ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 08.05.2018
ÎNSCRIS: 08.05.18
APR-2018
4 AD. + 2 COPII -- v: 14;15

Comportament neadecvat

Am petrecut minivacanta de 1 mai (28-30 aprilie) la aceasta pensiune unde am ajuns in dupa-amiza zilei de sambata 28 aprilie.

Am fost cazati in corpul nou de cladire la mansarda intr-o camera cu 2 paturi duble (chipurile asezate pe mijloc) dar nu te puteai sa urci sau sa cobori decat pe o parte de fiecare data fiind nevoit sa deranjezi si cealalta persoana din pat. Am trecut peste acest fapt si am zis sa nu avem prea mari asteptari.

Seara dupa o cina festiva organizata de parca eram la o pomenire (50 lei de persoana cuprinde un aperitiv saracacios si o friptura) am mers la focul de tabara unde cel care se dadae drept patron (propietar) a pretins 250 lei pt. cele cateva lemne si dupa negocieri a primit 200 lei.

Ajuns in camera am mers sa fac un dus dar apa calda s-a lasat mult asteptata, asa ca am mers la receptie sa intreb si am primit raspusul ca trebuie sa o las mai mult sa curga. Dupa vreo 15 minute de lasat apa curgand m-am hotarat sa fac dus cu apa aceea caduta care venise.

A doua zi duminica 29 aprilie am plecat cu mai multi prieteni de la pensiune pe Valea lui Stan la sugestia unui localnic. Traseul porneste cu 5 km inainte de barajul Vidraru si este spectaculos, fabulos ceva de o rara frumusete cu un grad de acesibiltate mediu spre greu.

Ajunsi inapoi la pesiune am vrut sa comandam ceva de mancare dar surpriza peste nu aveau, pastrama de oaie nu, carne la garnita nu desi ne anuntasem venirea cu 2-3 luni inainte si ne asigurasera ca vom primi si mancaruri traditionale. Pana la urma am mancat ce aveau snitel si mamaliga cu branza.

In camera pe la ora 16.30 surpriza mare la apa calda curgea apa rece ca gheata. Am lasat-o sa curga 20 minute dar de data aceasta nu a mai aparut nici apa calaie din seara precedenta.

Cobor la receptie unde o fata imi spune ca merge sa verifice si imi da raspusul urmator:apa in centrala are 10 grade dar in cel mult o ora o sa aveti apa calda. Incercand sa nu maenervez astept cam o ora si jumatate dar apa calda era la fel de rece. Merg din nou la fata de la receptie care imispune sa vorbesc cu patronul care era la omasa intr-un foisor.

Merg la el il intreb cu frumosul de ce nu avem apa calda iar el imi da asigurari ca se va rezolva in maxim 30 de minute ca sunt probleme din cauza faptului ca cel care se ocupa de centrala s-a imbatat seara trecuta si tot el trebuie sa se ocupe. L-am ascultat si dupa inca o ora nici urma de apa calda moment in care i-am spus ca s-ar putea sa ma imbat si eu si dimineata cand plec sa uit sa platesc.

M-a dus in camera centralei sa-mi arate ca el a bagat lemne dar ca dureaza pana se incalzeste apa dar acolo erau 4-5 leme care ardeau mocnit si i-an spus ca probabil din economie de lemne o sa avem apa calda dupa ce plecam. L -am rugat sa mearga cu mine in camera de la mansarda sa vada ca nu am apa calda, a urcat cu mine a vazut ca apa calda nu se putea compara decat cu apa rece de la bloc pe timp de vara si imi explica foarte nervos ca astea sunt conditiile si ca nu am venit la 5 margarete.

Eu i-am zis cred ca apa cada nu are nici o legatura cu margaretele lui, iar el a replicat ca daca nu-mi convine pot sa plec (chiar si fara sa platesc daca vreau). Am povestit si celor din grupul cu care eram veniti toti erau revoltati (unii aveau copii mici care trebuiau schimbati) si cu totii am hotarat sa parasim pensiunea luni dimineata desi o parte venisera hotarati sa ramana si luni seara.

Comportament de [...].

NU RECOMAND

Trimis de Wald2014? in 08.05.18 15:39:34
Validat / Publicat: 08.05.18 20:39:14
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în TRANSFĂGĂRAȘAN. A mai fost în/la: DELTA DUNARII, SOVATA, FELIX, HERCULANE, ARIESENI

VIZUALIZĂRI: 889 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Wald2014?); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
  • rezervă o cameră la acest hotel, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 18.00 EUR pe cameră

[08.05.18 20:37:49]

Conform politicii saitului, seturile de impresii cu evaluări "zero peste tot" sunt publicate FĂRĂ NOTE, fiind considerate scrise (prea) la supărare, lipsite probabil de minima obiectivitate aşteptată.

Daca doreşte, autorul poate reveni asupra evaluărilor, fie prin intermediul linkului EDIT IMPRESII (dacă articolul nu este încă publicat), fie scriind un ecou în care specifică noile evaluări (dacă timpul alocat editării a expirat)

Câteva fotografii realizate de voi acolo ar fi mai mult decât binevenite — atât ca ilustraţie a textului, cât şi ca informaţie utilă, ele fiind căutate, apreciate (şi solicitate) de cititorii interesaţi în această destinaţie... Poţi folosi linkul amfostacolo.ro/pic_addnew ... 93&ridAnt=85774

• Alte impresii din această RUBRICĂPensiune Belvedere [Corbeni, AG]: