ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 26.02.2018
DIN: Cluj N
ÎNSCRIS: 26.02.18
FEB-2018

La ski in Bukovel, 2018 — Politia si alcoolul, coruptia din acea tara; „traditia”

Buna Seara,

acum o ora am ajuns in Cluj din Ucraina, am pornit joi seara, la ora 00:20 am trecur granita in Ucraina, cu vamesii romani, ok, tot respectul, cu vamesii ucrainiei, toti te intreaba de, traditie", stii traditia? O stii, dai lei. a trecut repede vama, gen 15 min.

Apoi am schimbat niste bani, am luat cartela pentru telefon, precizez ca am calatorit cu autoturismul personal, fiind doi in autoturism.

Drumul pana in Bukovel ski, la inceput rau, pavaj, apoi gropi, vreo 20-25 de km doar 30 de km/h, gropi, cratere surpriza.

Pana la Bukovel sunt doua puncte de control, pe la ora 1 cum eram noi, la primul era un soldat in incapere, am oprit nu a iesit am plecat gen 3 sec am oprit. la al doilea punct, am oprit, acolo nu cred ca era nimeni, am plecat. a inceput drumul bun, fiind obosit conduceam cu 50 de km/h, plus ca ningea.

In statiunea Bukovel la 4 dimineata zapada pe sosea ningea, am putut circula. Dimineata soseaua era curata.

In statiune oamenii sunt ok, taxi ok, te descurci cu engleza cam pe tot locul, nu am intampinat dificultati sa nu pot cumpara ceva, Pensiunea „La Krechunu" este ok. Se vorbeste romana, doamna de la receptie poti vorbi cu ea, o suni ai intrebari te ajuta.

Partiile foarte ok.

Pana aici frumos, la intoarcere pe sosea la primul control, ma opreste politia, documentele, ma invita in birou, trei politisti, ma pun sa suflu in etilotest, reiese o alcoolemie de 0.35 la mie, ma asteptam la asta la sfatul unui coleg ca se poate intampla, nu intru in panica, ma duc dupa portofel, tot negociem, probleme, caci ramane autoturismul acolo, permisul suspendat, cu greu reusesc sa le achit nota, explicand ca nu am bani caci am venit ca turist si banii i-am lasat la ski, vroiau sa ma amendeze cu 3000 de lei (1000 euro au zis ei) m-am rugat de ei sa terminam circul si sa plec, constient ca asteptau mita, normal ca nu aveam alcool in sange, am decartat si am plecat,

la urmatorul punct de control cel cu soldatul, vine la geam, ne numara si ne facem semn sa continuam drumul, totul ok.

La vama in 20 de min am trecut, cu traditia corespunzatoare, vamesii romani, control acte, un control in portabagaj, niste intrebari amuzante despre amortizoarele autoturismului, si gropile din Ucraina, totul ok.

In concluzia datorita coruptiei acelei tari nu recomnad escursii acolo, mai ales faza cu etilotestu, asa ceva mai rar.

Coruptia ucide! Daca sunt corupti nu vreau sa le mai las bani in tara ca turist.

Trimis de Emil12345 in 26.02.18 23:28:56
Validat / Publicat: 27.02.18 06:42:04
  • A fost prima sa vizită/vacanță în UCRAINA

VIZUALIZĂRI: 7986 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Emil12345); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

webmasterX [27.02.18 06:41:31] »

@Emil12345: bun-venit în comunitatea AmFostAcolo.ro.

Pensiunea „La Krechunu" este ok.

Poţi folosi linkul SCRIE IMPRESII (se deschide într-o fereastră nouă)

abancor [27.02.18 23:09:10] »

Deci cît ai lăsat la „tradiție”? Și cît la etilotest?

Emil12345 [28.02.18 16:09:25] »

@abancor:

Ideea e ca nu trebuie sa ma calcam prin acea tara, ca sa nu fim nevoiti sa lasam traditii. Nu conteaza cat am lasat eu.

Florinfish [01.03.18 01:57:32] »

Începusem o planificare de traseu prin Ucraina pe direcția vama Siret -Cernăuțiu- Yaremcea -Bukovel - vama Sighet, dar cu astfel de practici (tradiții) ma pune pe gânduri sa renunț. In mod clar mașina de România e văzută de autorități ca un profit.

Dana2008 [01.03.18 09:02:21] »

Mulțumim pentru informatiile proaspete!

Bine ai venit pe AFA!

Am auzit că s-a reparat drumul... se pare ca nu e adevărat... prietena mea a fost anul trecut și își dorește să meargă acolo si la anul... ei nu au avut probleme și i-a plăcut foarte mult organizarea și prețurile mici.

Ce fel de pârtii sunt acolo din punct de vedere al dificultăți?

Cred că depinde și de noroc să scapi de tradiții!

Vacanțe plăcute... fără tradiții!

abancor [06.03.18 19:25:04] »

@Emil12345: Aha, acu am înțeles demersul tău!

Mă gîndisem că, din moment ce e „tradiție”, e vreo sumă fixă pe care, cine vrea totuși să meargă acolo, ar fi bine să o știe.

Emil12345, Florinfish
Alte impresii din această RUBRICĂLa ski în Bukovel: