ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 06.05.2010
DIN: Târgu Jiu
ÎNSCRIS: 29.10.09
AUG-2009
5 AD. + 4(14 ani, 12 ani, 5 ani, 4ani) COPII

Am petrecut 2 concedii 2008 si 2009 in cea mai tacuta (viitoare) statiune: Mamaia sat!

Dupa cum mentionam si in titlu am petrecut 2 concedii (2008 si 2009) la Hostel Casa de la Mare. Pentru cei care doresc sa evite agitatia din Mamaia exista si alternativa "dincolo de bariera" si la propriu si la figurat. La iesire din Mamaia spre Navodari, dincolo de bariera se dezvolta incet si sigur o noua statiune Mamaia Sat... fie vorba intre noi as dori ca aceasta dezvoltare sa fie cat mai lenta. De ce?

Simplu: mie imi place asa cum este acum -plaja lata, curata, fara agitatie si mai ales nepoluata fonic, fara puzderia de terase, terasute sau tarabe pe plaja sau pe langa, exista dar la modul decent 2 terase pe plaja amenajata care este chiar in aproprierea hostelului, peste strada Navodari - Mamaia. Se ajunge pe aleea de casute de la Marina Surf.

Hostelul ofera necesarul unui concediu reusit pentru familiile cu copii mici. Camerele mari- imense- si racoroase, loc de joaca pentru copii alaturat unei terase pentru parinti (dotata cu tot ce trebuie pentru gratar), bucatarie pentru cei care vor sa prepare ceva pentru "micutii mofturosi".

Chiar daca nu existau inca trotuare pe marginea strazii as alege tot Mamaia Sat in locul oricarei alte statiuni de pe litoralul romanesc... poate din nostalgie as mai merge in Costinesti dar fara copii (anul asta am ales Sinemorets Bulgaria desi o asemanare exista intre cele doua locatii: statiuni mici, mai la marginea litoralului dar in pozitii diametral opuse: Sinemorets este in sudul Bulgariei la cativa km de granita cu Turcia).

Pentru cei care nu se pot "rupe total" de "civilizatie" exista si un club de noapte (Ibiza Summer club) : ‎, un restaurant + hotel+ terasa= Scoica Land la 250 -300m de hostel.

Nu sunt un bun "povestitor" dar pentru cei care au intrebari sau nelamuriri raspund cu placere.

Un mic amanunt: anul trecut cand toata Mamaia inota in "ciorba de alge" pe plaja din dreptul hostelului la Marina surf erau aproape inexistente. (Dupa sejurul de 9 nopti am ramas 1 noapte si in Mamaia (Perla) la insistentele unor prieteni = un esec total! Seara la promenada inotam prin multimea de pe aleea principala, a doua zi marea era o ciorba de alge asa ca pranzul ne-a prins pe autostrada spre casa!

Am sa revin cu f multe poze!

Trimis de florake in 06.05.10 09:30:51
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în MAMAIA. A mai fost în/la: Costinesti, Saturn, Neptun, Mangalia, Mamaia

VIZUALIZĂRI: 6429 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (florake); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P09 ...aici am "inchiriat " plaja : eu si familia ( eu in spatele aparatului foto)

alinutzza140*
[06.05.10 09:45:51]

Asteptam pozele. Pana atunci un vot...

dannek
[06.05.10 09:54:04]

Sa inteleg ca este la iesire din Mamaia pina in Hanul Piratilor, sau pina in tabara de la Novodari.

Tabara de la Navodari imi aduce aminte de taberele pioneresti din timpul scolii.

Iar campingul de la Navodari care era cel mai mare de pe litoral pe timpul lui "raposatu", dar care era bine aprovizionat,

Aici veneam cu parintii ca la hoteluri nu aveai loc de straini acum cauti servici si liniste care este pe cale de disparitie precum capra neagra.

Au fost diferente de pret intre cei doi ani petrecuti acolo?

Si daca serviciile au ramas acelasi!

Multumesc!

Si un vot!

[06.05.10 10:09:25]

acum (2009) sunt 2 sau 3 locuri de campare. Chiar in dreptul hostelului, peste strada, dupa ce treci prin aleea de la Marina Surf, la marginea plajei este o zona de campare rulote si cateva corturi.

Diferente nu au fost nici de pret, nici de conditii de cazare. Am schimbat numai camera pentru ca doream sa fim cat mai aproape de locul de joaca si de gratar.

Am sa revin cu poze de acasa, ce am postat sunt cateva ratacite la serviciu

livia72
[06.05.10 10:42:02]

Si ca preturi cam cum este Hostelul? Camerele au si bai?

[06.05.10 14:15:38]

camerele sunt foarte mari, imense. Fiecare camera are baie proprie cu dus, tv, internet prin cablu sau wireless si un minifrigider (racitor).

Cred ca sunt cam de 4 x 5 metrii ca si dimensiune. Eu am platit 135 RON/zi in august 2009

pepsi70ro
[06.05.10 17:56:55]

Ma bucur ca ti-a placut acolo, mai ales ca este un complex relativ nou, in 2007-2008 a fost dat in folosinta, nu?

Zona a fost intr-adevar una mai linistita, dar de cand cu toate acele vile si hoteluri rasarite peste noapte, s-a aglomerat.

Un vot de la mine cu multe aprecieri!

[06.05.10 20:54:51]

..asa cum am promis revin cu poze din albumul familiei si sper sa fiu inspirat in alegerea lor (am facut sute de poze) si mai ales fiecare poza sa inlocuiasca 1000 de cuvinte !

teoanton
[04.06.10 09:53:27]

Interesant loc, dar spune-mi cum rezolvai cu masa, in afara de gratarele de la fata locului.

Se poate manca decent pe acolo?

[04.06.10 12:06:04]

exista un mic restaurant inainte de plaja (se pare ca proprietar este Bodo - Proconsul) exista Scoica Land spre Mamaia la 200 m de hostel , un mic restaurant in forma unei nave "Corabia piratilor" langa hostel la 30 m. Nu stiu preturile decat la Scoica Land ptr. ca acolo am mancat (au si un site de prezentare ) , preturile sunt acceptabile, nu de "impinge tava " dar nici exagerate.

otiliam
[13.06.10 10:47:34]

poti sa-mi dai mai multe detalii despre Marina Surf? ai vreo idee cum sunt camerele? daca se poate manca acolo?

multumiri anticipate

apofishorus
[14.06.10 11:17:21]

Aş vrea să întreb:

- sunt magazine alimentare în apropiere?

- sunt ţînţari?

- pe plajă pot să stau cu şezlongul şi umbrela proprie?

Mulţumesc!

[15.06.10 10:07:27]

ptr otiliam:

singurul avantaj, pe care il are "Marina Surf", plus fata de "Casa de la mare" este faptul ca este cu 100 de metrii mai aproape de plaja. La Marina sunt 3 tipuri de spatii de cazare: casute de lemn cu baie sau mimihotel cu un etaj sau daca ai rulota iti asigura facilitati -apa, curent contra cost bineinteles (preturi pe site-ul lor de prezentare). De la "CAsa de la mare" treci strada si esti in spatiul de la Marina Surf. Spre plaja mergi pe o alee de 100 metrii care separa casutele de lemn de minihotel si spatiul de campare rulote.

In capatul alei inainte de spatiul rulotelor este un minirestaurant cu terasa unde se poate servi masa

ptr. apofishorus:

-Mamaia sat este chiar un sat in fata caruia spre plaja se construieste intrun ritm alert. Fiind un sat are si magazine alimentare la care se ajunge pe jos in 5 minute, sau se poate apela la variantele Navodari (la 5 km -minimarket plus si penny) sau carefour Constanta - 10 - 15 km cu taxa de bariera si traversare Mamaia;

- fiind un sat pe malul lacului Siutghiol sunt si tantari, camerele au ferestre termopan cu plase de tantari;

- plaja din capatul aleii de la Marina Surf este impartita in doua: o zona cu sezlonguri si o zona neamenajata (vezi foto cu comentarii atasate). Eu am stat in amandoua zone. Poti sta cu "dotarea proprie" intre sezlongurile cu taxa sau in fata lor in buza apei fara probleme - in foto atasat se poate observa ca sezlongurile cu taxa sunt destul de rasfirate si cu spatii intre ele (nu ca in Mamaia)

apofishorus
[15.06.10 10:40:01]

Multumesc foarte mult pentru informatii.

Cât costa închirierea unui şezlong?

[15.06.10 11:28:52]

10 ron

[18.06.10 13:35:53]

dupa ce-am citit impresiile si review-am am sunat la Casa de la Mare si-am rezervat o camera din data de 2 pana in 9 iulie. Mai am doar o intrebare. Cum e intrarea in apa? lina? si cat de lina?

[22.06.10 17:21:21]

scuze ptr intarziere (raspuns), am fost plecat cateva zile - fara net- si nu am intrat decat astazi.

Intrarea in apa este foarte lina mai ales in zona amenajata , cu sezlonguri, chiar exista si mini insulite la 10 -15 metri de mal (bineinteles cu un "strat de apa " pe ele de 10 -15 cm.Apa de peste 1,50m numai la cel putin 25 m de mal.

Juniorul meu are 5 ani si il lasam sa intre singur sub supraveghere vizuala a parintilor de pe mal si a surorii lui (14 ani ) din apa.

Un lucru poate destul de important - nu sunt stanci in apa .

Cum precizam si mai sus apa este curata , fara ciorba de alge - au fost cateva dar nu la genul intilnit de mine in Mamaia dupa terminarea sejurului (am ramas o zi la niste prieteni in Mamaia la Perla).

Daca nu esti fitos (oasa), apreciezi placerea oferita de un gratar in regim propriu , nu vrei aglomeratie si iti place sa mergi si pe pietris, nisip sau pamant -fara asfalt- trotuare ,etc ai facut o alegere buna .

Sunt persoane care "nu pot trai " fara aglomeratia din Mamaia. Sejur placut!

[22.06.10 21:31:28]

Multumesc frumos pentru raspuns

Baietelul meu imediat implineste 4 ani, din pacate sotul meu nu poate veni, dar am gasit o persoana care sa ne insoteasca... desi e un copil cuminte niciodata nu strica 2 ochi in plus

De fitzoasa nu sunt... chiar deloc... daca e curat si liniste, altceva chiar nu imi doresc

Intre timp s-au mai "inghesuit" doua intrebari in mintea mea

1. Se pot folosi prosoapele de acolo ca si prosoape de plaja? De ce intreb... pt ca venim cu trenul si va trebui sa avem cat mai putine bagaje. Daca sunt, le schimba periodic sau nu?

2. Am citit ce-ai scris in prima postare... camere racoroase... chiar si fara aer conditionat? ... atunci e super ok.

[24.06.10 14:45:17]

Despre prosoape ce sa zic: sunt genul clasic de hotel - albe plusate; eu am folosit un cearsaf din dotare si un sezlong... si da se schimba periodic.

Camerele, cel putin cele in care am stat eu sunt racoroase, nu este nevoie de aer conditionat.

... Chiar dac simti nevoia sa deschizi geamul noaptea, geamurile sunt dotate cu plase de tantari.

[28.06.10 09:33:30]

Multam pt raspuns....mai sunt cateva zile si plecam...am sa revin cu impresii.

lillyanna
[11.07.10 19:22:49]

florake mi se pare ca arata f bine hostelul, imprejurimile si plaja. Deocamdata e prima optiune pt cazarea din concediul asta

Se asigura accesul la bucatarie?

Care e diferenta dintre o camera matrimoniala si twin? ca pe net vad ca este diferenta de pret

Si daca vreau sa rezerv si zic ca vreau o camera langa locul de joaca, primesc? Multumesc

ancuta_ok v-ati intors? Cum a fost?

[11.07.10 19:38:56]

da... ne-am intors ieri...

a fost frumos, gazda intradevar este super de treaba, am avut probleme cu frigiderul - ni l-au schimbat fara probleme... am avut probleme cu scurgerea la dus... imediat au remediat problema. Cand am plecat de acolo, am rugat gazda sa ne duca pana la gara si n-a fost nici o problema.

locul de joaca e cam in paragina... noi am avut vedere spre el... am fost cazati la etaj, din anumite puncte de vedere e ok acolo, doar ca mansarda e locuita de copiii gazdei si planseul fiind de lemn... orice pas il auzeam.

Langa hostel sunt cateva vile mult mai luxoase... acum depinde ce cautati. Curatenia a fost facuta zilnic, ne-au schimbat asternuturile o singura data, dar nu era necesar de mai multe ori.

Binenteles ca este asigurat accesul la bucatarie, doar ca e cam departe de camerele de langa locul de joaca. Ca sa intelegeti hostelul e format din 3 corpuri in primul corp in fata e receptia, in spate 2 camere, corpul 2 e parter+etaj+mansarda... cu camere si de-o parte si de alta... iar al treilea e pe parter si bucataria chiar pe parte din spate, intre primul corp si al doilea e locul de joaca, cu gratarul si mesele.

Dar copilul s-a simtit minunat... n-a mai vrut sa plece de acolo... si asta cred ca e cel mai important lucru

Am sa mai revin cu detalii...am pus si doua poze cu locul de joaca...mai multe nu am cu hostelul

webmasterXY*
[11.07.10 19:47:45]

@ancuta_ok, ar fi foarte bine daca ai scrie un review cu experienta de la acest Hostel, astfel avand posibilitatea de a acorda propriile note pe grade de satisfactie, lucru foarte important pentru media generala a hotelului.

Cu un copy-paste poti initia propriul review aici accesand link-ul adauga review simplu

Multumesc.

[11.07.10 19:54:50]

gata, m-am conformat....

webmasterXY*
[11.07.10 19:58:25]

Bravo, daca mai doresti sa adaugi ceva, poti scrie un ecou si noi il vom atasa setului tau de impresii.

[03.06.11 20:55:30]

Au fost adaugate coordonatele gps, @florake, poti arunca o privire aici sa ne confirmi pozitionarea?

[03.06.11 21:53:22]

pot sa raspund eu? nu e corect. Hostelul e pe primul rand de mai jos, langa parcela gri cu acoperisul alb. tot de el apartine pe acelasi rand casa cu acoperisul portocaliu mai deschis si cea pozitionata perpendicular mai lunga si mare

[03.06.11 22:06:51]

Multumesc, este bine acum? (vezi aici)

[04.06.11 05:04:58]

ca pozitionare e bine, doar ca unde e semnul e o parcare. receptia este in patratul mai mare, alb din dreapta semnului

[07.06.11 09:46:09]

Scuze de intarziere, am fost plecat (fara net):

receptia este in patratul mai mare, in fat receptia in spate camere, urmeaza un loc de joaca cu loc de gratar si cateva mese langa cu copertina, apoi cladirea cu 2 etaje - spatii de cazare si inca un corp fara etaj cu camere + bucataria.

In spatele hostelului spre lac sunt 2 minihoteluri mai fitoase, imi scapa numele acum dar am sa revin cu detalii...

alinutzza140*, ancuta_ok*, apofishorus, chelie_d, dannek, florake, lillyanna, livia72, otiliam, teoanton
Alte impresii din această RUBRICĂCasa de la Mare Hostel [Mamaia Sat]: