ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 22.04.2018
DE roth
ÎNSCRIS: 04.11.10

Cu sau fara asigurare de calatorie / Euro Hospital Varna

sait spital http://eurohospitalbg.com/doctors/

De ce as povesti despre asigurarea de calatorie +/- spital?

* fiindca am avut nevoie in vacanta de paste a acestui an.

* fiindca in extrasezon statiunea Albena nu are centrul medical deschis

* fiindca am fost intai la un spital de stat, era seara de inviere, ora 2 si ei ma chemau miercuri in policlinica fiindca atunci e medic ORL

* fiindca toti au vorbit engleza (la spitalul privat)

* fiindca am primit asistenta de specialitate chiar daca era 3 dimineata (generalist sau ORL-ist a stiut ce are de facut acea d.-na doctor)

* fiindca am primit documente (fisa consultatie, factura)

* fiindca este la o distanta acceptabila pentru statiuni de la Balcik la Varna

* fiindca este deschis non stop

* fiindca detine o salvare proprie ce poate fi solicitata la hotel

* fiindca acopera toate specialitatile de la consultatie de rutina la oreratii (asta din spusele d- nei doctor)

si nu in ultimul rand

* fiindca am putut plati cu cardul

Plecam in vacanta, unii mai des altii o singura data pe an si nu am dori in nici unul dintre cazuri ca ceva sa ne strice bucuria acelor zile. Facem sau nu asigurare? , alegerea apartine fiecaruia, binenteles. Putem folosi cardul de sanatate insa eu nu stiu cum si in ce fel, unii avem carduri bancare ce au atasat asigurare de calatorie inclusa (detin card wizz, am asa ceva, insa nu ii stiu functionalitatea), sau pur si simplu facem o asigurare de sanatate. Eu am ales de multi ani sa fac asigurare anuala, (multitravel) 77 lei costa [...]. Personal nu am avut nevoie, nu doresc nimanui sa aibe nevoie, insa atunci cand ai, sa stii ca poti beneficia de cele mai bune servicii de sanatate e mare lucru.

Eu imi sfatuiesc atat rudele cat si prietenii sa faca acest lucru, fie una anuala daca se merita ca si cost sau cele pe perioada exacta care au un pret variabil de la o companie la alta in functie de ce beneficii ai si de perioada de valabilitate.

Ca si exemplu am facut pentru 6-9/04 adult la 15.38 lei si copil pana in 3 ani la 20.3 lei, [...]. Mult, putin bugetul si linistea fiecaruia, decide.

Am plecat de paste la Albena, gasca mare, cam 30 camere per total cu prietenii prietenilor, unchi, matusi, de puteam face linistiti o nunta. Totul bine si frumos pana in seara de Inviere cand venind de la biserica cu lumina, ANA, prietena nepotului meu ma anunta ca are jumatate de fata amortita, o inteapa tare urechea, etc...etc... Pai "otita" spun eu insa trebuie sa vedem un medic Sunam la 112 si intrebam daca vb engleza, asteptam putin, suntem redirectionati si asta de 5 ori pana cedam si inchidem, de, au si eu lipsurile lor.

Mergem la receptuie, explicam, iar receptionerul dragut sunal si vb in bulgara, si vb... si ne intreaba si explica pana se decide ca e cazul sa mergem la Balcik unde este spital si au ORL

Bun, ne suim in masina, acum 12km se fac imediat, ajungem la spital, destul de usor cu ajutorul prietenului "maps me". Sunam la sonerie tir ...tir ... vine o d-na in halat

incercam sa ii explicam, nu vb engleza deloc, asa ca am aratat, gesticulat si primim ca raspuns ca putem veni miercuri peste zi la policlinica, asta fiindca venise in ajutor o alta d.-na in halat care vb binisor engleza. Pai nu putem astepta, indrumati-ne la alt spital mai aproape...Varna, spitalul Sf. Ana, primim sec ca si raspuns.

Multumim si plecam caut pe GPS un spital in Varna, zic oricare fiindca ma gandeam ca odata ajunsi ne indruma ei la altul, doar e mare orasul. Gasim "EURO HOSPITAL Varna", zic ca asta e de noi, suna cumva asa mai european. Ajungem destul de rapid, pe niste stradute de am zis ca mergem la tara insa tot respectul pentru ce am gasit acolo.

Intre timp am sunat la numarul pentru asistenta medicala de pe polita, nr la care a raspuns foarte rapid un tanar dupa voce, binenteles ca a vb in romana, a spus ca putem merge la hotel, sa asteptam sa rezolve ei totul si sa trimita un medic in cel mai scurt timp, dar tinand cont ca e noaptea de inviere acest lucru poate dura, sau sa mergem la cel mai apropiat spital, facem consultatie, luam documente doveditoare, iar in tara facem dosarul sa primim ceea ce am platit.

Si intr-un caz si in altul plata se face de catre noi, urmand ca sa recuperam banii in tara. Am inteles ca cei de la [...] trimit ei medic si lasi doar asigurarea insa info o am de la cineva care a avut nevoie de asistenta in Grecia.

Sa revenim, deci am sunat, am inteles ce e de facut asa ca am mers mai departe catre spitalul selectat. Ajungem, liniste, intuneric, dar vad o sonerie, stiam deja ce sa fac, apas... tir..., tir.. si in 30 de secunde apare un domn, deschide usa, intrebam daca vb engleza, el raspunde senin yes. Ii povestim ce si cum, da un telefon, adica iar tir, tir si ne anunta ca in 2 min va veni un dr sa o vada pe Ana.

Asa a si fost, a venit o d.-na doctor ce a consultat-o, a spus clar inflamatie adica Otita si a facut tot ce tine de acte. I-a dat o fiola pentru durere, dar si sfatul de a lua medicatia fiindca nu tine loc de tratament acea fiola chiar daca in 10 min durerea va ceda. Am platit cu cardul si am plecat fericiti spre hotel, era deja 4 dimineata, mai era putin si rasarea soarele, incepea o noua zi de voie buna. Asa a si fost, durerea a cedat cum am fost informati de d-na dr, am luat reteta pe care am cerut stampila si impreuna cu bonul fiscal au intregit dosarul.

Concluzia

Aveti grija de voi, faceti asigurare, in caz de nevoie sunati la nr de tel pentru asistenta si adunati/pastrati cu grija actele.

Noi pt dosar am pregatit

1 declaratie de la persoana in cauza (a fost tip) cu minim de descriere a celor intamplate (original)

2 CI (copie)

3 dovada iesirii din tara (taxa drum, bilet avion, viza in pasaport) copie

4 fisa consultatie

5 factura si dovada platii

6 reteta stampilata si bonul fiscal

pentru 4-6 trebuie obligatoriu originalul

7 extras de cont cu IBAN si cod banca in original

Toate se trimit la adresa asiguratorului, iar in maxim 30 de zile cica avem plata in cont. Aici vin cu ecou la momentul in care vad plata in cont.

In speranta ca nu veti avea nevoie niciodata de medic in vacantele voastre, eu am povestit cele intamplate pentru a ajuta in caz de urgenta.

Decat sa bajbaiti in perioada de extrasezon pe la usi greu de deschis/accesat mai bine la punct sigur, eficient si rapid.

Vacante placute lipsite de incidente.

Trimis de roth in 22.04.18 20:44:28
Validat / Publicat: 23.04.18 08:10:54

VIZUALIZĂRI: 2315 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P02 Abia cand am vazut aceasta poza am realizat ca este un spital in adevaratul sens, din zona intrarii nu arata asa impresionant. Cladirea dreptunghiulara cu acoperis gri ( nu stiu sa o incercui pe google maps)
Puteți VOTA simbolic articolul - VĂ PLACE?
[1 PMA]

roth [22.04.18 21:04:25] »

rog frumos un web sa duca articolul acolo unde ii este locul, multumesc

webmasterX [23.04.18 08:10:24] »

Mutat, la reorganizare, în rubrica "Filozofări... turistice, DE LA LUME ADUNATE - COMUNITATE" (deja existentă pe sait) - rubrică dintr-o secțiune OFFTOPIC sau DE INTERES TURISTIC RESTRÂNS!

[Rubrica inițială: Descoperă Albena și împrejurimile]

andreea_c [23.04.18 08:27:14] »

@roth: imi pare rau sa aud ca ati avut parte de peripetii, dar ma bucur ca s-a rezolvat cu bine.

Am patit-o si noi acum 8 ani in Bulgaria, cand cardul european era acceptat doar la un spital situat la 100 km distanta de hotel si de atunci am ales sa nu ies din tara fara asigurari private.

Noi adultii filosim asigurarea Multitravel de la Allianz la 77 lei pe an daca nu mergi la ski sau 146 daca vrei sa incluzi si sporrurile de agrement. E valabila in toata lumea mai putin SUA si Canada. Daca vrei si acestea 2 0retul se dubleaza.

Pt copii prefer insa varianta Groupama pt calatoriile mai lungi si cu "risc mai mare".

Nu e foarte scumpa si anume 20-40 lei functie de perioada.

Am folosit asig de la Groupama de 2 ori pana acum. De fiecare data in toiul noptii cu enteroviroza. Am sunat la nr de pe polita. Ne-au directionat la cel mai apropoat spital (5-10 minute cu masina). S-au ocupat ei de toate actele. A trebuit doar la receptia spitalului sa dam un nr de tel la care acestia sa sune. Nu am platit nimic la spital. Am platit doar reteta la farmacie dar in 3 zile am avut banii pe card si pt aceasta trimitand doar copie de pe reteta si de pe bonul fiscal.

Asadar sunt pt asigurari calatorie.

Merita

RĂSPUNDEVOTAȚI ECOUL [1][4 voturi]
Dragoș_MD [23.04.18 08:37:45] »

Acum vreo zece ani în urmă, când am fost pentru prima și întâia oară la Balcic, copilu' a avut grijă să nu asculte de sfaturile noastre și a făcut o insolație de mai mare dragul. Și uite-ne pe noi doi cu fata ofilită total pe la miezul nopții la spitalul orășenesc. Am fost primiți destul de repede (mai era o urgență majoră „în lucru”) și doamna doctor a fost deosebit de amabilă, drăguță și s-a purtat exemplar. Fără asigurare, fără nimic. Nici nu ne-a întrebat... Bine, nu spun că așa trebuie făcut - după faza asta, ne facem și noi asigurări când ieșim; am vrut să spun doar că pe vremuri, acolo, era altfel... Păcat că nu au reușit să se mențină. Mai ales pentru ei.

RĂSPUNDEVOTAȚI ECOUL [1][4 voturi]
Zoazore [23.04.18 12:23:15] »

@roth: Suna bine ce spuneti voi, @roth si @andreea_c.

Si eu sunt de parere ca nu-i corect sa plecam la drum fara asigurare.

Pana acum am facut asigurarile simple, de la agentiile de turism. Nu le-am folosit. dar niciodata nu se stie!

@roth, vorbim in privat!

Dana2008 [23.04.18 13:04:06] »

@roth: Foarte buna atentionarea! noi facem asigurare la Allianz de fiecare data.

indiralisa_26 [23.04.18 13:06:53] »

Ma bucur ca ati rezolvat si totul a fost bine pana la final!

Am avut si eu cateva iesiri din tara fara nicun fel de asigurare medicala, dar mi-a venit mintea la cap si de vreo 5-6 ani nu mai plec fara card european si sau fara asigurare suplimentara! Nu am avut nevoie niciodata, nici nu vreau sa am... Acum vreo 12 ani... in Turcia in penultima zi am alunecat in baie si m-am procopsit "doar" cu un hematom de 30 cm diametru... stiam ca ajung in curand in tara si am indurat putin durerea (nu aveam niciun fel de asigurare)... !

Deci asigurati-va ca sunteti asigurati!

RĂSPUNDEVOTAȚI ECOUL [1][1 vot]
crismis [23.04.18 14:37:05] »

@roth: Util pentru orice turist să afle despre astfel de experiențe! Bine că n-a fost ceva mai grav!

Știu spitalul privat cu pricina, îmi amintesc că am rămas cu gura căscată prima dată când am trecut pe lângă el (ulterior am mai "descoperit" unul și în Burgas). Am și comentat cu soțul meu: "Uite un loc unde mi-ar plăcea să muncesc! ", iar la întoarcerea în țară, mi-am anunțat colegii că mă bate gândul să emigrez în Bulgaria... Mă bucur că și serviciile pe care le oferă sunt pe măsura felului în care arată!

RĂSPUNDEVOTAȚI ECOUL [1][3 voturi]
Denisa13 [23.04.18 14:49:58] »

Foarte util articolul tau. Anul asta de Pasti a fost prima data cand nu ne-am facut asigurare. M-am gandit ca sunt aproape de granita. De regula nu ies din tara fara asigurare.

N-am avut inca nevoie de ea. Era cat pe ce sa o folosim acum 3 ani dar era o durere mica de masea si ne trimiteau la 70 km de hotel si am renuntat. Ne-am tratat cu ce aveam la noi. Sunt curioasa ce firma asigura cea mai buna asigurare de calatorie si ma gandesc aici la o asigurare care nu implica sa achit eu serviciile si apoi sa-mi recuperez banii.

RĂSPUNDEVOTAȚI ECOUL [1][3 voturi]
roth [23.04.18 15:38:21] »

@Denisa13: Din cate am intrebat si eu "un prieten" se pare ca cei de la Gothear sunt acum in top

Eu am destui ani de plinbari, cu asigurare desigur, nu am avut nevoie si nici nu imi doresc dar cand e sa se intample e bine sa stim ce e de facut. Eu mai mult pt spital am scris povestea, este bine pozitionat pentru multe statiuni, iar in perioada mai relaxata, nu varf de sezon cand statiunile nu au cadre medicale e de retinut ca poti merge pentru orice.

RĂSPUNDEVOTAȚI ECOUL [1][1 vot]
andreea_c [23.04.18 15:55:47] »

@roth: eu as zice ca Mondial sunt the best, urmati de Groupama si Allianz. Asta din experienta clientilor mei.

Multitravel e o asigurare ieftina dar acoperirile sunt cam slabute. Dar pt calatori frecventi e cea mai potrivita.

Acoperirile de la Mondial Premium sunt destul de complexe. Dar si pretul pe masura. E cea mai recomandata pt varstnici pt ca acopera si boli preexistente.

RĂSPUNDEVOTAȚI ECOUL [1][3 voturi]
ioan marinescu [23.04.18 16:37:13] »

@andreea_c: Da, Mondial a făcut o mutare inteligentă incluzând în pachetul Premium și aigurare de sănătate pentru bolile cronice. Condiția: să nu fi suferit o internare pe profilul afecțiunii în ultimul an!

Nu am ieșit niciodată din țară fără asigurare de sănătate. La NYC mergem cu asigurarea maximă pentru că acolo asistența medicală este foarte scumpă.

De pățit am pățit-o o singură data, când la Atena, lângă biserica Sf. Ioan, un păianjen veninos a mușcat-o de gambă pe soția mea. Până am ajuns la Leptokaria, piciorul i s-a umflat incredibil, încât doctorița de la cabinetul pentru urgențe din localitate opina că va trebui făcut un drenaj chirurgical pentru evacuarea limfei. Până la urmă s-a rezolvat mai simplu (nu detaliez), am rupt fila din carnetul de asigurat și bine a fost. Nu am plătit nimic fiind o urgență.

RĂSPUNDEVOTAȚI ECOUL [1][3 voturi]
ioan marinescu [23.04.18 16:39:40] »

@roth: Deosebit de utilă postarea! Ne prinde bine la toți!

adrianaglogo [23.04.18 23:47:31] »

@roth: Si noi am patit-o in Grecia, acum multi ani. Sotul a facut pe drumul spre Lefkada o hemoragie digestiva

(cred ca datorita stressului de la munca) si ne-am oprit la singurul spital din insula, unde a stat 5 zile, cu tratament complex, incluziv doua transfuzii.

Aveam asigurare, dar din pacate pentru noi cei de la firma ne-au dus cu vorba ca vor plati, lucru pe care nu l-au facut. Am facut contestatii, dar degeaba.

Cardul european de sanatate ne scutea de cheltuiala de 1300 Euro.

Stiu asta pentru ca tot acolo am intalnit o tanara care avea fractura de bazin- cazuse cu scuterul. Nu numai ca nu a platit nimic, dar i se asigura si transportul in tara. Eu stiam atunci de acest card, dar credeam ca e mai sigura o asigurare privata.

De atunci plec numai cu acest card, care se emite de Casa judeteana de sanatate, cu o valabilitate de 1 an. O fi bine, o fi rau, nu stiu ce sa zic, dar dupa acea intamplare nu mai am incredere in firmele de asigurari...

RĂSPUNDEVOTAȚI ECOUL [1][4 voturi]
andreea_c [24.04.18 08:23:59] »

@adrianaglogo: poti sa ne spui la ce firma aveati asigurare? Sunt pe piata cateva firme care nu prea platesc, de aceea eu recomand asigurari doar la firmele serioase.

RoxanaGRS [24.04.18 09:29:36] »

@roth: îmi pare rău pentru pățania voastră. Bine că s-a terminat cu bine până la urmă.

Din câte știu eu, ca să nu trebuiască să dai bani și apoi să-i aștepți să ți-i înapoieze firma de asigurări, trebuie să-ți faci asigurare cu decontare directă. Doar că sunt mai scumpe. Chestia cu plătesc eu și apoi mi-i dă firma e cu două tăișuri (dar e mai bine decât nimic). Știu pe cineva care s-a împiedicat pe stradă la Paris și și-a rupt mâna. I-au reparat-o francezii și i-au cerut aproape 1000 de euro. Dacă e ceva mai grav ai cam încurcat-o. Ideea e că trebuie să ai disponibili banii ăștia la moment și să-ți permiți să-i aștepți după aia de la firma de asigurări. Cred că dacă avea cardul european de sănătate nu plătea nimic. Neavându-l, n-a putut să dovedească că e asigurat în România, așa că l-au pus la plată.

Am pățit-o și noi, dar cam ca @Dragos. Adică am vizitat spitalul din Italia, dar nu ne-au cerut bani. A pățit soțul o chestie urâtă, o rană pe cornee. Atunci aveam asigurare privată și n-aveam card-ul european de sănătate. Nu ne-au cerut nici asigurarea privată, nici card-ul. Ne-au crezut cumva pe cuvânt că suntem asigurați în România. I-am întrebat la sfârșit ce avem de plată, și mi-au zis că nimic, că ceea ce ne-au făcut e gratuit pentru italieni. Dacă ne făceau ceva pentru care italienii plăteau, ne-ar fi taxat și pe noi, dar așa se vor deconta cu casa din România. Spitalul era de stat și arăta mai bine ca ale noastre, dar cozile erau cam ca la noi. Am plătit doar rețeta la farmacie, dar aia a fost vreo 20 de euro. Ne-a chemat vreo 3 zile la rând, la control și la pansat.

RĂSPUNDEVOTAȚI ECOUL [1][1 vot]
andreea_c [24.04.18 09:40:29] »

@RoxanaGRS: chiar daca nu ai cardul european exista un formular care poate fi completat de catre spital si trimis in tara si primesti despagubiri pe baza acestuia. Sau pe baza fisei medicale de la externare, poti veni in tara si sa soliciti rambursarea cheltuielilor. e procedura de durata si suma e plafonata la valoarea serviciului din tara

europa.eu/youreurope/citi ... ts/index_ro.htm

RĂSPUNDEVOTAȚI ECOUL [1][0 vot]
RoxanaGRS [24.04.18 09:45:49] »

@andreea_c: Și nu trebuie să plătești la spital urmând ca după aia să-ți decontezi tu banii cu casa când vii în țară? Că aia e durerea, dacă trebuie sau nu să scoți bani din buzunar la momentul respectiv.

andreea_c [24.04.18 11:06:06] »

@RoxanaGRS: eu de aia prefer asig private profi (in special groupama) ca nu trebuie sa platesc nimic.

La cardul european scrie in conditii ca nu platesti nimic doar in cazul in care acel seeviciu medical e gratuit pt cetatenii tarii respective. Daca serviciul e cu plata, trebuie sa platesti si nu poti recupera banii. Asadar tot asig privata e de preferat.

RĂSPUNDEVOTAȚI ECOUL [1][1 vot]
nrs † [24.04.18 12:07:34] »

@andreea_c:

pai pe unde umblii tu normal ca e risc de accidentare

adrianaglogo [24.04.18 14:21:02] »

@andreea_c: Asigurarea era la Astra. Avusesem un incident cu masina, soferul vinovat avea RCA la ei si au fost foarte prompti. in trei zile aveam banii in cont! Am zis sa fac tot la ei. Dar ne- am pacalit.

Intre timp au dat faliment!

andreea_c [24.04.18 14:56:04] »

@nrs:

@adrianaglogo: din pacate, asa cum nu plateau cei de la Astra si in prezent sunt cateva firme care nu platesc... Din acest considerent eu recomand doar firme serioase, firme la care am feedback pozitiv din partea clientilor.

elviramvio [27.04.18 06:51:15] »

@roth:

Din criză de timp - luna asta și mai - citesc articole doar pe sărite. Acum citindu-l pe al tău, pot spune că ai dat un sfat excelent. Și noi folosim asigurarea de călătorie, anuală, Multitravel de la firma Alliantz care are acoperire și în Turcia, mai puțin SUA, Asia. Pentru turism normal, fără ascensiuni montane sau sporturi extreme, până la vârsta de 62 de ani costul era anul trecut 72 lei dacă nu mă înșel, peste această vârstă trece de 120 lei dar merită. Plătești o singură dată pe an, e valabilă pentru orice ieșire de max. 25 zile, practic stai fără grijă cu plecările neprogramate și per total, dacă ai mai multe plecări din țară într-un an, ieși mai ieftin la bani. Este valabilă atât în spitale de stat cât, mai ales în cele private. Eu una n-aș pleca fără asigurare nici până la Ruse.

RĂSPUNDEVOTAȚI ECOUL [1][3 voturi]
andreea_c [27.04.18 14:38:57] »

@elviramvio: sunt doar 2 planuri tarifare la Multitravel

Plan 1 toate tarile fara sua si canada 77 lei

Plan 2 toate tarile inclusiv sua si canada 197 lei

La acestea se poate adauga Optiune suplimentara cu sporturi de agrement care dubleaza pretul adica 142 si respectiv 358 lei.

adrianaglogo, andreea_c, crismis, Denisa13, elviramvio, indiralisa_26, ioan marinescu, nrs, roth, RoxanaGRS, Zoazore
Alte articole din această RUBRICĂFilozofări... turistice: