ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 31.03.2018
ÎNSCRIS: 13.06.11
AUG-2017

O varianta buna

Anul trecut, pe 18 august trebuia sa ajung la Constanta cu ceva treaba. Nina, pentru ca era libera trei zile, se gandeste si vine cu ideea de a merge amandoi si sa ramanem doua nopti pentru ca a doua zi, pe 19 implineam 28 de ani de cand ‘m-am legat la cap fara sa ma doara ‘ — :) va dati seama ca am facut un spirit de gluma. Alexandra, fiica-mea zice: ‘ –Tati, merg si eu! - Bine tati, o sa iau o camera tripla! – A nu, ca merge si Cristina (o prietena) cu mine! - Aoleu, hai ca facem nunta acolo! Si bani? – Platesti tu ca o data impliniti 28 de ani!“

Asta e, mi-am pus booking-ul sa lucreze, am facut rezervarea pentru un apartament si la observatii referitoare la ora la care ajungem am trecut 08:00! Acum incercam si eu, in ideea ca Nina iesea se la serviciu la ora 07:00 insa rezolvase sa se schimbe mai devreme, si ma gandeam ca pana imi rezolv eu treburile, adica pana in 12 fetele sa plece la plaja iar ea sa doarma cateva ore dupa care sa mergem si noi dupa fete, sa nu irosim ziua fara sa ne balacim un pic. Nu mai fusesem prin Mamaia din anul 1999 de la eclipsa, si aveam asa, o stare de nerabdare, ca sa nu mai spun de curiozitate. Imi aduceam aminte cand mergeam cu fiica-mea prin Satul de Vacanta, cand o urcam in toate cele, cand ne opream sa mancam la restaurantele de acolo …

In seara dinainte de plecare ma suna o fata de la hotel Scala, ma intreaba daca nu am gresit cand am scris ora de sosire. Ii raspund ca nu, ii explic circumstantele de care am tinut cont cand am facut mentiunea. Imi raspunde ca e ok, ca va incerca sa faca tot ce poate ca apartamentul pe care il rezervasem sa fie pregatit si imi spune ca imi va telefona la ora 8. La ora 7:45 dupa doua ore de mers, parcam in fata hotelului.

Merg la receptie, o salut pe domnisoara care era acolo, si ii spun cine sunt. Imi ureaza bun venit, imi spune ca vroia sa ma sune, dar dupa ora 8 si imi da formularul de cazare, spunandu-mi ca totul e ok, apartamentul e liber si gata sa ne primeasca. Ok, un bravo si felicitari!

Dupa ce completez formularul, imi vine o idee: ‘- Domnisoara dar doua camere duble nu aveti? Ma gandeam la fete ca sunt mari si poate nu au acelasi program cu noi, doi ‘depasiti’ … ’ Tipa imi raspunde afirmativ si ma invita sa o urmez pentru a-mi arata camerele si apartamentul. Stati putin, zic eu, sa luam si ‘juriul’! Am alertat tot “familionul’ care astepta cuminte in masina, si am urcat sa vedem camerele. Am inceput cu apartamentul care arata bine. Am coborat dupa aceea si am vizionat camerele duble. Ce sa zic, mi s-au parut cam mici, nici mobilierul si nici mocheta nu semanau cu ce era in apartament, erau pe fata, la bulevard si nestiind cum sunt antifonate, coroborat cu faptul ca bulevardul Mamaia este intens circulat, de comun acord am optat sa ramanem in apartament.

Am sa incep cu inceputul, vreau sa structurez pe cat posibil informatiile despre hotel:

Adresa hotelului este B-dul Mamaia nr 284 A.

Parcarea se afla undeva in spatele sau dar cu acces din bulevard, ocolind usor hotelul pe partea stanga. Mai exista 4-5 locuri in fata acestuia pentru cei care folosesc masinile frecvent, altfel nu vad de ce as lasa-o in strada, de fapt pe trotuarul din fata, si nu as parca in spate, lejer si fara dureri de cap. Dar e bine ca ai de unde sa alegi! :)

Constructia propriu zisa este chiar la strada, avand totusi vreo 10-12 metri adancime fata de trotuar. Scarile de acces in hotel sunt chiar pe mijloc, in stanga si in dreapta fiind amenajate doua terase, cu mocheta imitatnd iarba , si unde se aflau cateva mese unde mai ramaneau cei care vroiau sa fumeze sau sa bea ceva si nu doreau sa intre. Dupa ce se urcau cele 6-8 trepte se intra in lobby-ul hotelului. Receptia in partea dreapta, in stanga doua seturi de canapele si niste mese si tot in stanga in adancime se afla barul. Intre receptie si bar era un fel de hol, micut, in capatul caruia se afla o usa care ducea catre sala unde se servea micul dejun, iar pe peretele lateral se afla liftul.

Situat la etajul 4, accesul in apartamentul nostru se putea face face pe scari (daca nu aveti de facut altceva mai bun) sau cu acel lift, modernizat, silentios si rapid. In apartament se intra direct intr-un hol pe care sunt dispuse in fata dormitorul, in dreapta baia, in stanga holul se prelungeste si fara o usa sau alta separare da in living.

Pe stanga o masa de toaleta, cu oglinda, apoi un sifonier destul de incapator. Apoi pe dreapta un birou cu un televizor Grundig, cu o diagonala de pana in 70cm, apoi racitorul care se afla mascat in mobilerul biroului, o masuta si o canapea extensibila. Nu stiu, dar apartamentele astea, ca si camerele seamana rau intre ele, mai ales pe litoral! Am facut o gluma, stiu ca au fost construite in aceeasi perioada! :) Mocheta ok, mobilierul nu foarte vechi, in dormitor pat matrimonial, comoda, un mic dulap, tv, doua noptiere…

Balcon ioc! Dar in living imi lasase fata o scrumiera! Pai cum naiba sa fumez acolo unde urmau sa doarma fetele? In fine asta am rezolvat-o iesind pe hol si fumand la fereastra.

Baia ok, nu mica dar nici mare, consumabile, patru randuri de prosoape, mari si putin mai mici, pahare de sticla doua, si doua in living, feon, cada, gresie, totul ok. Partea din spate a hotelului, unde aveam geamurile, dadea intr-o curte interioara unde era si parcarea, pustie, si deci linistita. Chiar a fost liniste atat ziua cat si noaptea.

Restaurantul hotelului, unde se lua micul dejun incepand cu ora 8 se afla cumva la demisol, dar era destul de incapator.

Micul dejun, bufet suedez bogat si variat, Cateva feluri de branza, cascaval, mezeluri la fel, rosii, castraveti, croissante, omlete si oua ochiuri, cremwursti, unt dulceata de visine si de capsuni, miere, branza topita, iaurt danone, cateva feluri de ceai, asadar foarte multumitor. Mai putin placut era faptul ca nu era decat o fata care deservea locul de mic dejun si pentru ca nu eram singuri in hotel am asteptat un pic ca sa debaraseze o masa.

Cafeaua era buna, dar mult mai buna era la barul hotelului. Am constatat asta cand m-am intors din oras si am mai stat vreo 45 de minute pe terasa hotelului cu o cafea in fata, in ideea de a lasa-o pe Nina sa mai doarma putin… Iar ea ma astepta, cuminte, de vreo ora, in camera! :) Dar nici eu nu am sunat-o ca sa nu o deranjez, nici ea pe mine din acelasi motiv!

Avand in vedere ca dimineata dupa ce ne-am cazat am dus fetele la plaja, am fost multumit ca este destul de aproape de hotel, cca 3 minute de mers cu auto personal vreo 10 daca folositi autobuzul, cred ca erau 2 sau trei statii, dar scurte, si cam 15 minute daca mergeam pe jos. De unde incepea plaja si pana in satul de vacanta mai era foarte putin de mers.

Concluziile pe care le-am tras sunt acelea ca hotelul, avand in vedere perioada de varf de sezon, a avut pretul bun fata de ceea ce a oferit, ca accesul catre plaja era chiar facil (hotelurile mai apropiate sigur ca aveau preturile mai mari), conditiile de cazare au fost chiar decente, fara a epata insa, iar stelele pe care le are i se cuvin.

Mi-au placut balcoanele hotelului (sunt doar pe fata) si terasa de la intrare, de care iar pomenesc si vederea asupra bulevardului Mamaia, foarte frumos, curat si inverzit, acolo unde nu erau constructii, cu trotuare late pe care se plimba foarta multe lume, Il recomand! Vacante placute!!

P.S. Despre plaja si locuri unde am mancat voi reveni!

Trimis de iulian68 in 31.03.18 14:37:17
Validat / Publicat: 31.03.18 15:44:09
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în CONSTANȚA.

VIZUALIZĂRI: 1433 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P05 Livingul apartamentului era destul de spatios
  • rezervă o cameră la acest hotel, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 31.00 EUR pe cameră

[31.03.18 15:43:11]

Câteva fotografii realizate de voi acolo ar fi mai mult decât binevenite — atât ca ilustraţie a textului, cât şi ca informaţie utilă, ele fiind căutate, apreciate (şi solicitate) de cititorii interesaţi în această destinaţie... Poţi folosi linkul amfostacolo.ro/pic_addnew ... 96&ridAnt=85186

[31.03.18 15:58:35]

@webmasterX: Pozitia e corecta.

[31.03.18 16:02:29]

[31.03.18 16:03:56]

@iulian68: Mulțumiri pentru amabilitatea cu care ai dat curs solicitării de a încărca fotografii.

[31.03.18 17:28:14]

@webmasterX: Nu ai pentru ce! Întârzierea s-a datorat faptului că articolul l-am scris pe un laptop iar pozele erau pe altul... ????

Zoazore
    [31.03.18 17:33:52]

@iulian68: Interesant, decent si curat! Iote ca mai exista si-asa ceva! Bravo lor!

[31.03.18 18:16:15]

@Zoazore: sa stii ca a meritat! Dar numai cazarea. Am sa scriu despre plaja, preturi și mai ales de satul de vacanță și de mai e pe acolo...

pepsi70ro CONS. ONORIFIC AFA / ROMÂNIA
    [01.04.18 17:55:26]

Bine coane, am reținut că ai trecut prin Constanța, fără a face multe /valuri/

[01.04.18 20:52:56]

@pepsi70ro: Dragul meu prieten, a fost foarte 'din scurt' si nu stiam daca vei fi sau nu disponibil. Mai mult decat atat am avut si doua fete cucuiete ale caror dorinte, adunate si cu ale Ninei, m-au cam 'daramat' dpdv financiar... Si daca te chemam si pe tine la Casa Valceana unde am avut neinspiratia de a lua masa 'festiva' cred ca iti stricam seara. Nu noi, ci modul in care am fost tratati de niste 'panarame' de ospatari. Si iar ma gandesc ce le-ai fi facut tu in locul meu!

Am glumit cu finantele, dar am fost foarte sincer cu tratamentul ...

Zoazore
    [01.04.18 21:24:55]

@iulian68: Păi dă cu povestea p-aicea, să ne distrăm și noi!

[01.04.18 21:31:23]

@Zoazore: iubita mea, daca ai urmărit, postez cate ceva la maxim două trei zile. Vreau insa sa le pun pe cele bune si care pot prezenta interes și după aceea să scriu de celelalte. Uite, după castel și acvariu (care urmeaza) am sa o scriu pe aia și după continui cu ce e frumos! Te pup!

PS Mergi in Delta la o bere?

Mihai18
    [11.05.18 22:17:51]

Bună seara.

În primul rând, mulți ani împreună „juniorilor” Continuați tot așa. Lăsați „legarea la cap fără să vă doară” nu sunteți singurul. Eu cu soția, împreună avem 28 ani + treaba noastră și nu mai luăm în seamă durerea de cap, ne-am obișnuit cu ea. Aceasta este rațiunea vieții, bărbat-femeie=copil (ii). Aveți o fiică, să vă trăiască. Are vârsta când încă mai merge la mare cu părinții. Ei bine, o să vedeți că după 16 ani ia calea Costineștului. Eu am avut două asemenea experiențe. Dar roata morii se învârtește. Anul trecut, fiica mea ne-a dus la mare. Poate mai vorbim.

Noapte bună.

[12.05.18 03:37:10]

@Mihai18: Cu cea mai mare placere vom mai comunica. Insa avem o mica neintelegere: fiica-mea are 27 de ani si nu mai "serveste" iesiri cu noi de la 19, decat daca nu are ceva mai bun de facut... Ma bucur insa sa o mai am aproape din cand in cand... De dus inca nu e cazul, mai repede o ducem noi pe ea! Multumesc pentru urari si pentru vizita, sper sa mai comunica la ecourile articolelor pe care le postez sau le postezi!

Mihai18
    [12.05.18 08:36:37]

@iulian68: Vă mulțumesc pentru răspunsul dv. prompt și care necesită un scurt răspuns din partea mea.

- expresia „m-a dus ea la mare” a fost o glumiță, volanul eu l-am ținut. Doar ideea i-a aparținut

- observ că copiii obișnuiesc să se „lipească” uneori când află că plecăm. Exemplu. Într-o dimineața a unei zilei următoare urma să plec cu soția într-o vizită de 3 zile la Viena, cu rezervarea prin agenție a unei camere dublă, inclusiv plata, la Hotel Eurostar Embassy. În ajunul plecării, pe la ora prânzului, i-am dat un telefon să mai vină din când în când pe la noi pe acasă, să vadă dacă s-a întîmplat ceva. Știți ce ne-a spus cu un ton plângăreț. Luați-mă și pe mine. Suntem părinți și ne-a înduioșat. Am spus, da Prin agenție am făcut rapid trecerea de la 2 la 3 paturi și a 2-a zi am plecat. Pentru noi a fost un câștig. Pe acolo a fost responsabilă cu comunicarea. La volan este „dracoliță” Dincolo de Timișoara i-am dat mașina, să se obișnuiască cu ea. De atunci până la sosirea acasă nu s-a mai dezlipit de volan. În dreapta, eram boier.

Sunt de acord să mai comunicăm.

Cu bine.

[12.05.18 09:59:58]

@Mihai18: Foarte frumos! Sper sa mi se mai întâmple și mie! Oricum la începutul lunii viitoare avem o miniIntalnire AFA in Delta si am convins-o sa isi ia prietenul și să meargă cu noi. Poate îi ca place atmosfera AFA si cine stie? Toate cele bune!

iulian68, Mihai18, Zoazore
    Alte impresii din această RUBRICĂScala Hotel: