ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 31.05.2018
ÎNSCRIS: 13.06.11
SEP-2017

Plajele din Parga

Iubitori de Grecia cum suntem, pentru a 16-a oara am planificat una din iesirile anuale in aceasta tara, desigur respectand regula impusa de Nina de la inceputuri:” niciodata de doua ori in acelasi loc!“ Si cum in 2016 adaugasem pe lista Lefkada (nici de acolo nu am scris mai nimic) iar drumul il facusem cu autocarul, cand am plecat spre casa autocarul a oprit in Parga pentru a-i lua pe turistii care fusesera acolo. De aceea, dupa ce am vazut statiunea si am ascultat parerile celor care fusesera acolo, am hotarat sa fie viitoarea destinatie…

Auspiciile sub care incepuse aceasta vacanta nu erau din cele mai bune. Cu trei zile inainte de a pleca, neprimind noile placute de inmatriculae a masinii pe care tocmai o cumparasem m-am vazut nevoit sa anulez rezervarea facuta de vreo noua luni la un hotel din Parga, am gasit in extremis o oferta cu transport autocar cu plecarea ‘musai’ de luni, ca altfel se complica perioada de concediu pe care Nina si-o luase si uite din ce bagaje aveam la inceput pregatite (are portbagajul mare! ) cum am inceput sa lasam mai mult de jumatate, ca sa ne rezumam la cele doua valize pe care le avem. Nici drumul la debutul sau nu anunta nimic bun daca la o ora de la plecare autocarul s-a defectat si am asteptat cam o ora si jumatate sa se trimita un altul, asa ca din cat de optimisti eram pana joi, patru zile mai tarziu cand am ajuns in Parga parca nu ne mai ardea de nimic.

Doar ca aceasta stare a inceput sa se risipeasca imediat dupa ce ni s-a luat o piatra de pe inima la vederea locatiei de cazare de la Vila Oliva. Nu am respectat niciun plan de vacanta, oricum cel pe care il facusem atatea luni se dusese naibii odata cu schimbarea mijlocului de transport si am inceput sa facem toul dupa “ureche”.

Nu am luat niciodata un sejur mai mare de 7 zile (doar in lefkada am stat 9) asa ca stiti prea bine, oricat de activ ai fi (noi nici la acest capitol nu excelam) nu poti atinge toate obiectivele pe care le are o destinatie de vacanta, poate doar daca nu vei sta niciuna din zile si la plaja, ceea ce pentru noi este imposibil. Acum, mai sunt si tabieturile fiecaruia, noi de exemplu de cand era fiica-mea mica mica cand mergeam la mare, dupa sesiunea de plaja mergeam, spre disperarea si dezacordul ei sa dormim doua ore dupa amiaza, iar acest obicei nu l-am schimbat, ba dimpotriva. Randurile urmatoare vor incerca sa va descrie plajele care ne-au intampinat acolo, insa nu inainte de a scrie cateva cuvinte de introducere despre Parga.

Vorbim asadar despre un orasel-statiune situat in zona Epirusului, asezat intre Preveza si Ioannina. Locul unde este situata este foaerte pitoresc, imprejmuit de mai multe golfulete, unele cu tarm pietros, altele cu nisip fin, toate scaldate de apele Marii Ionice. ’ Bijuteria cea mai pretioasa a regiunii Epirus” asa cum e numita Parga e ascunsa printre stanci si gradini de maslini aducand cu frumoasele statiuni turistice de pe coasta Amalfi a Italiei. Arhitectura este diferita de cea traditional greceasca lucru care aminteste mereu de povestea venetiana a orasului. Dincolo de neasemuitele case colorate cocotate pe stanci a ramas si Castelul Venetian, un loc ideal pentru a admira imprejurimile feerice.

Prima figura proeminenta provenita de aici este Pargali Ibrahim Pasa cunoscut si drept Ibrahim Pargalezul, nascut undeva la sfarsitul secolului al XV lea, care copil fiind a fost rapit de pirati si vandut drept sclav la palatul Sultanului Selim I. Aici el leaga o stransa prietenie cu fiul acestuia, Soliman, cel ce avea sa devina mai tarziu cunoscut sub numele de Suleyman Magnificul, cei doi avand aceeasi varsta. Datorita calitatilor sale dovedite de-a lungul vremii Ibrahim devine Marele vizir al Imperiului Otoman, numit fiind de Suleyman.

Pe la mijlocul secolului 20 Parga capata titulatura de oras statiune si o destinatie turistica din ce in ce mai cautata. Aici veti avea parte de liniste si relaxare, dar si de distractie, oferita de multele restaurante si localuri, apoi de magazinele ce abunda mai ales in centrul statiunii, in zona portului, veti trai la maxim atmosfera greceasca intretiuna de mereu ospitalierii si mereu pusi pe glume, greci. Asa cum am spus in debut, voi incepe cu plajele din Parga, trei la numar, asezate printre golfurile statiunii.

Piso Krioneri este o mica plaja, situata intr-un golf micut si stancos de o forma triunghiulara. Intrarea se face pe langa un magazin Carrefour pe o alee. Este situata in stanga plajei Krioneri, despartite fiind de un deal numit de localnici dealul Sf. Athanasios nume preluat de la bisericuta aflata mai sus. Este o plaja cu pietre, nisipul gasindu-se numai pe o portiune la intrarea in apa si apoi pe fundul marii. Intrarea in apa este destul de abrupta, dupa cativa metri de la intrare. Plaja este dotata cu sezlonguri si umbrelute, insa se pot aseza si saltele/cearsafuri daca se doreste acest lucru. Este micuta, dar foarte frumoasa datorita pozitionarii sale intre stanci, din punctul meu de vedere fiind o plaja putin mai exclusivista pentru ca nici foarte aglomerata nu am vazut-o. Era si cea mai apropiata de vila unde locuiam. Exista o taverna unde puteti sa luati masa in cazul in care nu vreti sa plecati de acolo, si, pentru doritori, pe stanca din dreapta dupa ce urcati niste scari se afla Atrium bar, un loc unde puteti savura o bautura sau o cafea, admirand privelistea ce se intinde la picioarele voastre.

Krioneri este plaja centrala a Pargai, fiind situata in mijlocul statiunii, cea mai la indemana pentru majoritatea turistilor. Nu este o plaja foarte mare, de multe ori dovedindu-se neincapatoare daca ajungeai mai tarziu de ora 9. Sezlonguri, umbrele, nisip dar mai ales o priveliste extraordinara oriunde ai privi. Nu este insa foarte liniste, datorita pozitionarii sale de-a lungul drumului ce se afla deasupra si pe care circula incontinuu masini … Apa insa face toti banii, calda, cristalina si linistita, In fata o stanca mare iesita din apa si alte cateva mai mici, creeand parca un décor de film, apoi in dreapta micuta insula Panagia, plina de verdeata, in mijlocul careia se iveste o mica biserica de un alb imaculat.

Plaja Valtos este de departe nestemata statiunii, Se intinde pe o lungime de cca 3 km, arcuindu-se pe toata lungimea tarmului si formand din nou un golf, de aceasta data foarte deschis. Accesul se poate face, cel mai facil cu un taxiboat, platindu-se 4 euro/persoana dus-intors, dar si pietonal, insa pentru cei dornici sa faca miscare si ceva efort, pentru ca din centrul orasului se urca pana la Castelul Venetian, apoi se face dreapta pe un drum drept ce trece pe langa mult laudata taverna Stefanos (mie nu mi s-a parut a fi ceva wow!) apoi coborati si veti ajunge in zona cu mai mult pietris decat nisip. Acesta incepe sa devina mai fin pe masura ce inaintati spre centrul plajei. Sezlonguri multe, niciodata aglomerata, apa limpede si calda, cateva terase in apropiere cu preturi aidoma celor din Parga, posibilitatea de a face diverse sporturi nautice, un mic spatiu amenajat pentru masaje, dar si deja stresantele asiatice cu vesnica intrebare: “ masaj, masaj??“

Mi-a placut mult si culoarea apei care se schimba din albastru in turcoaz si apoi indigo pe masura ce inaintai cu privirea in larg., Sa mai spun ca primele barci plecau catre plaja la ora 10 iar ultimele se intorceau undeva in jur de miezul noptii. Retineti ca desi cursele se faceau regulat va veti intoarce cu barcile companiei de la care ati cumparat biletele asta pe timp de zi. Noi am vazut o barca dar cand am urcat ni s-a spus ca trebuie sa mai asteptam 30 de minute pana va veni o ambarcatiune a companiei de unde luasem biletele. Nu trebuie sa alergati catre barci, acestea acosteaza si chiar daca veti urca, nu vor pleca mai devreme de 30 de minute de asteptare.

In afara tavernelor si restaurantelor, sunt multe vile si hoteluri pa marginea plajei Valtos, insa nu as considera aceasta zona una ideala pentru cazare desi hotelurile sunt bune si foarte bune, datorita drumului pana unde ‘pulseaza’ viata orasului, si unde cei mai ‘firavi’ nu vor reusi foarte usor sa ajunga pe jos, cei cu masinile ajung insa vor trebui sa-si impuna niste restrictii (eu consider ca e periculos sa bei si o bere si apoi sa te urci la volan) iar ca sa mergi cu o barca (hotelurile din Valtos au asa ceva) in bezna totala iar mi se pare riscant si stresant totodata.

Desi o alta plaja foarte laudata era Lichnos, noi nu ne-am mai dus sa o vedem. Am fost de doua ori la Valtos, apoi la Krioneri, unde am stat cateva ore dimineata, si dupa ce am lasat lucrurile pe sezlonguri, am urcat cele cateva trepte si am urcat in trenuletele cu care am facut doua excursii, dupa care am revenit si am mai prins o sesiune de plaja, si o data la Piso Krioneri. Si cu cele doua excursii facute cu vaporul in Corfu si in Paxox-Anti Paxox, am umplut cele 7 zile de sedere in Parga. Desigur ca in fiecare seara am umblat prin statiune cateva ore, am stat pe bancile din micutul dar incantatorul port al orasului, ne-am strecurat printre stradutele inguste dar pline de farmec ‘cascand’ ochii prin vitrinele sutelor de magazine cu ‘de toate’ am luat masa la niste restaurante care ne-au atras mai mult din cauza pozitionarii decat a mancarii (a fost insa delicioasa), in concluzie am avut o vacanta plina la propriu, despre calatoriile facute si locurile vizitate urmand sa va mai povestesc …

Sper de asemenea ca cele relatate va vor fi utile si, cu riscul de a ma repeta, mai mentionez o data faptul ca desi multe si probabil foarte frumoase, celelalte plaje pe care Parga le are nu sunt foarte la indemana de vizitat iar timpul pe care ar fi trebuit sa-l aloc acestora m-ar fi privat de alte activitati. Asa ca depinde de fiecare ce va hotara sa faca o data ajuns acolo.

Vacante minunate tuturor!

Trimis de iulian68 in 31.05.18 12:10:14
Validat / Publicat: 31.05.18 13:32:30
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în GRECIA.

VIZUALIZĂRI: 3646 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P18 Apa precum cristalul... Asta e o caracteristica a plajelor din Parga... Si nu singulara din fericire...

ungureanica [31.05.18 13:36:11] »

Am reușit un start- vot și eu. Faine poze. Plaje super și vreme bună pentru septembrie. Salutare și numai bine.

iulian68 [31.05.18 15:43:35] »

@ungureanica: Multumesc frumos, e un loc in care as reveni daca s-ar incalca regula neveste-mii...

adrianaglogo [31.05.18 16:08:18] »

@iulian68: Cu articolul tau mi-am amintit de vacanta noastra in Parga.

Ar mai fi fost o plaja de vazut, Sarakiniko. Noua ne-a placut f mult.

Prefarata noastra a fost PisoKrioneri, pentru snorkeling. Atatia pesti ca acolo nu am vazut in alte parti. La fel ca intr- un acvariu. Le dadeam biscuiti din mana ! Ne duceam acolo in fiecare dupa amuaza pentru o ora- doua.

iulian68 [31.05.18 16:16:28] »

@adrianaglogo: Am auzit de plaja asta, si mai erau inca cateva, insa nu le-am vazut pentru ca asa cum am si scris, deja a fost o saptamana plina... Daca o dublam, cu siguranta acopeream tot ce se putea acoperi... ????Multumesc pentru vizita si pentru ecou!

iulianic [31.05.18 19:50:58] »

@iulian68: Mi-ai adus aminte de vacanța noastră petrecută în Parga, acum câțiva ani. Frumoase locuri, dar destul de aglomerate, mai ales cele din centrul stațiunii. Motorete, mașini, lume multă la promenadă, poluare de eșapament... Ghida ne-a recomandat la final, ca - atunci când vom mai veni la Parga - să ne luăm două săptămâni. Dar, n-aș fi rezistat acolo două săptămâni.

Plajele mi-au plăcut. Am fost și la Sarakinikos. Câte una pe zi pentru că nu ne place să stăm mult în același loc.

Vacanțe frumoase oriunde și oricând!

iulian68 [31.05.18 20:37:30] »

@iulianic: Am citit review-ul tau mi-a placut atitudinea de a lua 'in piept) drumul ala chinuitor pana la Valtos! ????Noi am ucat pana la castel, am ajuns sa vedem plaja, dar tot cu barca ne-am dus! ????

Multumesc pentru vizita,sarut mana!

maryka [31.05.18 21:31:50] »

Foarte frumos! Uite așa mai cu câte un articol bun, cu niște poze superbe, mai alinăm dorul de vacanță... nu mai e mult... ! iar p12, super! ce stătea la poză! exact ca o vedetă!

iulian68 [31.05.18 22:54:19] »

@maryka: Multumesc pentru aprecieri! An foarte multe poze facute, dar se incarca greu si am zis ca ajung astea. Cune crea mai mukte sa mearga acolo! ????Acum lasand gluma, chiar merita vazuta macar o data... Nou anul acesta mergem in Creta, dar trebuie sa o duplicam pentru ca e prea mare ca sa poata fi vizitata in 7 zile... Vacante frumoase, mumtumesc pentru vizita si ecou! ????

maryka [31.05.18 23:14:01] »

@iulian68:

Corect punctat. Restul de văzut la faţa locului. Doar că sunt atâtea locuri în care îmi doresc să ajung... ????

Cât despre Creta, de vis, mie mi-a plăcut foarte mult! Într-adevăr nu se poate vedea în 7 zile. Dar alegeţi-vă ceea ce vreţi mai mult! ???? până la urmă e o vacanță, de recreere! Iar eu abia aștept să aud impresii!

O vară frumoasă și un concediu pe măsură!

traian.leuca † [31.05.18 23:43:05] »

Tocmai m-am întors din Parga, o staţiune cochetă, cu multe terase şi baruri în zona portului, dar şi cu alte obiective de vizitat în împrejurimi (Castelul lui Ali Pasha, Cascada Anthousa sau Castelul Veneţian). Din păcate laptopul meu, în care transferasem pozele, a "decedat" subit şi nu mai pot demonstra că"Am Fost Acolo".

iulian68 [01.06.18 02:04:23] »

@traian. leuca: Am eu poze cu toate cele pomenite de tine. Daca vrei ti le trimit! ????

Multumesc pentru ecou Traian, si pentru vizita!

ovidiuyepi [01.06.18 08:47:24] »

Un articol care m-a trimis in trecut, la neuitata vacanta din august 2015. Am stat in Parga doua saptamani. Totul a fost minunat. Imi aduc aminte de tot: statiunea, drumul catre Castel si plaja Valtos, celelalte plaje etc.

Nu mai am cuvinte. Felicitari pentru articol.

Vacante placute in noul sezon care se deschide.

traian.leuca † [01.06.18 14:01:10] »

@iulian68: Mulţumesc!

Azi am fost la un centru de depanare PC-uri, şi mi-au promis că-mi vor recupera pozele de pe hard disk-ul laptopului. Aşa că să te aştepţi la un val de rewiew-uri despre Parga şi împrejurimi.

iulian68 [01.06.18 15:26:19] »

@traian. leuca: Traian, intotdeauna te-am citit cu placere, asa ca si tsunami sa fie, nu val de review-uri si voi face fata! ????

iulian68 [01.06.18 16:29:42] »

@ovidiuyepi: Multumesc pentru aprecieri! Acum te invidiez pentru ca ai stat 14 zile acolo. Cred ca nu m-as fi plictisit in Parga nici dupa trei saptamani... Pentru ca stiu cate mai erau de vazut... ????

mishu [10.06.18 20:28:41] »

@iulian68:

, iti spun un secret, dar sa nu ma spui la nimeni, oricum la cat de tarziu scriu un ecou aici probabil ca nu se va baga de seama, eu inca nu am ajuns in Grecia, mi-a fost greu sa fac o alegere, am citit atat de multe lucruri frumoase incat as merge si probabil va prima data as merge in Parga si asta as face-o pentru Maria. Zilele trecute am dat peste o poza facuta Mariei la ultima ei plecare in Grecia, anul trecut destinatia Parga.

Era atat de incantata incat nu mai conta ca o dureau toate cele, ca acea drumul cu autocarul, spera sa nu fie autocarul plin ca sa se poata intinde, asa incat asta va fi prima mea destinatia cand voi alege sa merg acolo.

Tie felicitari pentru articol, l-am citit cu mare drag si cu si mai mare drag l-am votat.

iulian68 [10.06.18 21:58:38] »

@mishu: Multumesc, am sa continui sa, scriu despre Parga, poate iti voi intari convingerea ca Parga chiar merita ????

flaviana77 [11.07.18 10:22:02] »

iulian68 este o placere sa citesc ceea ce scrii, sa ma uit la fotografii.

imi place cum prezinti pui suflet si asta se vede dincolo de cuvintele asternute aici.

nu am ajuns in Parga, de fapt daca stau bine sa ma gandesc am vazut atat de putin din iubita mea Grecia... dar pot sa visez nu???

daca citesc ce scrieti voi e ca si cand as fi fost acolo... si pana cand o sa ajung acolo... ma informez, imi iau notite, pun articole la favorite, etc...

am vazut Suleyman serialul de pe Kanal D si chiar imi doresc sa ajung in locurile natale ale pargalezului!!!

direct la Valtos m-as duce din ce am citit in prezentarea ta!!!

iulian68 [11.07.18 18:18:02] »

@flaviana77: Sa stii ca desi am vazut mare parte a insulelor si locurilor considerate "must see" ale Greciei, nu pot sa fac un clasament al aceztora pt ca fiecare are un farmec aparte. Sincer, inaintea Pargăi sunt insa multe alte locuri de vazut. Noi vom merge in Creta anul acesta si vom face apoi o pauza de doua trei luni pt ca la anul vrem neaparat Croatia si Kefalonia. Pe aceasta din urma in august ca sa prindem Sf Marie acolo... Sti de ce? ????

flaviana77 [12.07.18 13:41:27] »

@iulian68:

sincer nu stiu, dar banuiesc ca acolo este o sarbatoare cu fast din moment ce v-ati propus sa ajungeti in acea sfanta zi.

ce sa spun... singura insula ionica pe care am vazut-o a fost Corfu si m-am indragostit de acele locuri, cu toate ca am vazut foarte foarte putin din ceea ce reprezinta de fapt insula.

te cred cand spui ca nu poti sa faci un clasament al locurilor frumoase vazute in Grecia... pentru mine tara asta este speciala... nu stiu sa spun de ce, de fiecare data cand ajung acolo efectiv am sentimentul ca ma simt ca acasa... cred ca intelegi foarte bine ce spun din moment ce ai fost de nenumarate ori pe taramuri elene.

iulian68 [12.07.18 14:25:54] »

@flaviana77: Si nouă ne-a plăcut Corfu foarte mult. Iar despre Kefalonia pe 15 august, in acea dimineata (si parca si cateva zile mai devreme) la biserica unde se tine slujba apar de nicaieri nisye serpi care intra in biserica si se urca pe icoana Maicii Domnului. Citeste despre acest fenomen! Si pâna nu vad cu ochii mei... ????

adrianaglogo, flaviana77, iulian68, iulianic, maryka, mishu, ovidiuyepi, ungureanica
Alte impresii din această RUBRICĂPlaje în Parga și împrejurimi:

• pagină generată în 0.074419021606445 sec