ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 04.01.2019
ÎNSCRIS: 06.04.17
DEC-2018

Extrem de nemulțumit
Foarte nemulțumit

Ucraina, tara cea mai corupta din Europa... pacat de peisaje

Voi incepe cu startul calatoriei:

- am intrat in vama prin Sighet cu timp de asteptare aproximativ 1h. Acolo fiecare vames sau soldat cu care intri in contact asteapta de la tine 1 ron / persoana (noi am fost 4 deci 4 ron) in cazul in care nu le dai ai sanse foarte mari sa astepti mult mai mult sau chiar sa te trezesti cu masina pe rampa la verificare amanuntita. La ultimul vames, cel cu stampila am fost invitat in birou si in conditiile in care a constatat ca sunt la prima calatorie in UA mi-a cerut sec 15 ron.

- dupa ce am plecat din vama am intrat in prima localitate unde deja te asteapta bisnitarii si vanzatorii de combustibil de contrabanda, am schimbat grivini, pentru 100 usd am primit 2700, am inteles ca era correct schimbul.

- drumul prin localitate arata ca unul dupa bombadardamnte si simti ca te-ai teleportat in timp 30 ani.

- am iesit pe drumul national unde din 2 in 2 km erau portiuni de drum impracticabil, efectiv trebuia sa treci prin gropi imense. Dumul horror se intinde pe aproximativ 40 km unde am fost nevoiti sa mergem doar cu viteza 2 si 3, din cand in cand am mai dat de filtre de politie care spre norocul nostru nu ne-au oprit, am inteles de la altii ca I-a oprit si le-a mentionat ca au avut viteze imaginare si au pretins bani.

- odata cu apropierea de Bukovel drumul incepe sa devina mai bun.

- timpul in care am parcurs cei 100 km fara stationare la vama a fost de aprox 3h (nu am prins deloc ambuteiaje)

- ajunsi in bukovel am constatat ca nu exista indicatoare in alte limbi decat in rusa, nu prea sunt interesati de alti turisti decat cei vorbitori de rusa.

Statiunea in sine arata foarte bine, multe partii de schi dotate cu echipamente de ultima generatie si cateva localuri interesante.

Atentie mare la preturi in schimb:faceti intotdeauna conversia inainte de a comanda, poti sa ajungi in situatia in care platesti pentru o portie de cartofi 40 ron si pe o bere 30 ron de ex.

- undeva pe la 5% din cei cu care am interactionat vorbesc engleza sau alte limbi, restul prin semne

- una peste alta statiunea este primitoare dar trebuie sa fiti pregatit sa fiti furat pe fata la tot pasul

Atentie mare la documente, daca pierdeti actele, cine le va gasi va avea pretentia sa ii dati o suma de bani (caz trait, dar pentru alt review).

Recomand aceasta statiune doar pentru skiorii inraiti care gasesc multi km de partie, pentru ei chiar merita efortul.

Pentru turisti obisnuiti care merg doar pentru recreere si distractie cu copiii nu recomand aceasta statiune, oricand exista optiuni mult mai ieftine si mult mai sigure in tara sau in tarile din UE.

Trimis de Lucian T in 04.01.19 10:35:16
Validat / Publicat: 04.01.19 13:28:11
  • A fost prima sa vizită/vacanță în UCRAINA

VIZUALIZĂRI: 6151 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Lucian T); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

[04.01.19 13:26:29]

Câteva fotografii realizate de voi acolo ar fi mai mult decât binevenite — atât ca ilustraţie a textului, cât şi ca informaţie utilă, ele fiind căutate, apreciate (şi solicitate) de cititorii interesaţi în această destinaţie... Poţi folosi linkul amfostacolo.ro/pic_addnew ... 42&ridAnt=91765

[04.01.19 13:27:59]

Mutat, la reorganizare, în rubrica "La ski în Bukovel, BUKOVEL" (deja existentă pe sait)

[Rubrica inițială: Descoperă Bukovel]

• Alte impresii din această RUBRICĂLa ski în Bukovel: