ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 23.05.2018
ÎNSCRIS: 18.01.08
MAY-2018

In 7 martie am fost atrasa de un anunt, “Pensiunea Dunarea Veche ofera o reducere de 10% doamnelor si domnisorelor care rezerva un sejur in perioada 1-8 martie”. Fara sa stau mult pe ganduri, fara sa citesc nimic despre pensiune am trimis un e-mail si am rezervat o camera pentru luna mai deoarece imi oferea ceea ce eu dorem, respectiv plimbari cu barca in Delta Dunarii.

Pretul platit a fost de 2.340 lei pentru doua persoane. Initial pretul mi s-a parut unul destul de mare dar stiam ca Delta este scumpa! Dupa ce am platit avansul am inceput sa citesc impresii despre pensiune. Faptul ca toata lumea a scris numai impresii pozitive a fost un lucru imbucurator, dar cum sunt “Toma necredinciosul” pana am ajuns la Mila 23 tot am avut o strangere de inima!

Trebuie sa precizez, pentru cei carora pretul li se pare unul mare, ce a oferit pensiunea:

- Transfer cu barca Tulcea – Mila 23 si retur;

- Cazare 3 nopti;

- Toate mesele (fara pranzul din ziua 2, cand se merge la Sulina), respectiv se intra cu cina si se iese cu micul dejun;

- 5 plimbari pe canalele Deltei (in opinia mea acestea fac toti banii!).

Pe site-ul pensiunii gasiti programul foarte amanuntit si chiar a fost respectat la milimetru.

Pensiunea este foarte frumoasa, are opt camere, patru la parter si patru la etaj. Are un foisor unde se serveste masa si unde gasiti o vitrina frigorifica de unde puteti cumpara apa sau sucuri si unde oaspetii pensiunii pot lasa cate ceva la rece. Si nu in ultimul, curtea mare cu un gazon foarte frumos, cu mese si scaune unde poti sta sa iti bei cafeaua dimineata sau la sueta, seara. Mai sunt cateva sezlonguri pentru plaja dar noi nu le-am folosit.

Camerele au un pat matrimonial sau doua paturi, doua noptiere, un sifonier pentru haine, un scaun pentru geamantan, o masa-bufet si televizor. Geamurile aveau plasa de tantari. Baia avea cabina de dus, chiuveta si WC, cate doua prosoape de persoana, consumabile.

Avand conceptul de all inclusive o sa povestesc putin de mancare si plimbarile cu barca.

Micul dejun era unul obisnuit (oua, mezeluri, branza, cascaval, rosie, castravete, unt, miere, gem, paine) si il gaseai pe farfurie cand suna clopotelul (cu cinci minute inainte de inceperea oricarei activitati, ca era masa sau plimbare cu barca, erai instiintat – motiv de bucurie pentru copilasii turistilor, care erau lasati sa il foloseasca!). Pranzul si cina a fost pe baza de peste, ciorba de peste (cu bucati de peste, cu perisoare, storceag de salau), plachie de peste, crap prajit cu mamaliguta, somn la capac, antreuri (icre, rulada, chiftelute, pateu) si bineanteles, desert (placinta, prajitura, inghetata). Noua ne-a placut mancarea.

Dar, ceea ce a fost minunat au fost plimbarile cu barca. Incepand cu drumul la la Tulcea la Mila 23 care a durat in jur de 1,30 h si continuand cu apusul de soare (care eram ferm convinsi ca nu o sa il vedem deoarece, cand am plecat de la pensiune, cerul era inorat). Noi am fost in barca lui Mihai (un tip nemaipomenit, cu vaste cunostinte in ceea ce priveste Delta, cat si din viata de zi cu zi). Ziua urmatoare a urmat Padurea Letea (aceasta nu ne-a impresionat prea tare dar drumul pana la ea a fost de vis) si Sulina. In aceasta zi viteza barcii a fost destul de mare si trebuia sa ai la tine ceva de vant, o caciula (sau gluga), ochelari de soare si o crema pentru protejarea de soare. In penultima zi am avut 7 ore de plimbat pe canale (3.5 ore dimineata si tot atatea seara), in opinia mea aceste doua plimbari au fost cele mai frumoase, am vazut lebede cu puisorii lor, gaste salbatice, pelicani, egrate, cormorani si foarte multi nuferi albi si galbeni.

Inchei impresiile mele legate de Delta Dunarii cu multumiri. Rar ni-a fost dat sa fim atat de multumiti de o pensiune din Romania. Multumim doamnelor de la bucatarie, doamna Agripina – bucatareasa si Irina – fata care ne aducea mancarea, care strangea masa si care raspundea prompt ori de cate ori aveai nevoie de ceva. Multumim intregului personalul de la pensiune care ne-au facut sejurul foarte placut. De asemenea multumim patronilor pensiunii, d-nului Dan si d-nului Cosmin, rar gasesti in Romania (si am umblat destul de mult) oameni atat de dedicati. Sotului meu au reusit sa ii schimbe viziunea legata de turismul din tara noastra.

Trimis de androstef in 23.05.18 16:52:42
Validat / Publicat: 23.05.18 17:53:18
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în MILA 23.

VIZUALIZĂRI: 2190 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (androstef); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P20 Padurea Letea

iulianic CONS. ONORIFIC AFA / ROMÂNIA [24.05.18 21:09:15] »

@androstef: Pe AFA, votul cu numărul 13 nu este niciodată cu ghinion.

Mi-a plăcut ceea ce am citit. Am fost și noi cândva în deltă, dar numai până la Murighiol. De acolo am făcut și câteva plimbări pe lacuri, dar nu am ajuns până la Sulina.

Așa cum spui, prețul plătit poate părea unora cam mare, dar dacă citești atent programul de activități din timpul sejurului, dacă ții cont de tot ceea ce este inclus în preț, nu ți se mai pare atât de mare.

A fost o alegere inspirată. Felicitări!

androstef [25.05.18 20:28:12] »

@iulianic: Multumesc frumos!

robert [27.05.18 16:18:01] »

@androstef: mă bucur tare mult că v-ați simțit foarte bine și v-a plăcut atât pensiunea, cât si delta!

androstef [27.05.18 19:39:57] »

@robert: A fost foarte frumos. Multumesc frumos pentru raspunsuri.

androstef, iulianic, robert
Alte impresii din această RUBRICĂPensiunea Dunărea Veche: