ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 08.04.2015
ÎNSCRIS: 03.05.12
OCT-2014
single

Calator in Cambodgia - Phnom Penh

Pana m-am decis sa aleg Cambodgia ca urmatoarea destinatie din Asia ce trebuie vizitata, recunosc ca nu stiam mare lucru despre tara in sine.

Imi aminteam de etichetele hainelor cumparate de la Zara sau Mango, pe care scria mai mereu Made in Cambodia, sau de Lara Croft-Tomb Raider, filmul cu Angelina Jolie, in care actiunea se desfasura intr-o locatie aproape desprinsa dintr-un joc video.

Am ramas surprinsa sa descopar ca acel loc chiar exista in realitate, si se afla undeva in inima Cambodiei, intr-o zona impadurita aproape de granita cu Thailanda, celebrul Angkor Watt.

Asa ca in timp ce ma aflam in Saigon, m-am decis sa dau o fuga si in tara vecina, Cambodgia, ma gandeam eu ca 2-3 zile imi vor fi suficiente.

Aveam de fapt sa stau 8 zile, pur si simplu nu mai imi venea sa ma intorc, atat de frumos imi parea totul.

Cambodgia e o tara saraca, dar cu oameni deosebit de primitori, servicii turistice mai mult decat accesibile si peisaje care iti taie respiratia. Am ramas surprinsa sa vad ce ieftine erau hotelurile de 5 si 4 stele, chiar mai accesibile decat in Vietnam. O vacanta de top la un sfert din cat as fi platit in alte tari asiatice.

Am ales sa iau un autocar spre capitala Cambodgiei, Phnom Penh.

Calatoria a durat in jur de 8 ore, si nu m-a costat decat 10 dolari.

Pretul includea si o apa plata si un croissant. Ce-i drept, eram cam singura turista, majoritatea erau localnici, dar cum ma hotarasem pe ultima suta de metri sa vizitez tara vecina, cursa respectiva era tot ce gasisem disponibil.

Drumul a fost pitoresc, cele 7-8 ore au trecut repede, pe masura ce lasam satele vietnameze in urma, peisajul parca se schimba, devenea tot mai verde.

Plantatii de orez, case de caramida si temple la tot pasul, drumurile in schimb erau neasfaltate, iar la un moment dat ne-am impotmolit cand incepuse o ploaie torentiala. Din fericire, a trecut repede.

La granita, am coborat impreuna cu soferul si ghidul aflat si el in autocar, care ne-a luat pasapoartele tuturor, urmand sa ni le returneze de cealalta parte a barierei. Pentru 25 de dolari, s-au ocupat si de viza.

Am ajuns seara tarziu, in Phnom Penh, soferul oprise intr- statie mare de autobuze, intesata cu soferi de tuk-tuk, echivalentul taxiurilor la ei.

Cum aveam si internet in autocar, imi facusem o rezervare la un hotel de 4 stele in centru pe booking.com.

Nu prea aveam idee cum sa ajung acolo, dar am gasit un sofer de tuk tuk dispus sa ma duca la respectiva adresa. Tariful urma sa descopar a doua zi ca era doar un dolar, dar pentru ca se oferise sa imi arate orasul a doua zi i-am dat 5. Aveam sa descopar ulterior ca a fost o alegere mai mult decat inspirata.

Intr-o singura zi, m-a plimbat peste tot, am vizitat celebrele Killing fields, Choeung ek, Muzeul Tuol Sleng si Palatul Regal precum si alte obiective de interes pe care sigur n-as fi reusit sa le bifez daca nu aveam un localnic drept ghid.

Va urma

Trimis de roxana.tomina in 08.04.15 01:18:22
Validat / Publicat: 08.04.15 09:47:03
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în ASIA - ALTE LOCURI.

VIZUALIZĂRI: 4513 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (roxana.tomina); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

webmaster [08.04.15 09:43:46] »

Superbe, splendide pozele

Welcome back

mprofeanu [08.04.15 16:00:02] »

Foarte interesant reviewul tau.

O sa urmaresc cu placere si alte scrieri ale tale. Am fost si noi in Thailanda si Singapore si am dori sa mai repetam o excursie in Indochina, eventual Vietnam partea de centru si nord, Siem Reap...

Rodel [08.04.15 17:52:23] »

Aștept urmarea! superbe poze!

mprofeanu, Rodel
Alte impresii din această RUBRICĂCambodgia - pur și simplu uimitoare: