ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 04.05.2010
ÎNSCRIS: 04.05.10
MAY-2010

Plusuri si minusuri - hotel Sofia

Tocmai ne-am intors din mini-vacanta de 1 mai pe care am decis sa o petrecem la hotel Sofia, in Nisipuri.

Nu plecam cu asteptari prea mari, dat fiind faptul ca am platit aprox. 21E/pers/zi, in regim all inclusive, insa am avut o surpriza extrem de placuta inca de la cazare.

Camerele sunt f. mari si arata foarte bine.

Piscina interioara nu au, iar pe cea exterioara nu am folosit-o. Marturisesc ca fac parte dintre turistii care merg la mare sa stea la plaja.

Parcarea este gratuita si este delimitata printr-o bariera de strada. Cand intri sau iesi cu masina, ti se da drumul de la receptie (te vad pe camera).

Un alt plus este distanta pana la plaja, care nu este mare si conteaza, dat fiind faptul ca de obicei, cam orice hotel care nu este in prima linie presupune urcat deal. :)

Personalul este deosebit de amabil, chiar am ramas surprinsa, deoarece anul trecut am fost la Altas si la Erma si la nici unul nu te salutau de cate ori te vedeau, ca aici. Nu, nu sufeream neaparat de asta, dar cand se intampla, te surprinde placut.

Iarasi ca si plus, as mentiona modul cum au tratat un incident la plecare. Am de vineri pana luni - 3 persoane, asa ca in camera am avut 6 prosoape. Ca o paranteza, spre deosebire de Erma, unde prosoapele alea nu mai fusesera schimbate de 10-15 ani si erau extrem de uzate si curgeau atzele din ele, aici totul era impecabil.

Dar sa revin la incident... Receptia camerei facand-o vineri, sambata a fost prima zi de curatenie in camera. Din cele 6 prosoape, nu folosisem decat 4, doua ramanand aranjate pe stativul respectiv, asa cum le pusesera cameristele. Dupa curatenia de sambata, fix astea doua prosoape lipseau, chiar ne-am amuzat ca probabil au constatat ca foloseam doar 4 si le-au luat pe celelalte.

Insa la plecare, cand am predat camera si receptionera a cerut confirmarea de la camerista ca e totul ok, aceasta a spus ca lipsesc 2 prosoape. Am explicat ca vineri am avut 6, iar de sambata doar 4. Ma si vedeam desfacand bagajele sa-mi demonstrez afirmatiile, insa nu a fost cazul. Receptionera a spus ca probabil este o greseala a cameristelor obisnuite sa lase 4 prosoape in camera si totul s-a terminat aici.

Oricum am zis ca de acum sesizez in ziua respectiva orice as observa modificat. Am mai stat la alte hoteluri si nu peste tot personalul intelege atat de bine engleza si este atat de amabil, asa ca te poti trezi cu neplaceri.

La capitolul minusuri, problema esentiala este mancarea si dispunerea acesteia. Nu ai in general decat vreo doua feluri de baza, iar daca se intampla sa ai doar tocatura, nu prea ai ce manca. Micii sau chiftelele au niste condimente specifice, care le schimba gustul fata de suratele lor de la noi si bulgarii au prostul obicei de a nu le face complet, adica la mijloc e carnea complet cruda.

Au gatit de exemplu fasole verde cu carne de vacuta sau cu porc, acestea au fost f. gustoase, iar carnea bine fiarta, insa se merge mult pe tocatura si atunci nu ai ce sa mananci.

Singurul care mi s-a parut ok a fost micul dejun mai ok decat restul meselor. Era compus din branza, cascaval, vreo 4 feluri de mezeluri, castraveti, rosii, crenvusti, carnaciori, unt, gemuri, compot de visine, oua ochiuri, omleta, oua fierte, etc.

Pe partea de distractie, au avut program de discoteca intr-una dintre seri si cam atat, fara echipa de animatori sau acele programe specifice pentru copii pe care le gasesti in majoritatea hotelurilor. Dat fiind faptul ca bebe e pe drum, deocamdata nu am avut o pb. din cauza asta, dar am specificat pentru cei care au deja copii.

Trimis de ema27 in 04.05.10 21:06:21
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în BULGARIA. A mai fost în/la: Albena (Magnolia), Nisipuri (Erma, Atlas)

VIZUALIZĂRI: 6430 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (ema27); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

radu123
    [04.05.10 22:41:51]

Felicitari pt impresiile postate.

Dragoș_MD
    [04.05.10 22:42:16]

excelent scris. bravo!

[04.05.10 22:59:40]

Un review intr-adevar echilibrat, care puncteaza fara patos atat minusurile cat si plusurile. Mi-a placut si mie, mi-as dori cat mai multe asemenea pe site

Avril
    [06.05.10 21:20:37]

Imi place modul obiectiv in care ai scris, fiindca nu pot fi de acord cu cei care nu vor sa plateasca servicii de lux, dar vor sa le primeasca. Totusi, asteptarile trebuie raportate si la pretul platit. Mi-ar fi placut daca ai fi atasat si niste poze de acolo, fiindca sunt f. putine si irelevante la acest hotel. Mi-am cumparat bilet la Sofia pentru aceasta vara si incepusem sa-mi fac griji cand am vazut cat de putin s-a scris despre acest hotel. Acum mi-am format cat de cat o imagine datorita impresiilor tale. Felicitari, ai un vot din partea mea!

columb*
    [08.05.10 19:12:32]

cum ajung la hotel Sofia de la Nisipurile de Aur,mai exact prin Dobrich,apoi Varna si pe ce drumuri trebuie sa merg

adryana
    [07.07.10 08:43:27]

cine ar putea sa ma ajute, vreau sa trimit parintii din 28 august acolo la bulgari si nu stiu ce sa aleg intre hotel Sofia si Kaliakra, din Nisipurile de Aur.

adryana, Avril, columb*, radu123
    Alte impresii din această RUBRICĂSofia Hotel: