ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 05.06.2018
ÎNSCRIS: 25.04.13
JUN-2018

Oameni saritori, conditii moderne, multa liniste si plaja pustie

Pensiunea are doua corpuri de cladire. Toate camerele sunt renovate anul acesta.

Experienta noastra a fost asa cum am planificat.

Proprietarul ne-a ajutat foarte mult. Este un om saritor cum mai rar intalnesti in randul proprietarilor de pensiuni.

Ne-a ajutat cu plimbarile cu barca, drumul de la Murighiol la Sf Gheorghe si retur. Preturile au fost decente comparativ cu concurenta din Delta.

Poti afla de la el de asemenea multe informatii despre localnici etc.

Pentru a ajunge la Sfantu Gheorghe am plecat de la Murighiol. Cu salupa rapida a durat aproximativ 70 de minute. Barca are capacitate de 8 persoane inclusiv bagaje. Toate persoanele au avut veste de salvare si calatoria a decurs fara peripetii (unii au dormit in salupa). Salupa a avut o copertina care ne-a pazit de soarele puternic (cred ca rezista si la ploaie).

Din port am ajuns pe jos cam in 5 min la pensiune. Pensiunea este pe o strada linistita. Seara vezi ca trec vaci pe strada.

Am dormit foarte bine.

Curtea este frumos aranjata, o multime de flori, loc de alergat pentru copii (am avut si o trambulina), spatiu pentru gratar (generos dotat cu toate lucrurile necesare, inclusiv o soba pentru fierturi) si chiuveta.

Noi am avut un apartament dotat cu toate cele necesare unei familii de 4 (bucatarie, inclusiv frigider, cuptor cu microunde etc; apa curenta (calda si rece), wifi, televizor LCD etc). In afara de loc de luat masa in curte mai exista doua sali protejate cu plase de tantari unde poti lua masa de exemplu daca ploua. Acolo exista televizoare astfel incat poti vedea competitii sportive etc.

Tantari nu am intalnit desi in camere am avut si aparate anti-tantari (cele cu pastile).

Masa am luat-o la Delta Marina, gratar in curte sau la localnici (recomand aceasta ultima experienta - in cei 45-50lei primesti doua feluri +desert insa aflati si cum traiesc acesti oameni in Delta).

Proprietarul pensiunii ne-a ajutat in aceste cazuri cu mesele la localnici - nu ne-a luat comision sau altceva. Am platit direct gazdelor la care am luat masa.

Cumparaturi - in centrul satului/orasului exista un supermarket cu destul de multe produse, un bancomat BRD, un bar/bodega, primaria si locul de unde pleaca trocariciul (tractorul cu remorca pentru mers la plaja). Preturile sunt uneori duble fata de Bucuresti asa ca acesta este unul din motivele pentru care Delta e mai scumpa decat alte destinatii rurale. Distanta fata de pensiune 5 min de mers pe jos.

Trimis de snakebyte in 05.06.18 20:02:52
Validat / Publicat: 05.06.18 21:34:16
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în SF. GHEORGHE [TL].

VIZUALIZĂRI: 1506 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (snakebyte); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P07 Curtea pensiunii

[05.06.18 20:45:05]

[05.06.18 22:37:57]

vali30
[02.07.18 16:05:43]

Salut, multumim pentru informatii dar as mai avea cateva intrebari pentru a stabili bugetul necesar:

1- cat v-a costat transportul cu barca pana in Sf. Gheorghe?

2- cat costa o plimbare cu barca pe canale?

3- Cat costa o cursa cu trocariciul pana la mare?

Multumesc mult.

vali30