ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 24.03.2018
DIN: San Jose Costa Rica
ÎNSCRIS: 23.03.18
JAN-2018

Buna ziua dragi prieteni calatori din lumea larga

Incep acest articol evident cu gandul la urmatoarea calatorie, sa explorez in voie locuri cunoscute sau mai putin din acest univers.

Sa simt caldura zilei la tropice sau racoarea in indepartata Norvegie, deci totul este o minunata alegere la latitudinea noastra. Astazi va propun ca destinatie turística Costa Rica.

[...]

Tara aflata inima Americii Centrale intre Panama si Nicaragua, inconjurata de apele oceanele Pacific, Atlantic si Marea Caraibilor. Intr-un cuvant un colt de rai, un paradis in celalalta parte a lumii. Nu trebuie neaparat sa gasesti o excursie organizata cu o agentie de turism, puteti voi singuri sa va aventurati in aceasta calatorie mai ales ca este cineva in Costa Rica care va ajuta cu mare drag. Deci sa incepem cu achizitionarea biletului de avion.

Pentru inceput trebuie sa stiti ca in aceasta tara sunt 2 anotimpuri, secetos cel mai indicat pentru excursii, mai-noiembrie si ploios din decembrie catre sfarsitul lui aprilie, deci bine ar fi sa va achizitionati bilete din timp pentru anotimpul secetos.

Oferte pentru aceasta destinatie ar fi cuTaromul pana la una din destinatiile enumérate ulterior, Condor din Frankfurt, Air France din Paris, Iberia si Avianca din Madrid se pare ca ar mai fi o cursa din Zurich. Acestea zboara direct catre San Jose, aeroportul Juan Santamaria, Costa Rica, pot avea sau nu escala de o ora in republica Dominicana. Cand am venit prima data nu am avut escala a doua oara am avut escala. Mai nou cel mai ok este sa zbori in Panama City si de acolo cu bus pana in Costa Rica.

Foarte important daca nu sunteti rezident in Costa Rica trebuie sa aveti bilet dus / intors altfel nu va lasa sa intrati in tara chiar daca aveti biletul de avion si pasaport valid.

Pentru turistii din Canada si USA exista posibilitatea de achizitionare bilete de avión cu destinatia San Jose dar si in Liberia (provincia Guanacaste), aeroportul international Daniel Oduber. Depinde de voi ce anume doriti sa vizitati. Din cercetarile noastre turisti aterizeaza in San Jose, unde petrec 1-2 zile dupa care pleaca catre punctele turistice din tara.

Voi incepe cu cazarea, urmand punctele de interés din San Jose, inchirieri de masini, achizitionare de excursii, parcuri nationale, gastronomie, taxe, informatii despre cónsulat si ambasada si alte obiceiuri.

Te poti caza la hotel sau hostel este in functie de bugetul fiecaruia, hoteluri de 3,4, 5 stele precum si hosteluri de buna calitate. Se poate face rezervare direct la receptie sau prin site-urile de rezervari turistice: Booking, Hostelworld, Airbnb.

[...]

Despre San Jose la pas, se ajunge foarte usor in centrul orasului mergand incet sa poti recepta tot ceea ce vezi. Dupa un mic dejun copios o cafea costaricana merge de minune, stiind ca aceasta tara este pe locul 2-3 la egalitate cu Columbia la productie si export de cafea.

Puncte de interés turistic: Piata Centrala (Mercado Central), Teatrul National, Muzeul de Istorie, Muzeul Precolumbian sau Muzeul Aurului, Muzeul de Jad. Pietele si locurile unde se vand suveniruri sunt de asemenea locuri de atractie turística. Agentiile de turism ofera tur de 1 zi in San Jose, se poate face un tur al orasului si cu autobuzul etajat, dar este cam scump. Putem vedea cladiri vechi frumoase dar care se pierd in spatele unor constructii cenusii.

Din pacate San Jose, nu este o metropola cu zgarie nori sau metrou de ultima generatie, este un oras care si-a pierdut din stralucirea anilor 1970 cand era un fel de perla a coroanei, in care curatenia, ordinea si disciplina erau pe prima linie. Este un oras multicultural in care fiecare participant si-a pus amprenta mai puternic sau mai stangaci.

Achizitionarea de masini este indicat sa se faca aici si nu in tara dumneavoastra prin internet, deoarece apar intarzieri in livrarea masinilor (1-2 zile). Asa ca o data ce esti aici si platest imediat ti se livreaza masina. Acte necesare: permis de conducere, si pasaport valid.

Se plateste cu cardul depozitul (suma care ramane blocata in perioada cat masina este la dumneavoastra si se va debloca si va intra in contul dumneavoastra dupa ce aduceti masina fara defectiuni.), restul sumei. se poate plati si cash. Daca ai intre 21-25 de ani vei plati o suma suplimentara. GPS se achita separat. [...]

Daca nu aveti un buget generos exista autocare catre majoritatea punctelor turistice. Exista numeroase terminale de plecare a autocarelor in tara (terminal 7-10: catre urmatoarele destinatii: Fortuna, Jaco, Playa Coyote, Nicoya, Montezuma, Monteverde, Tamarindo, Zarcero (in avenida 7 calle 10) catre vulcanul Poas Terminal Cooperatransasi, Alajuela), Vulcan Irazu (Calle 1-3, Avenida 2), Sierpe, San Isidro (Terminal Tracopa), cat si in strainatate. [...]

De asemeni exista transport cu ferrries catre anumite destinatii cum ar fi: Bahia Drake, Isla Chira, Puerto Jimenez, Tortuguero. [...]. Se ia un taxi pana la terminalul dorit.

[...]

Parcuri Nationale:. Dupa cum va spuneam aceasta micuta tara are 5% din biodiversitatea mondiala. Mai mult de 25% din suprafața Costa Ricăi este formată din păduri protejate și rezervații. tara are peste 127 de parcuri nationale cum ar fi: Manuel Antonio, Braulio Carrillio, Parcul National Corcovado, Parcul National Tortuguero (numele Tortuguero se poate traduce cavânătorul de testoase, sau se poate interpreta ca plin de testoase) este căminul maimutei păianjen, howler si a maimutei Capucin cu gâtulalb, a lenesului cu trei degete.

Rezervatia Monteverde Cloud Forest adăposteste. 2 000 de specii de plante incluzând numeroase orhidee. Peste 400 tipuri de păsări pot fi întâlnite aici, si peste 100 specii de mamifere.

Parcurile Nationale Talamanca si La Amistad, Parcul National Isla del Coco, Zona natural protejată Guanacaste, La Garitta, gradina de orhidee, multe alte flori minunate si papagali. In aceste parcuri si rezervatii naturale se gasesc numeroase specii de păsări protejate (incluzând specii de papagali, tucani, quetzal), varietăti de reptile. Parcuri nationale care includ vulcani: Vulcanul Arenal si Tabacon, Vulcanii Poas, Irazu, laguna Botox.

Cele doua oceane Pacific, Atlantic si Marea Caraibilor cu numeroase plaje, cea mai cunoscuta plaja fiind Jaco sau plaja surferilor unde s-a tinut concursul mundial de surf anul acesta.

Multe locuri de vizitat fiecare cu specificul local: Porto Viejo la Oceanul Atlantic, Cartago 24 km de San Jose, cu iglesia (catedrala, unica in stil Neo Gotic) care este patrimoniu Unesco si ruínele cetatii.

Cea mai apropiata plaja de San Jose este la 1½ ora, plaja Caldera in apropiere de Puntarenas, unde fac escala vapoarele de croaziera.

Sunt multe locuri interesante de vizitat si unde ramai cu o impresie minunata si iti doresti sa te reantorci.

Deasemeni exista diferite tururi in limba engleza si spaniola, tur de cafea in provincia Naranjo, tur de ciocolata, tur de trestie de zahar la diferite finca sau rench, voi reveni cu articole.

O sa scriu mai pe larg despre acestea in viitoarele articole acum doar le enumar pentru a va face voi o idee. Land in Love, Naranjo, Sibu, La Garita, Santa Ana.

Gastronomia, este una specifica zonei caraibiene. Fasole, orez, Pinto, carne de pui, porc, vita, peste, legume. Smantana, spaguetti, oua. Sosuri dulci cu nuca de cocos in zona Atlanticului sau iuti cu tabasco sau jalapeños. Olla de carne, Casado, Gallo Pinto, Tres leches [...].

La capitolul bauturi se consuma cu precadere: Cacique, (gen vodca), rom, bere, diferite cocktailuri, sucuri naturale, mai putin vin. Dar se gaseste de cumparat numai ca nu se consuma ca in Europa. Se pune accent deosebit pe respectarea celor 3 mese, nu se rateaza nici o masa se respecta programul de masa cu sfintenie.

Taxe: Cand se pleaca din Costa Rica se plateste o taxa de 29$, aceasta poate fi inclusa in pretul biletului de avión sau nu, este in functie de fiecare companie aeriana, este bine sa intrebati in momentul cand achizitionati biletul.

Calculati-va bine timpul, cu cate ore ajungeti inainte in aeroport, deoarece daca acesta taxa NU este inclusa in bilet trebuie platita inainte sa faceti Check In. Eu am avut in fata mea 200 de persoane care trebuiau sa plateasca aceasta taxa si erau doar 2 functionari care incasau, deci atentie. Puteti verifica pe site-ul aeroportului daca compania cu care zborati are acest cost inclus in pretul biletului.

Informatii despre cónsulat si ambasada:

Nu exista ambasada a Romaniei in Costa Rica, daca ai problema cu pasaportul si doresti sa il reanoiesti aceasta operatiune se face la ambasada Romaniei din Mexic, destul de complicat.

Exista un consulat, in Plaza Munoz y Nanne. Daca aveti nevoie de o consultatie va puteti adresa domnului cónsul onorific Munoz Nanne, cu o programare telefónica in avans. Dansul vorbeste spaniola si franceza.

Obiceiuri, fiecare zona are calendarul ei cu activitati specifice cu targuri de produse si festivaluri in special in luna decembrie in San Jose exista mai multe festivaluri. De asemeni de Paste sau Saptamana Mare aici este minunat sa vezi procesiunea religioasa.

Sport: Mari iubitori de sport si de fotbal in particular, locul 5 la ultimul campionat mondial.

Cam asta a fost despre Costa Rica, sper ca v-am incantat si v-am atrás atentia asupra acestui colt de lume.

Majoritatea fotografiilor imi apartin. Sunt cateva fotografii atasate preluate de pe internet cu scop ilustrativ si informativ.

Cu prietenie,

Siang si Nicole

Trimis de Nico15 in 24.03.18 02:34:04
Validat / Publicat: 24.03.18 09:45:51
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în AMERICA CENTRALĂ. A mai fost în/la: tot in Costa Rica la prieteni

VIZUALIZĂRI: 4502 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Nico15); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P15 Vulcanul Arenal, noaptea

[24.03.18 09:43:25]

@Nico15: bun-venit în comunitatea AmFostAcolo.ro.

Dacă veți respecta (strict) recomandările noastre: sunt convins că promisele articole viitoare se vor bucura de un interes MARE din partea comunității AmFostAcolo - Costa Rica este un subiect foarte interesant, (și) aici.

robert
[24.03.18 09:57:57]

@Nico15: Bine ai venit Nico aici in această comunitate! Abia aștept sa citesc articolele tale de prin Costa Rica!

Super detaliat articol, plin de informații utile celor ce vor sa viziteze aceasta superba țară exotică!

Dacă am noroc poate ajung si eu la anul in Costa Rica, pentru ca tare mult imi doresc!

Toate bune si sa ne vedem sănătoși!

[24.03.18 10:17:59]

mprofeanu
[24.03.18 12:27:49]

@Nico15: Un review foarte bun, concret și de actualitate pentru doritorii de minunate parcuri naturale din Costa Rica! Frumoase și concludente și pozele!

Am o întrebare dacă țara este sigură, mă refer la cei ce ar dori să meargă pe cont propriu!

Dacă vei mai scrie sigur te voi citi, cred că ne vei oferi informații prețioase!

O țară exotică cum ne-ar place nouă!

lenti
[24.03.18 16:54:41]

Ne-ai convins, așteptăm și continuarea!

Costa Rica este una din destinațiile mele următoare, de aceea aștept încontinuare descrierile tale și pași de urmat. Este o destinație inedită care cere multă atenție și ceva pregătire informativă înainte.

Aștept cu nerăbdare următorul episod.

[24.03.18 18:08:04]

@webmasterX: Multumesc. Daca am facut ceva greseli sa imi fie iertate, a fost greseala incepatorului.

[24.03.18 18:10:22]

@robert: Multumesc Robert si promit sa revin si cu alte articole de la fata locului.

[24.03.18 18:13:36]

@mprofeanu: Da tara este sigura si eu chiar recomand sa vii pe cont propriu. Aici va ajut eu si va indrum catre ce este de vizitat. Ce poti sa faci singur sau ce este neaparat de vazut dar este departe si trebuie sa iei o excursie organizata. O sa scriu mai multe in urmatoarele articole. Chiar in aprilie vine prietena mea din Romania, pe cont propriu si putem sa apreciem si un buget mai clar. Asa ca te voi tine la curent.

[24.03.18 18:15:44]

@lenti: Cu mare drag va astept pe toti sa veniti si sa vizitati aceasta tara. Voi reveni cu articole mai detaliate, despre fiecare zona vizitata.

celeste
[24.03.18 20:37:28]

Nico15, bine ai venit în comunitatea AFA... Te asteptam si cu alte articole!

[25.03.18 04:28:09]

@celeste: Multumesc mult Celeste.

DOINITA
[26.03.18 19:13:59]

Frumos si interesant nu numai pentru cei care intentioneaza sa ajunga in locurile exotice si pentru cei care se multumesc, deocamdata, cu excursiile virtuale

Multumim pentru impresii si bun venit!

[16.10.19 12:58:07]

@mprofeanu: Da tara este sigura. Acum depinde si in ce zone umbli si la ce ore. Nici in Romania nu estesigur dupa ora 21-22 prin Ferentari.

celeste, DOINITA, lenti, mprofeanu, Nico15, robert
Alte impresii din această RUBRICĂDescoperă Costa Rica: