ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 05.05.2018
ÎNSCRIS: 05.05.18
MAY-2018

• Informatii sau rezervări: pe sait sau tel. +39 324 981 3672
  • TIMP CITIRE: 2 MIN

Venezia - sfaturi utile, zic eu!

Venetia e superba! Dar asta s-a mai spus aici :) asa ca eu am sa scriu despre altceva.

Nu am gasit nicaieri sfaturi utile despre cum sa te simti bine in Venetia. Asa ca m-am gandit sa scriu eu cateva, asa cum le-am invatat pe propria-mi piele.

1. Cazati-va linga o statie de vaporetto. Veti scurta deplasarile lungi pe jos, dar nu le veti anula, acolo numai per pedes se poate vizita. Cel mai bine e linga Piazzale Roma, daca avionul de intoarcere e dimineata devreme va trebui sa mergeti pe jos de la hotel/apartament pina la Piazzale Roma, de unde pleaca autobuzul spre aeroportul din Treviso, de ex. E drept ca e ca si cum te-ai caza linga gara, dar e o solutie pentru cei cu probleme cu mersul indelungat pe jos si cu bagaje dupa ei. Eu am mers 1/2 de ora pe jos la 5 dimineata ca sa prind autobuzul spre Treviso. Vaporetto nu circula la ora aceea. Daca aveti avion dupa ora 9:00 din Treviso, alegeti varianta cazarii aproape de statia de vaporetto.

2. Achizitionati un abonament vaporetto pe toata perioada sejurului. Sunt de la o zi la 7 zile si sunt utile ca sa va deplasati intre diversele obiective turistice. Plus ca va puteti plimba pe Canal Grande si in jurul Venetiei, ziua si noaptea, cand doriti. Eu zic ca merita.

3. Nu achizitionati Venice City Pass - 40 de euro- e inutil, ofera intrarea doar la palatul dogilor, muzeele publice si la biserici. Bisericile sunt ieftine sau gratis iar muzeele publice destul de anoste. La cele cu adevarat interesante veti plati oricum. Eu, cu city pass-ul, am fost doar subiect de amuzament pentru cei carora il aratam.

4. Stabiliti ce veti vizita, dupa preferintele voastre si consultarea internetului :), si identificati pe o harta cum sunt amplasate obiectivele, ca sa va puteti face un itinerariu eficient, vaporetto +pedestru :).

5. Ce sa nu vizitati, va spun eu. E doar o opinie personala, nu vreau sa ofensez pe nimeni. Daca o considerati utila, e ok. Daca nu, va rog sa o ignorati. Ca'Rezzonico- doar daca sunteti ahtiat dupa istoria artei si aveti timp de pierdut... muzeele publice din Piaza San Marco, la fel. Colectia de picturi de la Academie sau de la Scuola Grande de San Rocco sunt mult superioare. Murano si Burano- supraevaluate clar, mi-a placut doar calatoria. O sa vedeti doar pesti de sticla si mileuri, ca pe televizoarele din copilaria mea si a celor de varsta mea, foarte scumpe si kitsch.

6. Plimbatul cu gondola - foarte scump si deloc romantic. Toti cei pe care i-am vazut in gondola erau abatuti :). Am si foto doveditoare :).

M-as intoarce si maine in Ventia - am multe lucruri care meritau cu prisosinta vazute si le-am ratat. Sper ca va vor folosi sfaturile mele :).

Trimis de aschimodius in 05.05.18 21:51:20
    Validat / Publicat: 05.05.18 22:42:32
    • Nu a fost singura vizită/vacanţă în ITALIA. A mai fost în/la: Roma

VIZUALIZĂRI: 6031 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (aschimodius); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
    P02 Arsenalul Venetian, ce se poate zari de afara :)
    PUNCTAJ CRT: 1000 PMA (std) PLUS 19550 PMA (din 23 voturi)

[05.05.18 22:10:10]

Bun, promițător review de debut

@aschimodius: bun-venit în comunitatea AmFostAcolo.ro.

Mutat, la reorganizare, în rubrica "Sfaturi utile pentru vacanța la Veneția, VENEZIA / VENEŢIA" (deja existentă pe sait)

[Rubrica inițială: Viva Venice]

mihaelavoicu
    [06.05.18 07:13:18]

Bun venit!

pc. 5? No! În total dezacord. La Murano și Burano nu sunt numai pești din sticlă și cârpe. Acolo e vorba de specificul, tradiția, ocupația și modul de a exista a vechilor venețieni. În Burano există un Muzeu al Dantelei, în care nu poți fi indiferent la modul cum își ”exterminau” ochii, femeile, tocmai pentru a supraviețui familia. Sau, în ce condiții lucrau bărbații lor la fabricarea sticlei. Și Dantela de Burano și Sticla de Murano, au ajuns celebre. Că au ajuns chinezii cu mărfurile lor pe acolo, asta e altceva. Ignorați-i. Dar miezul și esența... nu. Mai este și îndepărtata Torcello cu vestigii bizantine...

Depinde cum vede fiecare lucrurile.

Restul sfaturilor, da, sunt bune!

aschimodiusAUTOR REVIEW
    [06.05.18 10:57:07]

@mihaelavoicu: De aceea am si spus ca e doar parerea mea si ca nu vreau sa ofensez pe nimeni . Timpul meu liber e prea limitat ca sa imi pot permite sa vad lucruri care sa nu ma intereseze sau sa nu ma impresioneze macar in proportie de 70% dintr-un maxim personal, subiectiv stabilit .

Btw - biserica San Sebastiano, e un must see in Venice. E pictata aproape integral de Veronese, acesta fiind si inmormantat acolo.

Multumesc pentru mesaj. Excursii grozave sa ai!

Pușcașu Marin
    [06.05.18 11:02:50]

@aschimodius: Departe de mine sa te contrazic in vreun fel. Cele scrise de tine in articol reprezinta parerea ta si trebuie respectata ca atare.

Sunt de acord cu majoritatea celor scrise de tine, mai putin cu plimbatul cu gondola .

E scump, intr-adevar, dar e ceva ce defineste Venetia. Si daca negociezi cu gondolierul sa te plimbe mai mult pe canalele seundare si mai putin pe Grand Canal, ai ocazia sa descoperi multe lucruri pe care ti-e greu sa le descoperi daca o iei la picior. Mie mi-a placut plimbarea cu gondola si-as repeta-o daca as mai merge la Venetia.

aschimodiusAUTOR REVIEW
    [06.05.18 11:23:27]

@ghisor: De aceea am si spus ca sunt doar parerile mele . Eu am fost sa vad cel mai vechi santier de gondole din Venetia, mi s-a parut mai interesant. Cel mai mare regret al meu e ca Arsenalul Venetian apartine acum marinei militare italiene si nu se poate vizita. Pentru mine Arsenalul Venetian reprezinta Venetia, pentru ca a facut posibila aparitia unei flote care sa domine Mediterana sute de ani si a creat Serenissima Republica. Fara Arsenal Serenissima, si tot ceea ce vedem noi azi acolo, nu ar fi existat. Btw Arsenalul Venetian a creat prima linie de productie din lume si nu Ford .

Multumesc de mesaj. Excursii grozave sa ai!

Pușcașu Marin
    [06.05.18 12:17:00]

@aschimodius: E mult adevar in ceea ce spui despre flota lor. Dar... fara talentul lor de negutatori n-ar fi fost ce-au fost. Daca nu plateau tainul, scufunda Piri-Reis la nave venetiene, diineata, la pranz si seara . Dar ce-i al lor e pus deoparte. Au stiut sa se descurce.

Sper sa nu ma-nsel, dar au fost ultimii care, mai de voie, mai de nevoie au aderat la Republica Italiana prin anii 1800. Era o diferenta asa de mare intre ei si celelalte provincii italiene, incat nu prea vroiau sa se uneasca cu fratii lor mai saracuti.

Despre partea cu linia de productie si Ford nu stiam. Multumesc pentru informatie .

[19.05.18 23:42:20]

@aschimodius: Se pare ca eu am inceput de la al doilea articol, astfel incat te felicit pentru articole si iti urez succes in continuare. Imi propun si eu o vizita la Venetia, insa din pacate cel mai apropiat plan va fi o excursie de doar cateva ore, insa ma voi bucura si de acelea.

Succes in continuare, votat cu placere.

aschimodius, mihaelavoicu, mishu, Pușcașu Marin
    Alte impresii din această RUBRICĂSfaturi utile pentru vacanța la Veneția: