 11 in apropiere de Paxos

- opriri in Blue Caves

- oprire de 40 minute in Antipaxos pentru bălăceală

- la ora 13:00 am ajuns in Paxos și am avut la dispoziție 3 ore in care sa cutreierăm străduțele din Paxos

- am ajuns in Corfu Town in jur de ora 19:00

Pentru noi acesta excursie și-a meritat bănuții cu vârf și îndesat. Cei de la Saroos Cruises au fost ‘’ de vină’’ pentru aceasta experiență.

Ziua 7

Am decis sa petrecem ultima zi pe plaja Barbati care se afla la 15 minute distanță cu autobuz de Ipsos. Plaja este cu pietre însă apa este exact ce trebuie. Aici șezlongurile au fost 12€. Apusul ne-a găsit in Corfu Town. Ne-am fi dorit sa explorăm mai mult străduțele înguste însă a trebuit sa ne mulțumit cu 3 ore doar. Am luat cina la restaurantul Limoncello. Servirea a fost de calitate iar mâncarea pe cât de aspectuoasă pe atât de delicioasă. A fost singurul loc din excursia noastră in care am primit starter și desert din partea casei. Se pare ca mulți grecii au renunțat la acest obicei.

În cazul în care vom reveni, opțiunea noastră de cazare va fi Paleokastritsa.

Suntem foarte multumiți de acest concediu. Corfu are multe de oferit.

Sper ca acest review să vă fie de folos!

Trimis de glc.alexandra in 02.09.21 08:31:58
Validat / Publicat: 02.09.21 09:25:31
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în GRECIA. A mai fost în/la: Thassos

VIZUALIZĂRI: 27882 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (glc.alexandra); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

[02.09.21 08:55:55]

@glc.alexandra: bun-venit în comunitatea AmFostAcolo.ro.

Ca hotel am ales Ipsos di Mare cu demipensiune.

Poţi folosi linkul SCRIE IMPRESII (se deschide într-o fereastră nouă)

maryka CONS. ONORIFIC AFA / GRECIA
[02.09.21 11:03:43]

Bravo pentru acest prim articol foarte util și foarte bun. Bine ai venit pe AFA!

Corfu este insula unde am fost și noi la început de august, am scris recent despre asta, noi am stat în sud, în Kavos, de altfel o stațiune pentru tineret. Mi-a plăcut tot ce ai scris, ai fost în locuri pe care noi nu le-am „atins” , voi având avantajul scuterului și al... tinereții. Mi-au plăcut și pozele, foarte frumoase, demonstrează dacă mai era nevoie încă o dată cât este de frumoasă insula. O singură obiecție am, era bine dacă era un scurt comentariu la poze, să aflăm locul unde ai suprins imaginea. Să știu ce am ratat în cazul meu!

Felicitări!

k-lator
[02.09.21 12:24:16]

@glc. alexandra: La Corfu mă gândesc cu plăcere și nostalgie pentru că este o insulă, verde, cu peisaje minunate, cu plaje exotice, apă superbă, chiparoși, măslini bătrâni, portocali și kumquați .

Mi-ai adus și tu un strop de fericire cu imaginile pe care le-ai surprins, dar da, aș fi vrut și eu să știu la ce mă uit în fiecare poză!

Te aștept să ne spui cum a fost cazarea din Ipsos, căci vacanța a ieșit minunat, după cum ai recunoscut! Bravo, te felicit pentru alegerea cu ionica Corfu, dar și pentru review!

Vacanțe cât mai frumoase!

glc.alexandraPHONEAUTOR REVIEW
[02.09.21 22:13:49]

@maryka: Mulțumesc din suflet!

????Am adăugat locația pentru majoritatea fotografiilor.

elenaadina
[05.09.21 13:51:45]

Mi-au placut si articolul si pozele!

Felicitari!

DUDU
[15.09.21 09:38:26]

Am o curiozitate, ce nu ti-a placut la plaja din Sidari? Noua ne-a placut foarte mult si plaja si apa. Cat despre canal d' amour era de asteptat sa fie aglomerat intrucat e o zona de interes max.

ux129503
[30.06.23 13:46:01]

Dezamăgit de Corfu

Singura plajă care se merită vizitată și într-adevăr este frumoasă cu nisip foarte fin, este plaja din Glyfada!

În rest, pe toată insula găsești doar plaje cu pietre, mizerie și vegetație crescută în abundență!

Peisajele sunt frumoase și cam atât!

Suntem pentru a doua oară aici, dar cu siguranță va fi și ultima oară!

k-lator
[30.06.23 14:10:02]

@ux129503:

Nu prea cred. Ai fost - de exemplu - pe plaja Halikounas/Chalikounas sau plaja Issos, din sudul insulei?

DUDU, elenaadina, glc.alexandra, k-lator, maryka
Alte impresii din această RUBRICĂVacanța în Corfu: