ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 20.07.2018
DIN: Timişoara
ÎNSCRIS: 15.06.17
SEP-2017

Costa Rica - America Centrala

Am avut ocazia sa merg in aceasta tara cu ansamblu de dansuri din care fac parte. Nerabdatoare bineinteles si fericita ca am avut aceasta ocazie... dupa multe ore de zbor am ajuns in Costa Rica... suna interesant! :)

Am ajuns seara tarziu. Dupa ce am primit viza si am pasit in exteriorul aeroportului, am fost primiti de cei care aveau sa se ocupe de spectacolele noastre in urmatoarele zile. Primirea a fost exceptionala! cantau la instrumente muzica specifica si aveau facut un benner pe care au scris in romana "bine ati venit"! (ei deja au fost in Romania cu un an in urma la festivalul pe care noi il organizam si anume Festivalul Inimilor de la Timisoara).

Cu microbuzul, genul ala forte vechi, inacarcat pana la refuz, cu bagajele puse pe portbagajul de desupra, am plecat sper cazare. Dupa o ora de mers am ajuns in Puntarenas. Era noapte! Nu vazusem nici macar un om pe strada! Casele mici, intunecate, cu gratii peste tot (cand zic asta nu glumesc) ba chiar daca exista un balcon avea pus de jur imprejur sarma ghimpata... dar aceasta nu lipsea de pe garduri, porti si tot ce avea legatura cu partea exterioara a casei. Ni s-a spus sa nu mergem singuri pe strada si tot timpu sa fim toti. Noaptea poarta pensiunii era prinsa in lacate si era pazita de gardian. De cazare o sa va mai povestesc in alt articol.

Oamenii era foarte primitori, cu un suflet deosebit. Am avut spectacole majoritatea in scoli cu copii de calasele 1-8. Cei mici veneau pe langa noi, ne faceau poze, ne priveau cu ochii mari si mirati... pentru ei noi veneam dintr-o alta lume cu totul, lume la care ei de la varste fragede viseaza sa evadeze. Noi fiind europeni, se mirau continuu de noi si iti spuneau in spaniola doar cuvinte frumoase. Erau asa de draguti, inbracati la fel, creoli la piele, cu ochii mari si negri. Pranzul il aveam in fiecare zi asigurat in scolile prin care mergeam. Nu a fost nici macar o masa de la care sa lipsesca orezul. Aveam impresia ca am ajuns in China :)) Si daca la noi spui ca nu sunt conditii de igiena atunci acolo nu sti exact cu ce sa compari, si totusi nimeni nu avea nimic, toti erau veseli.

Pentru ca am mers in extrasezon era pustiu, pe plaja nu am vazut nici un sezlong, totul arata foarte invechit, ruginit, aveai impresia ca te-ai intors in timpuri la noi in tara. Plaja era foarte urata! cu un nisim negru maroniu. Valurile erau imense si ridicau nisipul inchis la culoare... asdar marea nu aparea albastra... avea culoarea marou negricios. In pozele alaturate se poate vedea asta. Am plecat de aici cu multe inbratisari cu mici cadouri din partea lor.

Dupa 5 zile petrecute am ajuns sa ne cazam in San Jose, in capitala. Aici am gasit conditii de trai putin mai bune (exceptie a facut cazarea). Totusi gaseam magazine, restaurante fast food-uri. Daca in prima locatie aveam marea la 1 minut asa murdara cum era aici totul a fost mullltt mai plictisitor. Nu faceam decat sa stam prin scoli, printre copii, sa dam cateva spectacole pe zi.

Si daca tot am fost la Oceanul Pacific in vestul tarii am zis ca nu putem pleca de aici pana nu vedem si partea lor de mare, in estul tarii cu deschidere la Marea Caraibilor. a fost mult mai frumos ca peisaj, ca apa mult mai calda si curata dar nu am fost surprinsa asa cum am crezut ca voi fi. In drumul spre Limon am vazut paduri intinse de vegetatie luxurianta specifica zonei de tropice, plantatii de bananieri si multa multa saracie. Aici pe strada, pe plaja, oriunde gaseai pe cineva care sa te intrebe daca vrei marihoana sau hasisi. Faceam repede pasi de langa ei fara sa comentam sau sa ne intindem la vorba.

Pentru mine Costa Rica a lasat impregnata o imagine nu foarte placuta, iar cand spun numele acestei tari spun sarma ghimpata, sincer asta o caracterizeaza. Pacat pentru ca acolo am gasit niste oameni foarte sufletisti care din putinul lor ti-ar oferi si tie.

In filmuletul pe care l-am atasat puteti vedea cateva imagini din Costa Rica dar si un fragment din spectacolele noastre ... de data asta in fata unei biserici, cateva specii de pesti prezenti in parcul maritim din Puntarenas, nazdravanul raton care ne-a furat mancarea :)) Am avut ocazia sa vad ca exista si acolo cateva resorturi dar foarte putine , in unul dintre ele petrecandu-ne o jumatate de zi.

Trimis de minda in 20.07.18 13:09:59
Validat / Publicat: 20.07.18 15:16:28
  • A fost prima sa vizită/vacanță în AMERICA CENTRALĂ

VIZUALIZĂRI: 2068 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (minda); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

[20.07.18 15:15:45]

• Alte impresii din această RUBRICĂDescoperă Costa Rica: