ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 26.03.2018
    ÎNSCRIS: 18.06.13
    SEP-2017
    2 AD. + 1 COPII

Cambodgia – Sfaturi de calatorie

Visam demult sa ajung in aceste locuri incredibile, incarcate de istorie si mistere. De mica citeam despre magnificele temple din complexul Angkor Wat si imaginatia imi lua foc.

Daca nu demult haladuiam pe la geoglifele de la Nasca (vezi impresii) nu aveam cum sa ratez vizita la Angkor Wat pentru ca cele doua minuni ale lumii sunt plasate exact de-o parte si de alta a planetei. Adica daca infigi un bat lung prin nasul condorului din desertul de la Nasca, traversezi drept inima planetei si iesi fix pe partea opusa, la Angor Wat

Stii cum e, cand iti doresti cu adevarat ceva, trebuie sa si pui in practica, asa ca intr-o buna zi am hotarat sa nu mai stau departe de visul copilariei si sa dau o fuga pana acolo. Am gasit un grup vesel, ne-am imbarcat in avion si pe-aici ti-e drumul.

Fiind o excursie combinata Thailanda-Cambodgia, am ajuns prima data in Thailanda si apoi in Cambodgia unde aveam sa stam 3 zile pentru a vizita complexul Angkor Wat si imprejurimile. Prin urmare ne-am imbarcat intr-o cursa AIR Asia si am aterizat la Siem Reap cu inimile batand cu putere.

Formalitatile de cumparare a vizei au fost rapide, micutul aeroport din Siem Reap fiind dotat cu multe ghisee unde angajatii se miscau repede. Hai sa-ti spun cum poti lua viza de Cambodgia.

Viza de Cambodgia o poti lua online sau on arrival adica la sosire pe aeroport. Din cate am vazut eu pe siturile care fac vize, toate sunt private (nu inteleg cum!) si toate costa mai mult decat daca ti-o faci in aeroport (am vazut la unii chiar 80 USD). Nici nu am avut incredere sa iau de pe aceste situri care se pretind oficiale dar nu sunt, asa ca va recomand sa va luati direct in aeroport. E simplu.

Prin urmare pentru viza de Cambodgia aveti nevoie de:

Pasaport valabil minim 6 luni de la iesirea din Cambodgia
    Fotografie tip pasaport
    Completati in avion un formular dat de ei (sa aveti pix la voi)
    Voucher de cazare
    Bilet de avion pentru iesire in maxim 15 zile (pentru turisti)
    Bani sau card de credit – pretul vizei era de 30 USD cand am fost eu

Cambodgia este o tara saraca dar cu oameni zambitori si calzi. Unele familii castiga cam 2 dolari pe zi si nu au nici macar apa de baut. Azi Cambodgia este o tara fara risc, o tara care incepe sa infloreasca datorita numarului din ce in ce mai mare de turisti care o viziteaza. Cu toate ca nu demult tara a fost macinata de un cumplit razboi civil, azi lucrurile s-au linistit si oamenii si-au dat seama de potentialul turistic pe care stramosii si istoria il ofera. Mergeti cu incredere, este un loc minunat.

Acum o sa va povestesc putin despre cumplitul razboi civil si consecintele lui. A fost odata un nebun pe nume Pol Pot. Ideile lui erau de sorginte comunista numai ca nici una dintre actiunile lui nu ajutau in nici un fel clasa muncitoare. Prin urmare nu pot spune ca Pol Pot era comunist ci mai degraba un dictator sadic si criminal, cu un acut cult al personalitatii, mare iubitor de sange si de torturi inimaginabile pe care le aplica oricui avea el chef. El a format miscarea Khmer Rouge (Khmerii Rosii) in junglele cambodgiene. Miscarea a fost sustinuta de Vietnam si de China si incurajata sa instaureze si in Cambodgie comunismul.

Nebunul asta de Pol Pot a dorit ca tara lui sa traiasca numai din agricultura proprie, prin urmare a taiat orice legatura cu exteriorul si a instalat o foamete generala in propriul popor. Nu i-a fost destul! A arestat toti intelectualii, a despartit familiile lor luand adultii in lagare de munca iar copii ducandu-i in alte lagare de munca. I-a torturat si i-a ucis in cele mai inimaginabile moduri.

Ultimul meu articol il voi dedica ghidului nostru, unul dintre copiii unor intelectuali torturati si ucisi atunci. Povestea lui este pe cat de trista, pe atat de datatoare de forta si incredere in propriile puteri, chiar si acum mi se face pielea de gaina cand mi-o amintesc.

In fine, nebunul asta criminal, Pol Pot, a reusit sa ii manie cu genocidul lui chiar pe sponsori asa ca intr-o buna zi armata vietnameza a navalit peste el si a distrus complet regimul criminal instaurand pacea care rezista pana in zilele noastre. In urma acestui razboi civil au ramas milioane de orfani, milioane de saraci lipiti pamantului, boli, distrugere, lipsa de locuinte, foamete si mine ingropate in pamant care nici in ziua de azi nu sunt dezactivate. De ce? Pentru ca nu sunt bani pentru aceasta operatiune.

Nu mai pot si nu mai vreau sa vorbesc despre atrocitatile comise de nebunul asta asa ca, daca vreti neaparat, va trebui sa va documentati singuri, va avertizez ca e foarte greu de digerat ce a facut el.

Tara isi revine incet incet si primeste sponsorizari de la diferite alte natiuni pentru a curata jungla si templele de minele ramase ingropate acolo. Personal am vazut anumite temple unde accesul era inca interzis si echipele lucrau la dezgroparea si dezactivarea minelor. Nu va fie teama, acele temple nu sunt in circuitul turistic, nu va pandeste nici un pericol!

In ritmul in care am vazut ca se misca lucrurile, Cambodgia va deveni in curand la fel de stralucitoare si bogata ca si vecinele sale. Oamenii muncesc si se implica in tot ceea ce fac, cu sufletul.

De pe aeroport noi am avut autocar si ghid asigurat pentru toate zilele in care am stat in Cambodgia dar daca nu aveti asa ceva poate ar fi bine sa va gasiti inca dinainte de plecare. Veti economisi mult timp si veti fi dusi la toate obiectivele importante. Am vazut si persoane care nu aveau nimic asigurat si inchiriau biciclete pentru a vizita templele dar complexul are 15 km patrati si nu sti unde sa mergi mai intai. Nu va mai povestesc de caldura, de umiditatea din jungla si de soarele care arde carnea de pe tine. Lasa prostiile si ieftinelile si inchiriaza o masina cu aer conditionat si cu ghid, altfel nu iti va fi bine.

Noi vizitam un templu si ne urcam in masina dand din buze ca pestii ramasi fara aer, cu hainele ude pe noi de la umezeala si de la transpiratie. Abia in masina apucam sa respiram si sa ne racorim putin, sa bem apa rece si sa ne pregatim de vizitarea urmatorului templu. Ti-ar prinde bine si o palarie de soare, lotiune anti-solara cu factor ridicat de protectie si ceva crema anti-tantari. Nu lua spray anti-tantari din Romania, e prost, ia de acolo din magazinele lor. Ai grija sa fie crema, e mult mai eficienta si mai putin toxica pentru tine si pentru mediu. Deci baga la cap, calatorule!

Ei bine, astea fiind spuse, purcedem in inima junglei, la incredibilele temple la care am filmat special pentru cei care nu pot ajunge si isi doresc totusi se viziteze, macar virtual. Wroom, wroom!

Rog webmasterul sa adauge urmatorul filmyoutube

Trimis de buterfly* in 26.03.18 11:26:10
    Validat / Publicat: 26.03.18 12:48:51
    • A fost prima sa vizită/vacanță în ASIA - ALTE LOCURI

VIZUALIZĂRI: 5042 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P02 cine umbla la 5 dimineata prin jungla?

[26.03.18 12:47:35]

Mutat, la reorganizare, în rubrica "Cambodgia - pur și simplu uimitoare, #CĂLĂTORII CAMBODIA - CAMBODGIA" (deja existentă pe sait)

[Rubrica inițială: BUFFER CĂLĂTORIE]

Dan&Ema
    [26.03.18 12:57:00]

@buterfly:

Interesant si util!

Ma bate un gand catre o destinatie asiatica din sud estul continentului, nu neaparat asta, dar citind iti vin idei! ????

Felicitari! Mai povesteste! ????

[26.03.18 13:09:13]

@webmasterX: multumesc webmaster!

[26.03.18 13:11:23]

@Dan&Ema: multumesc pentru vizita si aprecieri! Vin cu toate detaliile necesare si sunt sigura ca templele din jungla o sa-ti faca cu ochiul!

Carmen Ion
    [26.03.18 13:15:52]

@buterfly: Foarte interesant, felicitări.

Mi-am amintit filmul Killing Fields, care m-a impresionat extraordinar de mult

[26.03.18 15:03:27]

Multumesc pentru vizita si aprecieri! Cam sumbru filmul dar tara si-a revenit si incepe sa renasca

krisstinna
    [26.03.18 15:27:10]

@buterfly: Fată verde... ești chiar verde și-mi place mult povestea ta

Nu mă mir că ai ajuns și acolo, acum ești “Lara”

Și da, am pielea de găină

Dana2008
    [26.03.18 19:13:44]

FELICITĂRI pentru articol!

Articolele tale ne îmbogățesc cultura, sunt locuri în care nu vom ajunge mulți, așa că îți mulțumesc frumos pentru împărtășirea experiențelor tale cu noi!

Mă grăbesc să urmăresc emisiunea Asia Express!!! Foarte interesantă emisiunea.

Ce reacție au avut în Cambodgia când te-au văzut cu părul verde?

Am văzut că mănâncă tatrantule prăjite, nu au curent și se spală cu apă rece, ...

Călătorii plăcute și spor la scris!

Pușcașu Marin
    [26.03.18 19:51:27]

@buterfly: Oarecum ma bucur ca sunt in urma ta cu un an sau doi . Imi folosesc tare mult informatiile pe care le asimilez din postarile tale, fapt pentru care iti multumesc. Cel putin in Peru, am mancat la Arequipa la acelasi restaurant.

Astept cu nerabdare articolul despre Angkor Wat. Cu ce-am citit eu, cu ce ne povestesti tu, sunt tare curios sa vad ce i-a determinat pe cei care au ales Cristo Redentor din Rio de Janeiro, una din minunile noi ale lumii, in detrimentul acestui complex de temple.

Zoazore
    [26.03.18 19:58:27]

@buterfly: Ca mereu, util și la obiect! Nu voi ajunge acolo, asta-i cert, dar măcar mă delectez cu reportajele tale!

Mulțumesc, Fluturaș!

micutzu
    [26.03.18 20:00:02]

Buna seara. Frumoasa excursie ati avut in aceasta destinatie despre care se cunosc atat de putine lucruri. Citind cu placere acest review, am calatorit alaturi de dvs in aceasta destinatie cu ochi mintii. Teama mea de avion face ca foarte multe destinatii sa nu imi fie la indemana. Asa ca va multumesc am vazut o mica parte din lumea asta cu ajutorul dvs. Calatorii si vacante frumoasesa aveti.

[27.03.18 11:53:27]

@krisstinna: multumesc pentru vizita si aprecieri! Hehe, Lara verde a ajuns pe la o sumedenie de temple din jungla si a documentat tot, stai sa vezi!

[27.03.18 11:59:16]

@Dana2008: multumesc pentru vizita si aprecieri! Si eu sunt mare fan al emisiunii Asia express, stau cu sufletul la gura si ma intreb daca nu vor face o editie si pentru persoane simple nu neaparat vedete. M-as inscrie in secunda doi! Oamenii sunt simpli dar filozofia locului este setata sa accepte pe oricine asa cum este, nu au fost foarte mirati mai degraba amuzati, oricum extrem de modesti si la "locul lor". Da, mananca tot felul de gandaci, serpi, paienjeni, greieri si alte oratanii, e normal intr-un loc in care nu prea exista resurse de hrana, intr-un loc parjolit de razboi. Maretia imperiului Khmer a apus demult. Pe vremea lui nu mancau asa ceva. Foametea si necazurile i-au dus in acest punct dar pana la urma cica asta va fi hrana viitorului. In plus mancarea asta nu are grasimi si colesterol, e perfecta, te tine suplu si sanatos si am auzit ca nu e rea la gust. Nu am gustat dar erau peste tot tarabe cu greieri la cornet, tarantule pe bat si serpi la protap. O sa vezi in articolul urmator

[27.03.18 12:06:36]

@ghisor: multumesc pentru vizita si aprecieri! Wow, nu stiam ca ai ajuns la restaurantul ala, ai mancat sobolan de Guniea sau carne de alpaca? Cum ti-a placut? Tot "bardul" ala canta acolo? Despre statuia aia chiar nu merita sa fie introdusa intre minunile lumii. Nu ar trebui sa spun asta pentru ca facuta de un roman, dar chiar nu merita. Pentru a intra pe lista noilor minuni s-a tinut cont de voturi si de asta a intrat ea. Bieti cambodgieni abia au ce manca, nu stau pe computere sa voteze... din pacate

[27.03.18 12:08:42]

@Zoazore: multumesc petru vizita si aprecieri! De unde stii tu ca nu vei ajunge... never say never! Oricum o sa te plimb eu virtual pe la toate templele asa ca le vei vedea pe-ndelete

[27.03.18 12:12:43]

@micutzu: multumesc pentru vizita si aprecieri! Ma bucur ca pot sa va iau cu mine virtual prin lume. Pacat ca aveti aceasta teama de avion. Si varul meu o avea dar dupa ce prietenii l-au urcat cu forta intr-un avion si a vazut ca nu e mare lucru a ajuns sa calatoreasca chiar si de unul singur. Poate e rezolvabila problema pana la urma nu?!

Pușcașu Marin
    [27.03.18 19:32:25]

@buterfly: Sotia mea a mancat cuy, eu n-am avut curiozitati de-astea. Alpaca si lama am mancat amandoi si ne-a placut.

Nu stiu daca vorbim despre acelasi menestrel, dar era unul acolo pe terasa, ranga de beat, care zdranganea la o chitara si dupa fiecare "melodie" cerea bani

roth
    [27.03.18 22:05:05]

WOW, deja povestile tele sunt gen "marca inregistrata". Atent alese, cu mult talent descrise si nu imi pot inchipuii intensitatea trairilor, asa pe viu.

Eu nu spun ca @zoazore ca nu voi ajunge, cine stie cum si cand ma duc pasii pe acolo.

Felicitari, plimba-te, aduna amintiri si bucura-te cat se poate de mult.

[28.03.18 08:21:39]

@ghisor: da, da, ala e, ranga de beat!

[28.03.18 08:25:06]

@roth: multumesc pentru vizita si aprecieri! Pai acum ce sa fac, iti tin pumnii sa ajungi in India, stiu ca vrei de ceva vreme. Hai ca poate ajungem impreuna! Multumesc pentru urari!

Pami*
    [14.04.18 17:47:57]

@buterfly: ba exista si site-ul oficial al guvernului cambogian unde poti aplica pentru viza fara extra costuri. evisa.gov.kh

buterfly*, Dan&Ema, micutzu, Pami*, Pușcașu Marin, roth, Zoazore
    Alte impresii din această RUBRICĂCambodgia - pur și simplu uimitoare: