ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 17.04.2018
ÎNSCRIS: 06.09.11
APR-2018
2 AD. + 1 COPII -- v: 7 ani

Locatie foarte placuta

Week-end-ul trecut am hotarat sa mergem sa vedem Parada Junilor din Brasov si cum doream sa fim cat mai aproape de Brasov am decis sa mergem la aceasta pensiune. Am sunat, am rezervat, nu ni s-a cerut plata in avans a primei nopti de cazare. Pensiunea se gaseste la doi km de Brasov, cand vii dinspre Predeal, pe partea dreapta, unde este semnalizat Podul Dambul Morii. Drumul este pietruit, nu mergi foarte mult din autostrada catre pensiune. Am avut ceva emotii cand am parcat masina in fata pensiunii pentru ca eram... doar noi 2 si copilul. Locatia are 2 cladiri una cu camere duble si doua camere tip apartament sau camere interconectate sa le zicem. Desi rezervasem o camera dubla cu pat extra, am primit in schimb acest apartament.

Camere: curatenie... IREPROSABILA, mobilier vechi, tip sasesc, dar excelent ingrijit. Cearceafuri albe, imaculate, bai dotate cu prosoape si kit-uri de igiena gen sapun, sampon, feon, etc. Baile modern decorate cu instalatie noua. Caldura peste noapte de la calorifere. Poate singurul inconvenient ar fi fost parchetul care scartia, dar pe mine nu m-a deranjat, ba a marit ideea de rustic. Parchetul era acoperit cu mici covoare lucrate, cred manual, la razboi. Bar dotat cu bauturi racoritoare si alcoolice, camerele dotate cu TV LG.

Locatia are un teren de bascket, teren de tenis. Insa cel mai mult mi-a placut ca are un rau unde sunt amenajate bancute si mese si poti admira perfect frumusetea locului. Am inteles ca urmeaza sa se deschida aici un hotel de 5*. Piscina era deja in lucru, desi, dupa mine, raul era mai mult decat suficient.

Am ajuns seara aici, prin urmare am servit eu pastrav, sotul friptura iar copilul tot pastrav. Excelent pregatit, la gratar, preturile accesibile, inclusiv la bauturi, o sticla de vin urca undeva la 30 ron. La micul dejun, tot noi 3. In zilele cand Pensiunea este plina se tine buffet, dar acum fiind doar noi 3 nu ma asteptam la bufet. Nu stiu de ce citeam undeva review-uri despre mic dejun saracacios. Ne-a adus la fiecare cate un platou cu diferite tipuri de mezeluri (sunca, salam de Sibiu, etc), branza, cascaval, rosii, castraveti. Separat un cos de paine, unt si dulceata. Ne-au servit cafele expresso la aparat mie si sotului iar copilul a dorit ceai. Ne-a intrebat daca vrem oua ochiuri sau omleta. In plus ne-au servit cate un suc. Sotul a refuzat sucul, dar a mai cerut inca o cafea si i s-a dat. Pe o masuta alaturata era instalat un prajitor de paine, daca am fi dorit paine prajita.

Am inteles ca in cladirea secundara exista apartamente de doua camere cu living si loc de facut gratar in spatele pensiunii pentru cei care doresc sa vina in grup si sa se gospodareasca singuri, sau doresc sa aiba diferite evenimente, gen zi de nastere, etc. Tinand cont de faptul ca Hipermarket Carefour este foarte aproape este o locatie ideala pentru acest scop. Atentie!! Nu este o locatie de fitze, este pentru cei care vor sa se odihneasca, vor sa se bucure de natura nealterata de muzica de club, vor sa se plimbe cu bicicleta, vor sa asculte zumzetul raului, sau de ce nu, sa admire putin din fauna ce ne-a ramas in Romania: am zarit mistreti care coborau seara la tomberoane. Cu siguranta voi reveni. Multumim doamnelor Monica 1 si Monica 2. :) care ne-au primit si primenit cum numai muntenii stiu. Vom reveni cu mare drag!!!

Trimis de Elsa76 in 17.04.18 09:54:34
Validat / Publicat: 17.04.18 10:32:01
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în BRAȘOV. A mai fost în/la: Slanic Moldova, Bucovina, Valea Prahovei

VIZUALIZĂRI: 1075 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Elsa76); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P03 Living-ul cu extra bed gata pregatit pentru fetita mea
  • AŢI PUTEA rezerva o cameră aici, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 24.03 EUR pe cameră

• Alte impresii din această RUBRICĂCasa Ezio [Dâmbu Morii]:

• pagină generată în 0.053203105926514 sec