ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 23.10.2023
BUN

Către satisfăcător
Către satisfăcător

Hotel Sofia Bulgaria - se putea si mai bine

Am ales acest hotel pentru ca avea criteriile dorite: aproape de plaja, la cinci minute de mers pe jos (noua ne place sa facem puțină mișcare, sa nu fie chiar le plaja, dar nici foarte departe), are piscina, propria plajă cu șezlonguri incluse în preț și meniu all inclusive.

Hotelul spune ca are 4 stele, dar eu consider ca ar avea 3 stele jumătate. Recepția hotelului arata bine de **** stele, la fel și camerele, restaurantul arata elegant pe interior, dar pe exterior ar mai trebui ajustat. Wifi bun în camera (la etaj 2) și la recepție.

CAMERA:

Am avut camera dubla spaioasa, noi am fost doi adulți și un copil am avut și canapea în plus, față de o camera dubla normala. Camera a fost foarte frumoasa.

Patul este foarte mare, dar am avut doua paturi lipite, dezavantajul fiind dunga dintre cele doua, iar pentru copil am avut inclus în preț un fotoliu extensibil. Un plus a fost muzica incoporata în perete, cu un buton în perete din care poti modifica volumul (dimineața era aceeași melodie pe care o repetau, în schimba seara erau mai multe melodii)

Cabina de dus și ea foarte spațioasă, am avut apa caldă pe tot parcursul șederii noastre.

Prosoapele mi s-au schimbat în fiecare zi, la săpunuri si la sampoane sunt deficitari, ne-au pus de doua ori în tot concediul, noroc ca ne-am luat și de acasă ceva.

GATRONOMIE:

Mancarea într-adevăr este mai redusă după cum am citit alte comentarii, dar găsești ce sa mănânci, față de alte hoteluri unde am găsit doua "insulițe" de mâncare aici este doar una (la mancare gătită).

La capitolul băuturi alcoolice/răcoritoare cam puține sortimente, nu prea ai de unde alege.

In fiecare seara aveau cate un stil de mâncare (de ex. Seara italieneasca), se decora masa, vaza si era mancare specifica culturii respective, iar la intrare ne intampinau doua fete imbracate intr-o ținută stilului acela. Frumoasa idee!

LOCATIE/ PLAJA :

La Plaja ca si reper aveam Mc donals iar apoi mergeam pe langa el pe nisip, treceam de barul "Mojito" făcea stânga un pic si ajungeam.

Aici nu prea îți dai seama care e plaja hotelului, e afișată cu pancarde mici și nu prea îți sare în ochi.

Plaja nu arata ca în pozele de referință de pe anumite situri, e total diferita. Nu mai are bar propriu pe praja si nici acele canapele. Barul este în incinta unui alt bar. Pozele nu reflecta realitatea din punctul acesta mi se pare ca am fost mințiți!

Barul de pe plajă ne-a dat ceva batai de cap pana sa-l găsim pentru ca nu prea este vizibil, este defapt o improvizație în incinta unui alt bar, iar aici consumația e mult mai limită ca la hotel, se pot cosuma doar: sucuri, apa, cafea, ciocolata calda și bere. Dacă dorești vin sau cocteiluri sunt conta cost cu reducere de 20% pentru cei cazați la acest hotel. Ceea ce mi se pare aiurea dintr-un punct de vedere, am plătit all inclusive sa am totul inclus nu sa plătesc în plus.

Intr-o zi s-a stricat aparatul de cafea iar în alta nu aveau lapte în aparat.

Este prima data unde vad ca oamenii își întind prosoape pe jos, problema este alta ca le da voie sa pună după șezlonguri ceea ce este deranjat pana la bar trebuie sa ai grija sa nu calci pe vreo unul, și pe deasupra le da voie sa stea și în fața mării unde la fel e deranjat fiind n-ai loc de ei sa te duci spre mare linistit. Doar ca acest lucru de întâmpla și la celelalte plaje private de langa. Și atunci întreb și eu la ce se mai numește plaja privata?

DISTRACTIE SI RELAXARE:

Stațiunea este extrem de aglomerata, zici ca e Mamaia.

Sunt o grămadă de bazaruri și staduțe pe care sa te plimbi, mini golf în fața hotelului (contra cost), mini parc de distracții la mini Turnul Eiffel, baruri, cluburi erotice și normale, cazino, etc.

Piscina hotelului este mare spațioasă, adâncimea piscinei este în trepte. Au și o piscina pentru copii. Dimineața la piscina este jocul dats, iar după amiaza un alt hol.

Snake barul se afla sub resturant, noi l-am descoperit după câteva zile fiindcă nu este afișat nicăieri, aici este inghețată la dozator, fructe, prăjituri și câteva feluri de mâncare. Localul este foarte frumos amenajat, păcat ca nu este promovat.

Mini disco pentru copii, în fiecare seara la ora 20.00 pana la 20.30 lângă restaurant.

Sala de sport de langa piscina este o improvizație, majoritatea aparatelor sunt uzate și sticate, nu exista gantere (greutăți), de ex. banda nu merge de loc e pusa doar de mobilier. Iar terenul de fotbal are doua porți intr-o țărână fără gard, împrejmuit de o plasa improvizata.

Trimis de delinyka in 23.10.23 17:34:27
Validat / Publicat: 23.10.23 18:12:50
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în BULGARIA.

VIZUALIZĂRI: 428 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (delinyka); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P14 Sala de sport

• Alte impresii din această RUBRICĂSofia Hotel: